Místopisný seznam obcí České republiky

Server Místopisy.cz Vám přináší ucelené informace o všech městech a obcích v České republice, kterých je v současné době 6 258. Jednotlivé zápisy jsou rozděleny do kategorií a přibližují historicky zajímavá a turisticky atraktivní místa, možnosti sportovního vyžití v obci a jejím okolí, přírodní zajímavosti, občanskou vybavenost obce a další informace. Stále jsou vkládány tzv. Body zájmu – místa, která stojí za zhlédnutí, technické zajímavosti či památky a další objekty. Kartičky Víte, že? Vám řeknou statistickou aktualitu, zajímavost, a nebo Vám představí kulturní akci konající se v obci.

Víte že?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Dalovice

Obec Dalovice vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Humpolec

Ve městě Humpolci má známá postava z českého filmu – Hliník – svou pamětní desku v místním parku.

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou v Hranickém krasu. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod

Zlín

Zlín se v letech 1949–1990 jmenoval Gottwaldov.

Svrkyně

Obec Svrkyně vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Dřevěná Rosenauerova kaple u Jelení

Rosenauerova kaple se nachází cca 2,5 km jižně od šumavské osady Jelení, na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu.

Vrchoslavice

Obec Vrchoslavice vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Modrou stuhu za společenský život v obci?

Říčany

Zříceniny hradu ze 2. pol. 13. stol. na ostrožně ve stejnojmenném městě. Po dobytí husitskými vojsky r. 1420, při němž bylo 9 zajatých kněží na Žižkův rozkaz upáleno, již nebyl obnoven. Na hradě krátce zůstala husitská posádka, po jejím odchodu byl opuštěn a r. 1544 se připomíná jako pustý. Areál hradu, který představuje jeden z vrcholů šlechtické hradní architektury 13. stol., později zčásti pohltila městská zástavba.

Brniště

Obec Brniště vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Boskovice

V Boskovicích se nachází jeden z největších a nejcennějších židovských hřbitovů v České republice. Na rozloze 14 528 m2 se zde nachází přibližně 2 500 náhrobků (macev).

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Stará Voda

Obec Stará Voda vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Poběžovice u Přelouče

Obec Poběžovice u Přelouče vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Modrou stuhu za společenský život?

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

UNESCO - Kutná Hora

Historické jádro Kutné Hory s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci byly na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsány v roce 1995.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Vyskeř

Obec Vyskeř vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?