Místopisný seznam obcí České republiky

Server Místopisy.cz Vám přináší ucelené informace o všech městech a obcích v České republice, kterých je v současné době 6 258. Jednotlivé zápisy jsou rozděleny do kategorií a přibližují historicky zajímavá a turisticky atraktivní místa, možnosti sportovního vyžití v obci a jejím okolí, přírodní zajímavosti, občanskou vybavenost obce a další informace. Stále jsou vkládány tzv. Body zájmu – místa, která stojí za zhlédnutí, technické zajímavosti či památky a další objekty. Kartičky Víte, že? Vám řeknou statistickou aktualitu, zajímavost, a nebo Vám představí kulturní akci konající se v obci.

Ski areál U Sachovy studánky

Ski areál U Sachovy studánky na Horní Bečvě se nachází na trase silnice E 442 směr Rožnov – Bumbálka – Slovensko

Dub nad Moravou

Městys Dub nad Moravou vyhrál v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Vysoké Mýto

Ve městě Vysoké Mýto se v roce 1960 narodila česká herečka Ivana Andrlová?

Valtice

Lednicko-valtický areál má rozlohu 283,09 km2. Tento krajinný celek je pokládán za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě, možná i na světě a je zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

UNESCO - Litomyšl

Zámek a zámecký areál v Litomyšli byli na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsány v roce 1999.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Bismarckova rozhledna na Zelené hoře

Vskutku mohutnou kamennou věž, která slouží jako rozhledna, je možné nalézt 4 km západně od Chebu na vrchu Zelená hora (637 m).

Borovník

Obec Borovník vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Dolní Poustevna

Obec Dolní Poustevna vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Žďár nad Sázavou

Ve stavebním slohu, označovaném jako barokní gotika, který nemá v Evropě obdobu, byl postaven poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou.

Býškovice

Obec Býškovice vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Hrad Lipnice

Hrad Lipnice v Lipnici nad Sázavou je jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů – zdaleka viditelnou dominantou Havlíčkobrodska.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Česká Třebová

Česká Třebová je v současnosti jedním z nejlidnatějších měst Pardubického kraje.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Dolní Němčí

Obec Dolní Němčí se v roce 2018 stala Vesnicí roku Zlínského kraje? V celostátním kole soutěže Vesnice roku získala 1. místo.

Olomouc

Olomoucká ZOO na Svatém Kopečku je pro osoby se sníženou schopností pohybu plně bezbariérová?

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?