Místopisný seznam obcí České republiky

Server Místopisy.cz Vám přináší ucelené informace o všech městech a obcích v České republice, kterých je v současné době 6 258. Jednotlivé zápisy jsou rozděleny do kategorií a přibližují historicky zajímavá a turisticky atraktivní místa, možnosti sportovního vyžití v obci a jejím okolí, přírodní zajímavosti, občanskou vybavenost obce a další informace. Stále jsou vkládány tzv. Body zájmu – místa, která stojí za zhlédnutí, technické zajímavosti či památky a další objekty. Kartičky Víte, že? Vám řeknou statistickou aktualitu, zajímavost, a nebo Vám představí kulturní akci konající se v obci.

Víte že?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Borotín

Obec Borotín vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Česká Třebová

Ve vesnici Kozlov nedaleko České Třebové stojí chaloupka Maxe Švabinského, kde vznikla mnohá slavná díla z prvních dvou období jeho života.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Strážné

Obec Strážné vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Modrou stuhu za společenský život v obci?

Otice

Obec Otice se v roce 2019 stala Vesnicí roku Moravskoslezského kraje?

Pravonín

Obec Pravonín vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Rotunda sv. Petra a Pavla v Budči

Rotunda v Budči, stojící na návrší nad obcí Zákolany, je nejstarší dochovanou stavbou v Čechách.

Horní Branná

Obec Horní Branná vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Modrou stuhu za společenský život v obci?

Albrechtice v Jizerských horách

Obec Albrechtice v Jizerských horách vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Bílou stuhu za činnost mládeže?

UNESCO - Kutná Hora

Historické jádro Kutné Hory s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci byly na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsány v roce 1995.

Brumov

Zřícenina významného královského hradu na výběžku z okolních kopců nad stejnojmenným městečkem na Valašsku. Byl založen v pozdně románském slohu v první čtvrtině 13. stol. jako zeměpanský opěrný bod střežící Vlárský průsmyk, prvně se připomíná r. 1224. Jednalo se o jeden z nejstarších hradů na tehdejším moravsko-uherském pomezí, který měl významnou strategickou úlohu. Ještě r. 1342 byl v přímém držení krále, později často měnil majitele a byl vícekrát přestavován. Za husitských válek byl obléhán marně, ale škody utrpěl za česko-uherských válek, kdy se ho zmocnil uherský král Matyáš Korvín. Na konci 15. stol. a v 16. stol. bylo opraveno a zlepšeno opevnění hradu, aby mohl odolat útokům z Uher, zvětšen hradní palác a rozšířeno předhradí. Z renesančních přestaveb v 16. stol. také pocházejí obě bašty, které dnes tvoří nejvýraznější prvky hradu.
Roku 1621 byl dobyt uherským vojskem během povstání poddaných, následně ale obnoven. Díky kvalitnímu opevnění odolal při vpádech Turků, jejich tatarských spojenců a uherských povstalců v letech 1663, 1683 a začátkem 18. stol. Částečně obnoven byl i po prvním velkém požáru r. 1760, v r. 1820 ale vyhořel znovu a poté rychle zpustl, zdivo bylo už před prodejem r. 1835 rozebíráno na stavební materiál.
Hrad byl v letech 1977-82 archeologicky prozkoumán pod vedením J. Kohoutka, následně proběhla rekonstrukce (intenzivní zejména po r. 1995) a pro veřejnost byl zpřístupněn v květnu 2000.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Nová Ves u Nového Města na Moravě

Obec Nová Ves u Nového Města na Moravě vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Modrou stuhu za společenský život v obci?

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně se nachází v severní části CHKO Moravský kras v Pustém žlebu, asi 2 km od informačního centra Skalní mlýn. Jsou součástí nejdelšího jeskynního systému v České republice – Amatérské jeskyně

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Kostelec

Obec Kostelec vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Křtiny

Obec Křtiny se v roce 2017 stala Vesnicí roku Jihomoravského kraje?

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?