Místopisný seznam obcí České republiky

Server Místopisy.cz Vám přináší ucelené informace o všech městech a obcích v České republice, kterých je v současné době 6 258. Jednotlivé zápisy jsou rozděleny do kategorií a přibližují historicky zajímavá a turisticky atraktivní místa, možnosti sportovního vyžití v obci a jejím okolí, přírodní zajímavosti, občanskou vybavenost obce a další informace. Stále jsou vkládány tzv. Body zájmu – místa, která stojí za zhlédnutí, technické zajímavosti či památky a další objekty. Kartičky Víte, že? Vám řeknou statistickou aktualitu, zajímavost, a nebo Vám představí kulturní akci konající se v obci.

Víte že?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Tatobity

Obec Tatobity se v roce 2018 stala Vesnicí roku Libereckého kraje?

UNESCO - Litomyšl

Zámek a zámecký areál v Litomyšli byli na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsány v roce 1999.

Botanická zahrada Olomouc

Botanická zahrada je situována v centru města ve Smetanových sadech, mezi sbírkovými skleníky Flory Olomouc a železniční tratí místní dráhy.

Dačice

...kostkový cukr je český vynález z Dačic? V Dačicích najdeme žulový pomník kostky cukru, neboť ve zdejší rafinerii byl v roce 1841 vyroben a v roce 1843 patentován J. K. Radem první kostkový cukr na světě.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Hlubočky

Nedaleko obce Hlubočky, v Park sportu Hrubá Voda, je možné zažít jízdu na moderní bobové dráze, která je dlouhá 851 m s převýšením 52 m. Bobová dráha je v provozu celoročně.

Albrechtice v Jizerských horách

Obec Albrechtice v Jizerských horách vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Hvožďany

Obec Hvožďany se v roce 2017 stala Vesnicí roku Středočeského kraje?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Němčovice

Obec Němčovice vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Tištín

Obec Tištín vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Korytná

Obec Korytná vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Jindřichův Hradec

Městem Jindřichův Hradech na nároží kostela Nanebevzetí Panny Marie prochází 15. poledník východní délky.

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?