Světlá pod Ještědem

Základní informace

Světlá pod Ještědem Kraj:LIBERECKÝ Světlá pod Ještědem Světlá pod Ještědem Historie obceSvětlá pod Ještědem Současnost obce a občanská vybavenost
Světlá pod Ještědem Památky a turistické zajímavostiSvětlá pod Ještědem Ubytování a stravováníSvětlá pod Ještědem Sportovní aktivity
informace
Správní obvod:Liberec
GPS souřadnice:50°42'40.479 N,
14°59'9.224 E
Nadmořská výška:545 m n. m.
Katastrální výměra:1 319 ha
Počet obyvatel:834
Průměrný věk:41 let

Světlá pod Ještědem leží nedaleko města Liberec, v malebné oblasti Podještědí. Má tyto části: Dolení Paseky, Hodky, Hoření Paseky, Jiříčkov, Křižany, Rozstání, Světlá pod Ještědem a Vesec.

Fotogalerie

Světlá pod Ještědem
Světlá pod Ještědem
Světlá pod Ještědem Památky a turistické zajímavosti

Historie obce

První zmínka o této tržní vsi pochází z roku 1291. Světlá je zřejmě nejznámější a nejoblíbenější obcí v Podještědí a zároveň jednou z nejstarších obcí regionu.

Světlá pod Ještědem Historie obce

Současnost obce a občanská vybavenost

Světlá pod Ještědem Současnost obce a občanská vybavenostV obci je Mateřská škola, Základní škola (1.- 5. ročník), knihovna, pošta, kulturní zařízení i hřiště. Přírodní areál koupaliště v části Hoření paseky nabízí návštěvníkům travnaté odpočinkové plochy.

Světlá pod Ještědem Současnost obce a občanská vybavenost

Památky a turistické zajímavosti

Světlá pod Ještědem Památky a turistické zajímavostiKostel sv. Mikuláše pochází z roku 1643. V roce 1730 proběhla jeho barokní přestavba včetně přístavby cibulovité věže. Z nejvyššího výklenku shlíží sv. Mikuláš, níže jsou sv. Florián a sv. Jan Nepomucký. Nad vchodem je umístěn erb Jakuba Lamotta z Frintroppu.

Světlá pod Ještědem Památky a turistické zajímavosti

Ubytování a stravování

Ubytování je možné v klasické poloroubená chalupě č. 33, která se nachází na klidném místě v části Hoření Paseky. Chalupa nabízí ubytování v jednom čtyřlůžkovém a jednom pětilůžkovém pokoji s možností dvou přistýlek.

Světlá pod Ještědem Ubytování a stravování

Sportovní aktivity

V katastru obce je hustá síť značených turistických značek. Okružní zeleně značená trasa provede turisty po místech, které připomínají pobyt Karolíny Světlé. V zimních měsících přitahují lyžaře nedaleké Pláně a lyžařský vlek Černý kout.

Světlá pod Ještědem Sportovní aktivity

Doprava

Přes obec vedou pouze silnice III. třídy, ale Světlá má dobré autobusové spojení s okolím.

Světlá pod Ještědem Doprava

Vyhledat obec

Název obce:
Kraj: