Obecní znak
Základní informace
Kraj:Plzeňský
Okres:Plzeň-jih
Správní obvod:Blovice
GPS souřadnice:49.579579N, 13.683628E
Nadmořská výška:555 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1626 (398 let)
Katastrální výměra:2 091 ha
Počet obyvatel:352
PSČ:335 63
Adresa URL:www.novemitrovice.cz

Části obce Nové Mitrovice: Mítov, Nechanice, Planiny

Historie obce Nové Mitrovice

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1626. V té době byla obec ještě pouhou osadou jménem "Hutě", kterou tohoto roku tvořilo pouze 8 chýší a patřila k Železnému Újezdu, který byl založen v roce 1349. Jak sám název napovídá, těžila se již v první polovině 17. století na území dnešních Mitrovic železná ruda. Ke konci 17. století se zde, na místě s názvem "Na stříbrných horách", dokonce dolovalo stříbro, naleziště však nebylo velké, a proto byla těžba záhy ukončena.

Obec dostala název po rodu Vratislavů z Mitrovic (na Sedlačansku), kteří své panství, včetně Nových Mitrovic, spravovali ze Spáleného Poříčí, kde měli své sídlo. Název "Nové Mitrovice" jako takový, je v čížkovské kronice poprvé zmíněn až roku 1708.
Hrabě Václav Hynek Vratislav z Mitrovic sem povolal na práci mnoho horníků, hutníků i dělníků německých. Staré hutě tak byly zvětšovány, přestavovány a chýší v osadě přibývalo, až vznikla vesnice. Hrabě zde nechal rovněž postavit několik nových domků o dvou světničkách a v roce 1717 zde, dle historických pramenů, stálo již stavení osmnáct. Jiří Zdeněk Vratislav z Mitrovic zde pak nechal vystavět dřevěný jednopatrový zámeček, poplužní dvůr a hostinec.

Obyvatelstvo se na tomto území v době rozmachu těžby a zpracování železné rudy zabývalo zejména touto činností, zatímco práce na polích, kterých zde bylo málo a jejich půda byla navíc kamenitá a neúrodná, tvořila jen obživu doplňkovou. O tomto faktu svědčí koncentrace povolání jako šichmistr, horník, slévač, kolmesr (měřič dřevěného uhlí na vytápění hutní rudy) a uhlíř (pálil dřevěné uhlí v milířích ve zdejších lesích).

V roce 1715 převzala od Vratislavů z Mitrovic spálenopoříčské panství hraběnka z Clary a Aldringen, Anna Polyxena, rozená des Fours. V tomto období byl další rozvoj hutnictví a železářství v Nových Mitrovicích pozastaven, spíše upadal. Některé německé rodiny hutníků a dělníků se vystěhovali zpět do rodné země a ostatní se podřídili nadcházející situaci a začali se více věnovat zemědělství. V nových Mitrovicích se tím v 18. století konečně zvýraznila řemesla a živnosti jako - mlynář, kolář, šenkýř a kovář.
V roce 1722 byl, za podpory hraběnky Anny, položen základní kámen k budoucí osmiboké kapli sv. Jana Nepomuckého, jež byla roku 1726 vysvěcena. Sloužila především potřebám zdejších horníků. Roku 1727 byla v obci nedaleko fary v panském domku (dnes čp. 28) založena škola, kterou navštěvovaly i děti z Mítova. Od téhož roku byla v obci zřízena administratura, jež byla v roce 1747 dokonce povýšena na faru. Tím přestaly být Nové Mitrovice závislé na Čížkově, k jejímž faře až doposud náležely. Duchovní měl prozatimně bydlet ve zdejším dřevěném loveckém zámečku, ale protože k výstavbě nového farního domu nedošlo, byla fara zřízena v onom zámečku.

V roce 1749 prodala hraběnka Anna celé spálenopoříčské panství Metropolitní kapitole u sv. Víta v Praze, která je držela až do zrušení patrimoniálního zřízení do roku 1850, kdy začaly Nové Mitrovice opět patřit pod Okresní úřad Rokycany až do roku 1855. Z tohoto období, přesněji z roku 1760, pochází socha Panny Marie Svatohorské stojící dnes na návsi v obci. V roce 1766 byl vysvěcen novomitrovický kostel a v roce 1785 byly "dvorním dekretem" upraveny hranice novomitrovické farnosti, pod níž od této doby spadaly i obce Chynín, Mítov, Planiny a Nechanice.

V roce 1821 byla též upravena škola, byla pro ni postavena nová jednopatrová budova (dnes čp. 70), která byla kryta šindelem a v tomto původním stavu zůstala až do roku 1897. Teprve roku 1898 byla provedena její přestavba, při níž byla střecha i stropy staré školy úplně strženy, takže zůstaly pouhé zdi. Budova byla západním směrem rozšířena o dvě učebny a přikryta taškami. Přechodně se vyučovalo také v jiných pronajatých domech čp. 28, 15, 9 a 97.

V roce 1825 žilo v obci Nové Mitrovice 425 obyvatel, z nichž 14 bylo židovské národnosti. V roce 1843 se počet lidí zvýšil již na 699. Ke starším řemeslům a živnostem výše jmenovaným přibyly roku 1836 nové - pekař, truhlář, bednář, hrnčíř, krejčí, švadlena a kupec, další řemesla v souvislosti s rozvojem a oživením těžby železné rudy přibyla pak roku 1841 - 1867, a to havíř, pecéř a horolez. Hutnictví hrálo v životě obyvatel obce klíčovou úlohu a zabývalo se jím 114 dělníků, kteří ročně vyrobili 13 100 centů litiny a železa v ceně více než 52 000 zlatých.

Nejstarší novomitrovická pec prý stávala pod místní nádržkou, o čemž svědčí dodnes zachovalá velká hromada strusky pod stupníkem a dále pak jméno místní trati směrem k lesu vedle stupníku "Na peci" a v neposlední řadě v sousedství stojící panská hájovna čp. 2 a 111, bývalý "šichthaus" (hutní dům). Tato nejstarší pec byla v provozu do roku 1838 a stávala až do čtyřicátých let 19. století. Stavba nové pece byla započata roku 1838 a byla postavena v místě, kde nyní stojí dům čp. 102 (proto také místní označení "V huti"). Poprvé byla uvedena do chodu roku 1841 a fungovala až do roku 1867. V roce 1847 byl v nové huti vyroben železný kříž, který stojí dodnes na návsi.

Vyhaslá pec pak stála ještě řadu let a byla postupně rozebírána občany, kteří potřebovali stavební materiál. Na jejím místě byl v 90. letech 19. století postaven dům (dnes čp. 102), který je v současné době majetkem obce. V místě, kde stávala kolna na materiál železné huti, byla v roce 1868 zbudována sklárna fungující až do roku 1931. Mnoho zdejších obyvatel našlo v této sklárně obživu a pro její provoz byli povoláni skláři také z Pelhřimovska, Pacovska a dalších míst. Pozůstatkem sklárny je dnes již jen vysoký komín.

Z původní zástavby lidové architektury se do dnešní doby v obci nejlépe dochovalo roubené stavení s čp. 39 pocházející patrně z 18. století. Ostatní roubená stavení doznala s přibývajícími léty větších stavebních úprav.
Od roku 1868 do roku 1945 patřily Nové Mitrovice pod okresní úřad v Plzni. V tomto období dosáhl počet obyvatel v obci nejvyššího počtu od doby jejího založení, v roce 1880 to bylo 830 lidí. Rovněž novomitrovická škola zaznamenala roku 1872 nejvyšší počet žáků, a to 408, v dalších letech, z důvodu vzniku samostatných škol v okolních obcích, počet školáků už jen klesal, klesal ovšem také počet obyvatel vesnice, roku 1890 zde žilo 706 lidí a k roku 1930 se počet usedlíků snížil na 580.
Za zmínku jistě stojí i záslužná společenská a vzdělávací činnost zdejšího obyvatelstva, roku 1893 byl v Nových Mitrovicích založen sbor dobrovolných hasičů, roku 1894 Občanský vzdělávací spolek "Pravda" a v roce 1941 divadelní spolek "Maska". Z významných osobností pocházejících z Nových Mitrovic je třeba jmenovat známého spisovatele, novináře a vlastence Josefa Lindu, hudebníka a skladatele Dr. Emanuela Maršíka, varhaníka Františka Fraského, hudebníka a skladatele Ludvíka Lošťáka a v neposlední řadě akademickou malířku Olgu Hovorkovou - Skaličkovou.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Nové Mitrovice

Počasí meteostanice Těně

Vzdálenost meteostanice od obce Nové Mitrovice: 20 km

Poslední data: 18.5.2024 19:10

Umístění: 548 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Těně

Teplota
13,7
°C
Zdánlivá teplota
12,8
°C
Rosný bod
10,4
°C
Vlhkost
78,4
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
9,7
W/m2
Atmosférický tlak
1011,5
hPa
Směr větru
JZ
Rychlost větru
1,4
m/s
Nárazový vítr
1,9
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Těně

Dnes
10/15
°C
Zítra
10/18
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Nové Mitrovice se také nachází

Bohušov

Bohušov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Borovno

Borovno

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 5 km (S)
Počet obyvatel: 97

/
Budislavice

Budislavice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Čečovice

Čečovice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (J)

/
Chynín

Chynín

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 3 km (JV)

/
Číčov

Číčov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Čížkov

Čížkov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 4 km (J)
Počet obyvatel: 677

/
Dožice

Dožice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Hořehledy

Hořehledy

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/
Hořice

Hořice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Hradiště

Hradiště

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (Z)

/ / / /
Karlov

Karlov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Lipnice

Lipnice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Liškov

Liškov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Louňová

Louňová

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 116

/
Lučiště

Lučiště

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Měrčín

Měrčín

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (J)

/
Mešno

Mešno

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (SZ)
Počet obyvatel: 86

/
Míšov

Míšov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 112

/
Mítov

Mítov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 2 km (SZ)

/
Mladý Smolivec

Mladý Smolivec

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (JV)
Počet obyvatel: 654

/
Myť

Myť

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Nechanice

Nechanice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 3 km (Z)

/
Planiny

Planiny

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 3 km (S)

/
Planiny

Planiny

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Pozdyně

Pozdyně

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (JV)

/
Přebudov

Přebudov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Přešín

Přešín

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 3 km (JZ)

/
Příkosice

Příkosice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (S)
Počet obyvatel: 419

/
Radošice

Radošice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (JV)

/
Roželov

Roželov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Sedliště

Sedliště

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 121

/
Smederov

Smederov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Spálené Poříčí

Spálené Poříčí

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (SZ)
Počet obyvatel: 2 786

/
Srby

Srby

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 170

/
Stará Huť

Stará Huť

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Starý Smolivec

Starý Smolivec

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Štítov

Štítov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Štítov

Štítov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (S)
Počet obyvatel: 50

/
Struhaře

Struhaře

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Těnovice

Těnovice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Trokavec

Trokavec

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (S)
Počet obyvatel: 117

/
Vísky

Vísky

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (S)
Počet obyvatel: 62

/
Vlkov

Vlkov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Vrčeň

Vrčeň

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 328

/
Zahrádka

Zahrádka

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 5 km (J)

/
Záluží

Záluží

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Žďár

Žďár

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Ždírec

Ždírec

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 467

/
Železný Újezd

Železný Újezd

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 2 km (J)


Reklama
Víte že?

Ke dni 26.3.2021 žilo v Plzeňském kraji 581 436 obyvatel, z toho 288 879 mužů a 292 557 žen?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Nejvyšším bodem v Plzeňském kraji je Velká Mokrůvka (1 370 m n.m.), pohoří Šumavy, nejnižším bodem je údolí Berounky (250 m n.m.) v místě, kde řeka opouští území kraje?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Arboretum Sofronka

Arboretum Sofronka je ve vzdušné vzdálenosti 32 km od obce Nové Mitrovice?

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci bylo založeno v roce 1956 Ing. Karlem Kaňákem, CSc. jako pracoviště Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti po té, co byl Československou akademií zemědělských věd vypsán úkol "Šlechtění borovice".

Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci

Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci je ve vzdušné vzdálenosti 20 km od obce Nové Mitrovice?

Rotunda sv. Petra a Pavla je situovaná v jihovýchodní části dolního předhradí bývalého hradiště nad obcí Starý Plzenec.

Rozhledna Na Skále

Rozhledna sloužící zároveň jako vysílač mobilního operátora byla vybudována v roce 2000 na kopci Na Skále (672 m) severozápadně od osady Železný Újezd

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně je ve vzdušné vzdálenosti 47 km od obce Nové Mitrovice?

Koněpruské jeskyně leží ve středních Čechách 7 km jižně od Berouna v chráněném území CHKO Český kras nedaleko hradů Křivoklát a Karlštejn.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Název obce Nové Mitrovice se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Nové Mitrovice zvýšil o 31?

Plzeň

Nejbližší obec nad 40 000 obyvatel je Plzeň s 153 649 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 28 km?

Plzeň je statutární město na západě Čech a metropole Plzeňského kraje. Leží na soutoku řek Radbuza, Mže, Úslava a Úhlava. V počtu obyvatel je čtvrtým největším městem v České republice (po Praze, Brnu a Ostravě) a druhým největším městem v Čechách (po Praze).

Skanzen Chanovice

Skanzen Chanovice je ve vzdušné vzdálenosti 19 km od obce Nové Mitrovice?

Skanzen Chanovice – muzeum lidové architektury jihozápadních Čech představuje expozici jak dobových forem bydlení, zemědělskou činnost, tak i podomáckou výrobu a řemesla na vesnici od 18. až do 20. století.

Reklama