Místopisný seznam obcí České republiky

Server Místopisy.cz Vám přináší ucelené informace o všech městech a obcích v České republice, kterých je v současné době 6 258. Jednotlivé zápisy jsou rozděleny do kategorií a přibližují historicky zajímavá a turisticky atraktivní místa, možnosti sportovního vyžití v obci a jejím okolí, přírodní zajímavosti, občanskou vybavenost obce a další informace. Stále jsou vkládány tzv. Body zájmu – místa, která stojí za zhlédnutí, technické zajímavosti či památky a další objekty. Kartičky Víte, že? Vám řeknou statistickou aktualitu, zajímavost, a nebo Vám představí kulturní akci konající se v obci.

Tlučná

Obec Tlučná vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Modrou stuhu za společenský život v obci?

Pohoří

Obec Pohoří vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Boskovice

V první polovině 19. století sídlila v Boskovicích třetí největší židovská obec na Moravě. Větší židovské komunity byly jen v Mikulově a Prostějově.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Vyšehněvice

Obec Vyšehněvice vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Modrou stuhu za společenský život?

Ski areál Pozděchov

Skiareál Pozděchov se nachází v nejvyšší části Vizovické vrchoviny v nadmořské výšce 570–650 m n. m.

Petrovice

Obec Petrovice vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Lípa

Obec Lípa se v roce 2016 stala Vesnicí roku kraje Vysočina?

Humpolec

Ve městě Humpolci má známá postava z českého filmu – Hliník – svou pamětní desku v místním parku.

Rotunda sv. Petra a Pavla v Budči

Rotunda v Budči, stojící na návrší nad obcí Zákolany, je nejstarší dochovanou stavbou v Čechách.

Hornický skanzen Mayrau

Hornický skanzen Mayrau je technický skanzen, který se nachází v obci Vinařice u Kladna na místě bývalého dolu Mayrau (také Mayrovka).

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Zoopark Vyškov

Zoopark Vyškov je zoologická zahrada v okresním městě Vyškově vzniklá v roce 1965 se zaměřením především na chov domácích a hospodářských zvířat z celého světa.

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Srbská Kamenice

Obec Srbská Kamenice vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Rudník

Obec Rudník vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Svatý Jan nad Malší

Obec Svatý Jan nad Malší společně se svými místními částmi byla vyhlášena Vesnicí Jihočeského kraje roku 2018?