Místopisný seznam obcí České republiky

Server Místopisy.cz Vám přináší ucelené informace o všech městech a obcích v České republice, kterých je v současné době 6 258. Jednotlivé zápisy jsou rozděleny do kategorií a přibližují historicky zajímavá a turisticky atraktivní místa, možnosti sportovního vyžití v obci a jejím okolí, přírodní zajímavosti, občanskou vybavenost obce a další informace. Stále jsou vkládány tzv. Body zájmu – místa, která stojí za zhlédnutí, technické zajímavosti či památky a další objekty. Kartičky Víte, že? Vám řeknou statistickou aktualitu, zajímavost, a nebo Vám představí kulturní akci konající se v obci.

Víte že?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Stachy

Jižně od obce Stachy, v lyžařském areálu v areálu Kobyla na Zadově byla z již nevyužívaného skokanského můstku zbudovaná rozhledna. Vyhlídková plošina je v nadmořské výšce 1 109 m a vede na ni 158 schodů. Na jihozápadní stěně věže je horolezecká stěna. Původní vzhled můstku a jeho věže zůstal zachován.

Hrádek

Obec Hrádek vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Modrou stuhu za společenský život?

Rotunda sv. Barbory v Častohosticích

Rotunda v Častohosticích nedaleko Moravských Budějovic byla vystavěna podle některých názorů ve 13. století, podle jiných až v 15. století, podle některých znalců tvar stavby a tloušťka zdiva napovídá dobu sv. Cyrila a Metoděje

Doudleby

Obec Doudleby vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Modrou stuhu za společenský život?

Svitavy

Po městě Svitavy a jeho okolí vede 12 km dlouhá naučná stezka Českomoravské pomezí, která informuje o historii města či řadě zemských hraničních kamenů v okolních lesích?

Blatno

Obec Blatno vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Křižovatka

Obec Křižovatka vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Modrou stuhu za společenský život?

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Přehrada Vranov

Vodní nádrž Vranov (též Vranovská přehrada) byla vybudována na řece Dyji v blízkosti města Vranov nad Dyjí v letech 1930–1933. Hráz přehrady je vysoká 60 m a v koruně je dlouhá 292 m.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Mikulov

Svatý kopeček u Mikulova není pouze známé poutní místo, ale především chráněná přírodní lokalita, kde se nalézá množství zákonem chráněných druhů rostlin.

Zřícenina hradu Pravda

Romantickou zříceninu hradu Pravda z bílé opuky najdete uprostřed hlubokých lesů Džbánské vrchoviny, asi 16 km jižně od Loun poblíž vesnic Pnětluky a Domoušice.

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Svojkov

Obec Svojkov se v roce 2019 stala Vesnicí roku Libereckého kraje?

Arboretum Kostelec nad Černými lesy

Severně od Kostelce nad Černými Lesy se nachází arboretum, které je součástí ČZU – Fakulty lesnické a enviromentální.

Holasovice

Obec Holasovice vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Dobrochov

Obec Dobrochov vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?