Újezd

Základní informace

Újezd Kraj:PLZEŇSKÝ Újezd Historie obceÚjezd Současnost obce a občanská vybavenostÚjezd Památky a turistické zajímavosti
Újezd Okolí a přírodaÚjezd Doprava
informace
Správní obvod:Domažlice
GPS souřadnice:49°26’7.911 N,
12°52’10.41 E
Nadmořská výška:503 m n. m.
Katastrální výměra:1 102 ha
Počet obyvatel:400
Průměrný věk:40 let
Adresa www:http://www.obecujezd.cz

Újezd je původní privilegovaná chodská ves ve střední části okresu Domažlice. Obec má dvě části: Újezd a Petrovice. Do správního obvodu obce spadá ještě Chatová osada Újezd - Pila s téměř stovkou chat

Historie obce

Újezd Historie obceJak dokládají archeologické nálezy, byla celá oblast Horního Chodska osídlena již v dobách pravěku - v neolitu (3500 let př.n.l.) a době bronzové. Na přelomu letopočtu zde žili Keltové a v 8. století sem začínají pronikat první slovanští obyvatelé.

Újezd Historie obce

Současnost obce a občanská vybavenost

Újezd Současnost obce a občanská vybavenostDnes je Újezd krásně opravená vesnice. Díky své výhodné poloze a zajímavostem je častým cílem turistů poznávající Chodsko.

Újezd Současnost obce a občanská vybavenost

Památky a turistické zajímavosti

Újezd Památky a turistické zajímavostiV Újezdě jsou dnes k vidění kromě statku a pomníku Jana Sladkého Koziny, který se zapsal do dějin této země a především Chodska, také památné statky s ukázkami lidové architektury a kostel sv. Václava z roku 1891.

Újezd Památky a turistické zajímavosti

Ubytování a stravování

V Újezdě je hospoda Na Stříbrnce a Banana kabaret v bývalém kulturním domě. V Petrovicích je hospoda Na Kovárně. V rámci správního obvodu obce se nachází restaurace U Tří chodů na Hadrovci a v přestavbě je Chodská chalupa na Hrádku s možností ubytování v chatkách.

Újezd Ubytování a stravování

Sportovní aktivity

Újezd Sportovní aktivityObec je významným turistickým cílem. Jejím katastrem prochází červeně  a žlutě značená turistická trasa. Občané mají k dispozici dvě dětská hřiště. Sportovním aktivitám se věnují především místní zájmové spolky - TJ Sokol a SDH Újezd.

Újezd Sportovní aktivity

Okolí a příroda

Újezd Okolí a přírodaNejvětší dominantou okolí obce je vrch Hrádek na němž byl v roce 1895 postaven pomník J.S.Koziny - rodáka z Újezda.
Na Trhanovském zámku, bylo sídlo Chody nenáviděného Lomikara. Odtud se můžete dvěma směry vydat na Výhledy, kde je postaven pomník Jindřicha Šimona Baara.

Újezd Okolí a příroda

Doprava

Obcí Újezd prochází jen silnice III/19528 z Domažlic, která má význam pouze pro dopravní obsluhu vlastního Újezda. V bezprostřední blízkosti vesnice vede již zmíněná přeložka silnice I/26.

Újezd Doprava

Vyhledat obec

Název obce:
Kraj: