Láz

Základní informace

Láz Kraj:STŘEDOČESKÝ Láz Láz Historie obceLáz Současnost obce a občanská vybavenost
Láz Památky a turistické zajímavostiLáz Sportovní aktivityLáz Okolí a příroda
informace
Správní obvod:Příbram
GPS souřadnice:49°39'7.316 N,
13°54'59.78 E
Nadmořská výška:588 m n. m.
Katastrální výměra:466 ha
Počet obyvatel:546
Průměrný věk:40 let
Adresa www:http://www.obeclaz.cz

Obec Láz je rozložena v okolí horního toku Litavky, v místech, kde řeka opouští brdské lesy a vstupuje do volné krajiny. Ves se dělí na vlastní Láz, též nazýván Dolní Láz, Horní Láz a Žernovou.

Fotogalerie

Láz
Láz
Láz
Láz Ubytování a stravování

Historie obce

Kdysi hornická obec obklopená hlubokými brdskými lesy je poprvé zmiňována roku 1349. Tehdy se v dokumentu dovídáme jak o Dolním, tak o Horním Lázu.

Láz Historie obce

Současnost obce a občanská vybavenost

Láz Současnost obce a občanská vybavenostV současné době místním obyvatelům slouží veřejný vodovod, kulturní sál, mateřská škola, fotbalové hřiště se zázemím, dobrá dopravní obslužnost, koupaliště s venkovními hřišti na volejbal i malou kopanou a mnoho dalších služeb či institucí.

Láz Současnost obce a občanská vybavenost

Památky a turistické zajímavosti

Ačkoli obec nepatří k nejmladším, na jejím území se nedochovalo mnoho kulturních ani architektonických památek. Za zmínku však stojí výšinné opevněné sídliště, které představuje prehistorické archeologické stopy hradiště Na Zavírce.

Láz Památky a turistické zajímavosti

Ubytování a stravování

V obci je možnost ubytování i stravování.

Láz Ubytování a stravování

Sportovní aktivity

Turistům slouží nedaleká zelená a modrá turistická trasa, která návštěvníky provede po všech zajímavostech okolí obce Láz. Na jejím území jsou k nalezení také tři penziony, které jsou hojně využívány, hlavně pak v letních měsících.

Láz Sportovní aktivity

Okolí a příroda

Láz Okolí a přírodaNedaleko nad obcí, již v klínu brdských lesů, leží Lázská nádrž, také někdy nazývána jako Lázký rybník. Toto malebné vodní dílo v dnešní době slouží jako rezervoár pitné vody pro celou příbramskou aglomeraci.

Láz Okolí a příroda

Doprava

Do obce se návštěvníci mohou dostat od Příbrami a Bohutína nebo od Rožmitálu pod Třemšínem. V obou případech jde o odbočku ze silnice I/18 v úseku Příbram-Rožmitál. Láz je taktéž spojen veřejnou komunikací s obcí Nepomuk.

Láz Doprava

Vyhledat obec

Název obce:
Kraj: