Místopisný seznam obcí České republiky

Server Místopisy.cz Vám přináší ucelené informace o všech městech a obcích v České republice, kterých je v současné době 6 258. Jednotlivé zápisy jsou rozděleny do kategorií a přibližují historicky zajímavá a turisticky atraktivní místa, možnosti sportovního vyžití v obci a jejím okolí, přírodní zajímavosti, občanskou vybavenost obce a další informace. Stále jsou vkládány tzv. Body zájmu – místa, která stojí za zhlédnutí, technické zajímavosti či památky a další objekty. Kartičky Víte, že? Vám řeknou statistickou aktualitu, zajímavost, a nebo Vám představí kulturní akci konající se v obci.

Vrbátky

Obec Vrbátky vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Nový Jičín

V Novém Jičíně je od prosince 2014 nově otevřena expozice Generál Laudon?

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Aquapark Jihlava

Aquapark Vodní Ráj v Jihlavě s celoročním provozem nabízí krytý bazén s atrakcemi – krytý tobogán dlouhý 108 m, divoká řeka, venkovní vyhřívaný bazén, brouzdaliště

Slavkov

Obec Slavkov se v roce 2017 stala Vesnicí roku Zlínského kraje? V celostátním kole soutěže Vesnice roku získala 3. místo.

Valtice

Lednicko-valtický areál má rozlohu 283,09 km2. Tento krajinný celek je pokládán za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě, možná i na světě a je zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Karviná

Původní Karviná byla vlivem poddolování při těžbě černého uhlí zcela zlikvidována. Nová Karviná vznikla po skončení 2. světové války sloučením několika samostatných obcí.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Zámek Bystřice nad Úhlavou

Bystřice nad Úhlavou je tvrz nebo malý hrad přestavěný na zámek ve stejnojmenné vesnici na severním okraji Nýrska v okrese Klatovy.

Lipová

Obec Lipová se v roce 2019 stala Vesnicí roku Ústeckého kraje? V celostátním kole soutěže Vesnice roku získala 1. místo.

Skanzen Vysočina - Veselý Kopec

Soubor lidových staveb a řemesel Vysočina se rozkládá v kopcovité krajině Českomoravské vrchoviny. Skanzen Vysočina je tvořen bývalým předměstím Hlinska a několika historickými osadami obce Vysočina

Rozhledna Maruška

Dvoupatrová dřevěná rozhledna na vrchu Maruška (664 m), postavená ve valašském stylu, byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2014. Nachází se zhruba 7 km severozápadně od obce Hošťálková.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Jablůnka

Nejhlubší vrt najdeme u obce Jablůnka v okrese Vsetín a dosáhl hloubky 6 506 m. Byl zaměřen na ověření možností výskytu ropy a zemního plynu v hlubších vrstvách karbonských a devonských sedimentů.

Vyskeř

Obec Vyskeř vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Chlumětín

Obec Chlumětín vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Kostelec

Obec Kostelec vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2018 Modrou stuhu za společenský život?