Místopisný seznam obcí České republiky

Server Místopisy.cz Vám přináší ucelené informace o všech městech a obcích v České republice, kterých je v současné době 6 258. Jednotlivé zápisy jsou rozděleny do kategorií a přibližují historicky zajímavá a turisticky atraktivní místa, možnosti sportovního vyžití v obci a jejím okolí, přírodní zajímavosti, občanskou vybavenost obce a další informace. Stále jsou vkládány tzv. Body zájmu – místa, která stojí za zhlédnutí, technické zajímavosti či památky a další objekty. Kartičky Víte, že? Vám řeknou statistickou aktualitu, zajímavost, a nebo Vám představí kulturní akci konající se v obci.

Hroznětín

Obec Hroznětín vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Otice

Obec Otice se v roce 2019 stala Vesnicí roku Moravskoslezského kraje?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Šumice

Zakladatel Jelínkovy dynastie v Luhačovicích se jmenoval Jakob (1829–1911) a pocházel ze Šumic? Jakob Jelínek byl palírníkem a byl členem židovské komunity.

Zámek Starý Hrozňatov

Starý Hrozňatov (též Kinsberk) je hrad přestavěný na zámek v obci Hrozňatov nedaleko města Cheb. Zámek je spolu s kaplí Nejsvětější Trojice chráněn jako kulturní památka ČR. Zámek je v současnosti veřejnosti nepřístupný.

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Libina

Obec Libina vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Kvilda

Obec Kvilda (okres Prachatice) je nejvýše ležící obec v České republice – 1 062 m n. m.?

Zlatá Olešnice

Obec Zlatá Olešnice vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Strakonice

Na Strakonickém hradě lze shlédnout největší vystavenou kolekci českých dud v České republice. Nástroje pochází z doby od konce 18. století až do druhé poloviny 20. století.

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Botanická zahrada Praha

Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství, ČZU v Praze byla vybudována současně s výstavbou celého komplexu Vysoké školy zemědělské v Praze.

Ski areál Soláň - Vrchol

Ski areál Soláň - Vrchol se rozprostírá na bedrech vrcholu Soláň a jedná se o jednu z nejkrásnějších částí Valašska.

Telč

V roce 1848 pečoval o zámecký park v Telči zahradník, sběratel a cestovatel Benedikt Rozel, který během svých cest po střední Americe popsal několik nových druhů rostlin, zejména orchidejí.

Aquapark Ústí nad Orlicí

Rozlehlý aquapark Ústí nad Orlicí disponuje velkým množstvím vodních, ale i mimo vodních atrakcí nejen pro děti ale i dospělé, včetně letního koupaliště.

Chrudim

Největší chrudimský park byl pojmenovaný podle jeho zakladatele – chrudimského továrníka Františka Wiesnera.

Strunkovice nad Blanicí

Obec Strunkovice nad Blanicí vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Bílou stuhu za činnost mládeže?