Místopisný seznam obcí České republiky

Server Místopisy.cz Vám přináší ucelené informace o všech městech a obcích v České republice, kterých je v současné době 6 258. Jednotlivé zápisy jsou rozděleny do kategorií a přibližují historicky zajímavá a turisticky atraktivní místa, možnosti sportovního vyžití v obci a jejím okolí, přírodní zajímavosti, občanskou vybavenost obce a další informace. Stále jsou vkládány tzv. Body zájmu – místa, která stojí za zhlédnutí, technické zajímavosti či památky a další objekty. Kartičky Víte, že? Vám řeknou statistickou aktualitu, zajímavost, a nebo Vám představí kulturní akci konající se v obci.

Ronovec

Zřícenina hradu na nevýrazné ostrožně nad Břevnickým potokem u Rozsochatce na Havlíčkobrodsku. Původně byl nazýván Sommerburg (Letní hrad). Podle keramiky nalezené při výkopech v l. 1957–1960 se soudí, že byl vystavěn kolem r. 1262 na základech staršího roubeného hrádku, který vyhořel asi v 1. pol. 13. stol. Ve 14. stol. často měnil majitele, jeho osudy v 15. stol. nejsou jasné, za husitských válek už patrně nebyl obýván a rychle chátral. V r. 1544 je uváděn jako pustý. Devastaci hradu urychlili hledači pokladu v 18. a 19. stol., dnes jsou hradní zdi zakonzervované. Na místě je pamětní deska Josefa Čapka, místního patriota a zakladatele muzea v Dolní Krupé.

Malé Svatoňovice

Obec Malé Svatoňovice vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Ski areál Jedlová

Ski areál Jedlová představuje nejlepší možnost lyžování a snowboardingu v Lužických horách.

Šumice

Zakladatel Jelínkovy dynastie v Luhačovicích se jmenoval Jakob (1829–1911) a pocházel ze Šumic? Jakob Jelínek byl palírníkem a byl členem židovské komunity.

Albrechtice nad Vltavou

Obec Albrechtice nad Vltavou vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Skanzen Chanovice

Skanzen Chanovice – muzeum lidové architektury jihozápadních Čech představuje expozici jak dobových forem bydlení, zemědělskou činnost, tak i podomáckou výrobu a řemesla na vesnici od 18. až do 20. století.

Cítoliby

Obec Cítoliby vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Modrou stuhu za společenský život?

Vepříkov

Obec Vepříkov se v roce 2018 stala Vesnicí roku kraje Vysočina?

Lípa

Obec Lípa se v roce 2016 stala Vesnicí roku kraje Vysočina?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Kařez

Obec Kařez vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Kozolupy

Obec Kozolupy vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Modrou stuhu za společenský život?

Strakonice

Ve Strakonicích na ulici Ellerova nalezneme repliku brány pravěké svatyně zvané Stonehenge. Autor Ing. Pavel Pavel si zde ověřoval jeden ze způsobů stavby významné anglické památky z doby před 4000 lety.

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Svojkov

Obec Svojkov se v roce 2019 stala Vesnicí roku Libereckého kraje?

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?