Lučany nad Nisou

Základní informace

Lučany nad Nisou Kraj:LIBERECKÝ Lučany nad Nisou Historie obceLučany nad Nisou Současnost obce a občanská vybavenostLučany nad Nisou Památky a turistické zajímavosti
Lučany nad Nisou Ubytování a stravováníLučany nad Nisou Okolí a příroda
informace
Správní obvod:Jablonec nad Nisou
GPS souřadnice:50°44'28.882 N,
15°13'13.666 E
Nadmořská výška:598 m n. m.
Katastrální výměra:1 313 ha
Počet obyvatel:1 670
Průměrný věk:38 let
Adresa www:http://www.lucany.cz

Lučany nad Nisou je malým městem v podhůří Jizerských Hor v těsné blízkosti města Jablonec nad Nisou. Obec má tyto části: Horní Maxov, Jindřichov, Lučany nad Nisou.

Historie obce

Přesné datum vzniku obce nelze doložit. První písemná zmínka o Lučanech u Jablonce je z roku 1623. Nalezneme ji v kronice sklářské rodiny Schürerů z Waldheimu ve Mšeně, kdy jako kmotr při křtu je uveden Bartoloměj Fischer, rychtář Lučan.

Lučany nad Nisou Historie obce

Současnost obce a občanská vybavenost

Převážná část města Lučany nad Nisou, včetně katastrů Jindřichov a Horní Maxov, se nalézá v chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Za posledních deset let se zvýšil počet trvale bydlících obyvatel z 1500 na 1760.

Lučany nad Nisou Současnost obce a občanská vybavenost

Památky a turistické zajímavosti

Lučany nad Nisou Památky a turistické zajímavostiZ kulturních památek stojí za zmínku Kostel Navštívení Panny Marie, který pochází z roku 1887. Byl postaven v novorenesančním slohu. V Lučanech se také nachází pískovcová socha sv. Františka z Assisi z roku 1765, kterou najdete části Dolní Lučany.

Lučany nad Nisou Památky a turistické zajímavosti

Ubytování a stravování

Lučany nad Nisou Ubytování a stravováníVe městě je několik ubytovacích zařízení. Hotel AVICENUM*** je zaměřen na programy relaxace a ozdravné pobyty, v části Horní Maxov se nachází chata Barborka s kapacitou 33 lůžek, Chata Muhu je téměř o polovinu větší, má kapacitu 70 lůžek a nachází se v části Jindřichov.

Lučany nad Nisou Ubytování a stravování

Sportovní aktivity

Oblast je vhodná především pro lyžování, jízdu na horských kolech a turistické výlety do blízkých Jizerských hor. Přes obec prochází několik turistických i cykloturistických tras.

Lučany nad Nisou Sportovní aktivity

Okolí a příroda

Lučany nad Nisou Okolí a přírodaPřevážná část města, včetně katastrů Jindřichov a Horní Maxov, se nalézá v chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Přírodní rezervace Malá Strana svým územím z části zasahuje do katastru obce.

Lučany nad Nisou Okolí a příroda

Doprava

Do Lučan se dostanete po silnici I/14 směrem od Jablonce nebo od Tanvaldu. Dostupnost služeb okresního města Jablonce nad Nisou je zajištěna zejména městkou dopravou. Můžete využít autobusy městské i linkové dopravy nebo vlak.

Lučany nad Nisou Doprava

Vyhledat obec

Název obce:
Kraj: