Místopisný seznam obcí České republiky

Server Místopisy.cz Vám přináší ucelené informace o všech městech a obcích v České republice, kterých je v současné době 6 258. Jednotlivé zápisy jsou rozděleny do kategorií a přibližují historicky zajímavá a turisticky atraktivní místa, možnosti sportovního vyžití v obci a jejím okolí, přírodní zajímavosti, občanskou vybavenost obce a další informace. Stále jsou vkládány tzv. Body zájmu – místa, která stojí za zhlédnutí, technické zajímavosti či památky a další objekty. Kartičky Víte, že? Vám řeknou statistickou aktualitu, zajímavost, a nebo Vám představí kulturní akci konající se v obci.

Valtice

Lednicko-valtický areál má rozlohu 283,09 km2. Tento krajinný celek je pokládán za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě, možná i na světě a je zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Albrechtice nad Vltavou

Obec Albrechtice nad Vltavou vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Kubova Huť

V obci Kubova Huť najdeme nejvýše ležící železniční stanici – 995 m n. m.?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Strakonice

Ve Strakonicích na ulici Ellerova nalezneme repliku brány pravěké svatyně zvané Stonehenge. Autor Ing. Pavel Pavel si zde ověřoval jeden ze způsobů stavby významné anglické památky z doby před 4000 lety.

Dřevěný kostel v Blansku

Dřevěný kostelík Církve československé husitské v Blansku je evidován v ústředním seznamu kulturních památek České republiky.

Dobrochov

Obec Dobrochov vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Žlutava

Obec Žlutava vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Kolinec

Městys Kolinec vyhrál v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Rotunda sv. Martina v Kostelci u Křížků

Rotunda sv. Martina, jež je součástí chrámu, stojí v obci Kostelec u Křížků nedaleko Říčan.

Šumvald

Obec Šumvald se v roce 2018 stala Vesnicí roku Olomouckého kraje? V celostátním kole soutěže Vesnice roku získala 2. místo?

Dub nad Moravou

Městys Dub nad Moravou vyhrál v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Rozhledna Tobiášův vrch

Rozhledna Tobiášův vrch, která slouží zároveň jako vysílač mobilních operátorů, se nachází v nadmořské výšce 484 m na severozápadním úpatí stejnojmenného vrchu

Vápenná

Obec Vápenná se v roce 2017 stala Vesnicí roku Olomouckého kraje?

UNESCO - Holašovice

Vesnická rezervace v Holašovicích u Českých Budějovic byla na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsány v roce 1998.

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?