Horní Branná

Základní informace

Horní Branná Kraj:LIBERECKÝ Horní Branná Horní Branná Historie obceHorní Branná Současnost obce a občanská vybavenost
Horní Branná Památky a turistické zajímavosti
informace
Správní obvod:Jilemnice
GPS souřadnice:50°36'29.733 N,
15°34'17.27 E
Nadmořská výška:459 m n. m.
Katastrální výměra:2 087 ha
Počet obyvatel:1 817
Průměrný věk:38 let
Adresa www:http://www.hbranna.cz

Obec Horní Branná leží asi 6 km východně od Jilemnice, v údolí potoka Sovinka ve zvlněné podkrkonošské krajině. Obec má tyto části: Horní Branná a Valteřice.

Fotogalerie

Horní Branná
Horní Branná
Horní Branná
Horní Branná
Horní Branná Sportovní aktivity

Historie obce

První zmínku o Branné nacházíme ve starém popisu pražské diecése, který byl pořízen z popudu arcibiskupa Arnošta z Pardubic v letech 1344 - 1350. Palacký ji uvádí jako "Brenné hořejní".

Horní Branná Historie obce

Současnost obce a občanská vybavenost

Horní Branná Současnost obce a občanská vybavenostV obci funguje Základní a Mateřská škola Josefa Šíra, organizační složkou obce je i Dům s pečovatelskou službou. Z kulturních zařízení zde najdete knihovnu nebo v budově zámku Památník J. A. Komenského.

Horní Branná Současnost obce a občanská vybavenost

Památky a turistické zajímavosti

Horní Branná Památky a turistické zajímavostiNejvýznamnější historickou památkou obce je branský zámek, který se nachází na vyvýšeném místě, kde dříve stávala tvrz. Byl založen v roce 1533 Zdeňkem z Valdštejna. Po jeho smrti stavbu v roce 1582 dokončila vdova Marie z Martinic.

Horní Branná Památky a turistické zajímavosti

Ubytování a stravování

Celoroční ubytování pro 16 - 20 osob v patrové vilce v areálu rodinné farmy nabízí Chata Pod hájkem. Zejména pro pobyty dětí a mládeže je určena ubytovna TJ Sokol s kapacitou 68 lůžek. Komfortní ubytování v rodiném domku najdete v Chalupě Pod lípou s kapacitou 16 osob.

Horní Branná Ubytování a stravování

Sportovní aktivity

Horní Branná Sportovní aktivityHorní Brannou prochází značená trasa KČT i dvě cyklotrasy. Okolí obce Horní Branná je vhodné pro turistiku i cyklistiku a blízké svahy Krkonoš lákají v zimních měsících milovníky zimních sportů, zejména lyžování.

Horní Branná Sportovní aktivity

Doprava

Horní Branná DopravaObcí prochází silnice I/14 z Jilemnice do Vrchlabí. Autobusovou dopravu zde zajišťuje ČSAD Semily a Krkonošská automobilová doprava Vrchlabí. Obec leží na železniční trati Kolín - Trutnov.

Horní Branná Doprava

Vyhledat obec

Název obce:
Kraj: