Prachatice - Památky a turistické zajímavosti

Základní informace

Prachatice Kraj:JIHOČESKÝ Prachatice Historie obcePrachatice Historie obcePrachatice Současnost obce a občanská vybavenost
Prachatice Památky a turistické zajímavostiPrachatice Sportovní aktivityPrachatice Okolí a příroda
informace
Správní obvod:Prachatice
GPS souřadnice:49°0'46.528 N,
13°59'51.076 E
Nadmořská výška:561 m n. m.
Katastrální výměra:3 890 ha
Počet obyvatel:11 686
Průměrný věk:37 let
Adresa www:http://www.prachatice.cz

K jihočeskému městu Prachatice náleží místní části Kahov, Libínské Sedlo, Městská Lhotka, Oseky, Ostrov, Perlovice, Podolí, Prachatice I, Prachatice II, Stádla, Staré Prachatice a Volovice.

Památky a turistické zajímavosti

Prachatice Památky a turistické zajímavosti

Město Prachatice patří k nejlépe zachovalým městským komplexům v České republice-historické jádro si zachovalo svoji renesanční podobu uvnitř prstence obehnaného doposud zachovanými městskými hradbami. Z těchto důvodů bylo historické jádro v roce 1981 vyhlášeno Městskou památkovou rezervací - tento stupeň památkové ochrany má v České Republice pouze 40 nejzachovalejších měst. Město Prachatice věnuje péči o památky velkou pozornost v rámci Programu regenerace MPR.

Pravděpodobně již na počátku 14. století byl v severovýchodním koutu náměstí založen kostel sv. Jakuba Většího, patrona poutníků a obchodníků. Kostel byl vystavěn v gotickém slohu a zejména díky pozdějším dostavbám je řazen mezi nejvzácnější architektonické památky jihočeské pozdní gotiky. Kostel sv. Jakuba je pravděpodobně jediná stavba, která se zachovala ze 14. století. Ale i tak lze předpokládat čilý stavební ruch.

Uprostřed náměstí se nachází kašna s renesanční sochou a lavičkami, kde je možné nabrat další sílu k prohlídce města a přitom vnímat renesanční architekturu domů na náměstí.

Mezi další pozoruhodné budovy na náměstí patří především Nová radnice - čp. 2 - 4, Knížecí dům - čp. 9, U sv. Krištofa - čp. 36,
Rumpálův dům - čp. 41, Dům čp. 44 s krásně rekonstruovanými sklepy v nichž se nalézá čajovna.

V domě čp. 178 se nachází Muzeum krajky s ojedinělou expozicí i velice zajímavě rekonstruovaným historickým objektem.

Vyhledat obec

Název obce:
Kraj: