Místopisný seznam obcí České republiky

Server Místopisy.cz Vám přináší ucelené informace o všech městech a obcích v České republice, kterých je v současné době 6 258. Jednotlivé zápisy jsou rozděleny do kategorií a přibližují historicky zajímavá a turisticky atraktivní místa, možnosti sportovního vyžití v obci a jejím okolí, přírodní zajímavosti, občanskou vybavenost obce a další informace. Stále jsou vkládány tzv. Body zájmu – místa, která stojí za zhlédnutí, technické zajímavosti či památky a další objekty. Kartičky Víte, že? Vám řeknou statistickou aktualitu, zajímavost, a nebo Vám představí kulturní akci konající se v obci.

Radovesice

Obec Radovesice vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Hněvotín

Obec Hněvotín se v roce 2016 stala Vesnicí roku Olomouckého kraje?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Kubova Huť

V obci Kubova Huť najdeme nejvýše ležící železniční stanici – 995 m n. m.?

Rozhledna Velký Roudný

V roce 2007 byla na vrcholu Velkého Roudného (780 m), u obce Roudno nedaleko přehradní nádrže Slezská Harta, otevřena dřevěná rozhledna.

Podsedice

Nejvíce granátů pochází v současnosti z ložiska Podsedice u Lovosic? Zde byl začátkem 18. století nalezen náš největší granát, dlouhý 35 mm.

Lipník nad Bečvou

V první polovině 19. století sídlila v Lipníku pátá největší židovská obec na Moravě. Větší židovské komunity byly jen v Mikulově, Prostějově, Boskovicích a Holešově.

Betlém Hlinsko

Památkovou rezervaci lidové architektury zvanou Betlém naleznete v Hlinsku na pravém břehu řeky Chrudimky.

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Zřícenina Nový Hrádek u Lukova

Nový Hrádek u Lukova je rozsáhlá a dobře uchovaná zřícenina hradu plášťového typu, ležící zhruba 3 km jižně od Lukova na Znojemsku.

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Petrovice

Obec Petrovice vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Ústí nad Orlicí

Nad městem Ústí nad Orlicí, na Andrlově chlumu (559 m n. m.), se tyčí rozhledna Stříbrná krasavice? Ochoz se nachází ve výšce 35 m a na její vrchol vede 184 schodů.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Aquapark Kladno

Aquapark Kladno nabízí nejrůznější formy vyžití pro všechny milovníky vody bez ohledu na jejich věk. Je současně sportovním i rekreačním centrem nabízejícím také další doplňkové služby pro návštěvníky.

Sadov

Obec Sadov vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Vápenná

Obec Vápenná se v roce 2017 stala Vesnicí roku Olomouckého kraje?

Hroznětín

Obec Hroznětín vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Bílou stuhu za činnost mládeže?