Provodín

Základní informace

Provodín Kraj:LIBERECKÝ Provodín Historie obceProvodín Památky a turistické zajímavostiProvodín Sportovní aktivity
Provodín Okolí a přírodaProvodín Doprava
informace
Správní obvod:Česká Lípa
GPS souřadnice:50°37'4.164 N,
14°36'4.543 E
Nadmořská výška:263 m n. m.
Katastrální výměra:1 259 ha
Počet obyvatel:686
Průměrný věk:39 let
Adresa www:http://www.obec-provodin.cz

Obec Provodín leží 8 km jihovýchodně od České Lípy.

Historie obce

První písemná zmínka o obce pochází z roku 1376, kdy je v městské knize z Bělé pod Bezdězem jmenován rychtář Nýček z Provodína. Již v této době asi vesnice patřila k jestřebskému zboží Berků z Dubé a zůstala jejich majetkem až do poloviny 15. století.

Provodín Historie obce

Současnost obce a občanská vybavenost

Provodín Současnost obce a občanská vybavenostV obci je Základní i mateřská škola, kulturní dům a pošta. Pří Základní škole funguje Výtvarný kroužek otevřený i dospělým zájemcům.

Provodín Současnost obce a občanská vybavenost

Památky a turistické zajímavosti

Provodín Památky a turistické zajímavostiZ kulturních památek se v obci dochovalo roubené stavení bývalé krčmy ze 17. století s barokní sochou. Dominantou zdejší krajiny je zřícenina hradu Jestřebí, který byl založen rodem Ronovců v roce 1295.

Provodín Památky a turistické zajímavosti

Ubytování a stravování

Provodín Ubytování a stravováníV obci se nachází restaurační zařízení Dřevěnka, které nabízí také ubytování. Dále je možné se ubytovat v penzionu Sylva.

Provodín Ubytování a stravování

Sportovní aktivity

Přes Provodín prochází několik značených turistických tras KČT. Modrá vede přímo k nedalekému Máchovu jezeru, zelená k přírodní zajímavosti - Provodínské kameny. Přes obec prochází také cyklotrasa "Hradčanské Peklo".

Provodín Sportovní aktivity

Okolí a příroda

Provodín Okolí a přírodaSeverně od centra obce se nachází přírodní památka Provodínské kameny. Jedná se o skupinku osamělých vyvřelých kopců, vesměs čedičových, která se vypíná severně až severovýchodně od Provodína, kousek od Jestřebí.

Provodín Okolí a příroda

Doprava

Centrum obce je křižovatky silnice Zákupy - Jestřebí s železniční tratí Česká Lípa - Bakov nad Jizerou. Centrum obce je křižovatky silnice Zákupy - Jestřebí s železniční tratí Česká Lípa - Bakov nad Jizerou.

Provodín Doprava

Vyhledat obec

Název obce:
Kraj: