Rádlo

Základní informace

Rádlo Kraj:LIBERECKÝ Rádlo Historie obceRádlo Památky a turistické zajímavostiRádlo Sportovní aktivity
Rádlo Okolí a příroda
informace
Správní obvod:Jablonec nad Nisou
GPS souřadnice:50°41'54.429 N,
15°6'56.701 E
Nadmořská výška:536 m n. m.
Katastrální výměra:965 ha
Počet obyvatel:578
Průměrný věk:38 let
Adresa www:http://www.radlo.cz

Obec Rádlo leží nedaleko Jablonce nad Nisou, severozápadně od Rychnova u Jablonce v oblasti mezi severní částí Českého ráje a jižní částí Jizerských hor. Má tyto části: Milíře, Rádlo.

Historie obce

První písemná zmínka o obci zvané Rádlo je z r. 1419, kdy klášter v Mnichově Hradišti prodal Jindřichovi z Valdštejna mimo jiné i faru Rychnov s Rádlem za 500 kop gr. českých. Osady Milíře i Dobrá Voda jsou zmiňovány až v 17. století.

Rádlo Historie obce

Současnost obce a občanská vybavenost

Rádlo Současnost obce a občanská vybavenostV obci funguje mateřská i základní škola a obecní knihovna. Z inženýrských sítí je v obci vodovod a plynofikace. Ze spolků je zde aktivní TJ Sokol s oddílem fotbalu, Dobrovolný sbor hasičů a spolek chovatelů.

Rádlo Současnost obce a občanská vybavenost

Památky a turistické zajímavosti

Rádlo Památky a turistické zajímavostiNa místě současného kostela Nejsvětější trojice původně stála kaple pocházející z let 1725 až 1776. V roce 1931 byl kostel přestavěn a v roce 1948 rozšířen. Před kostelem je památkově chráněný pískovcový kříž s reliéfy světců, který pochází z roku 1808.

Rádlo Památky a turistické zajímavosti

Ubytování a stravování

Chata Rádlo s kapacitou 6-ti lůžek je samostatně stojící chata k samostatnému užívání na okraji vesnice, 3 km od Jablonce nad Nisou, 15 km od Liberce a 100 km od Prahy. Je zde absolutní klid, mnoho stromů, překrásný výhled na hory. Ideální na letní a zimní dovolenou, i s dětmi.

Rádlo Ubytování a stravování

Sportovní aktivity

Obec je turisticky zajímavá zejména díky naučné stezce, která prochází přímo středem obce. Stezka vede přes podmáčené louky s výskytem mnoha chráněných druhů rostlin a dovede nás až k malému lesnímu rašeliništi.

Rádlo Sportovní aktivity

Okolí a příroda

Rádlo Okolí a přírodaPřírodní památkou Rádlo pod koupalištěm prochází naučná stezka Rádlo. Původně zde byl potok, který meandroval a břehy zpevňovaly olše. Ten však byl při melioraci území napřímen a meandry zanikly.

Rádlo Okolí a příroda

Doprava

Rádlo leží mezi silnicemi R35 a I/65, přes kterou vede unikátní turistická lávka Rádlo. Do obce je dobré vlakové i autobusové spojení z Jablonce nad Nisou.

Rádlo Doprava

Vyhledat obec

Název obce:
Kraj: