Místopisný seznam obcí České republiky

Server Místopisy.cz Vám přináší ucelené informace o všech městech a obcích v České republice, kterých je v současné době 6 258. Jednotlivé zápisy jsou rozděleny do kategorií a přibližují historicky zajímavá a turisticky atraktivní místa, možnosti sportovního vyžití v obci a jejím okolí, přírodní zajímavosti, občanskou vybavenost obce a další informace. Stále jsou vkládány tzv. Body zájmu – místa, která stojí za zhlédnutí, technické zajímavosti či památky a další objekty. Kartičky Víte, že? Vám řeknou statistickou aktualitu, zajímavost, a nebo Vám představí kulturní akci konající se v obci.

Víte že?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Mrákotín

Mrákotín je patrně nejznámějším žulovým lomem v ČR? Odtud pochází žulový monolit, ze třetího nádvoří Pražského hradu. Monolit o výšce přes 16 m je položen na podstavci liberecké žuly. Byl vztyčen roku 1928 při příležitosti 10. výročí vzniku Československé republiky.

Dřevěná kaple sv. Cyrila a Metoděje u Čeladné

Menší dřevěná kaple stojící nad obcí Čeladná u pramene Cyrilky je stavba sroubená z trámů s přesahujícími zhlavími,

Kozolupy

Obec Kozolupy vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Modrou stuhu za společenský život?

UNESCO - Telč

Historické centrum města Telč bylo na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsáno v roce 1992.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Kyselka

Obec Kyselka vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Poříčí u Litomyšle

Obec Poříčí u Litomyšle vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Melč

Obec Melč vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Zřícenina hradu Zvířetice

Zvířetice jsou rozsáhlá zřícenina hradu přestavěného na renesanční zámek nad vesnicí Podhradí asi 2 km jihozápadně od města Bakov nad Jizerou.

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Brno

Město Brno se může pochlubit nově rekonstruovanou a technologicky dovybavenou hvězdárnou, která nabízí naprosto unikátní zážitky. Pouze tady můžete letět do vesmíru, nahlédnout do mikrosvěta, poznat tajemství života, ponořit se do říše fantazie či poodhalit budoucnost.

Hroznětín

Obec Hroznětín vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2018 Modrou stuhu za společenský život?

Libina

Obec Libina vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Vodní nádrž Humenice

Vodní nádrž u obce Humenice byla vybudovaná v 80. letech 20. století především k ochraně zemědělských pozemků pod její hrází a také k výrobě elektrické energie. Nádrž je dlouhá asi 1,5 km a zatápí plochu 15,6 ha.

Řisuty

Obec Řisuty vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Modrou stuhu za společenský život v obci?

Zlín

Město Zlín svou polohou zasahuje do tří národopisných oblastí – Valašska, Hané a Slovácka.

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?