Žďár nad Sázavou

Základní informace

Žďár nad Sázavou Kraj:VYSOČINA Žďár nad Sázavou Žďár nad Sázavou Historie obceŽďár nad Sázavou Současnost obce a občanská vybavenost
Žďár nad Sázavou Památky a turistické zajímavostiŽďár nad Sázavou Ubytování a stravováníŽďár nad Sázavou Sportovní aktivity
informace
Správní obvod:Žďár nad Sázavou
GPS souřadnice:49°33'45.484 N,
15°56'21.266 E
Nadmořská výška:580 m n. m.
Katastrální výměra:3 701 ha
Počet obyvatel:24 249
Průměrný věk:34 let
Adresa www:http://www.zdarns.cz

Žďár nad Sázavou je okresní město, ležící na pomezí Čech a Moravy v malebné krajině Českomoravské vrchoviny uprostřed chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Fotogalerie

Žďár nad Sázavou
Žďár nad Sázavou
Žďár nad Sázavou
Žďár nad Sázavou
Žďár nad Sázavou Sportovní aktivity

Historie obce

Osada Žďár vznikla při cisterciáckém klášteře založeném Bočkem z Obřan roku 1252. O Žďáru jako městečku se poprvé zmiňuje listina z roku 1293.

Žďár nad Sázavou Historie obce

Současnost obce a občanská vybavenost

Žďár nad Sázavou Současnost obce a občanská vybavenostRáz města Žďár nad Sázavou i celé krajiny se po roce 1990 výrazně změnil. Byla zahájena rozsáhlá přestavba města, vzniklo moderní, správní a obchodní centrum, na obvodu města nová sídliště.

Žďár nad Sázavou Současnost obce a občanská vybavenost

Památky a turistické zajímavosti

Žďár nad Sázavou Památky a turistické zajímavostiVe městě Žďár nad Sázavou se nachází bývalý významný cisterciácký klášter Studnice Blahoslavené Panny Marie. V barokním období nechal jeho opat Václav Vejmluva vybudovat či obnovit řadu budov ve městě i okolí.

Žďár nad Sázavou Památky a turistické zajímavosti

Ubytování a stravování

Ubytování ve Žďáře nad Sázavou například hotely a penziony s restaurací

Žďár nad Sázavou Ubytování a stravování

Sportovní aktivity

Sportovní vyžití ve městě Žďár nad Sázavou je na dobré úrovni, nabízí se aerobic, posilovny, spinning, squash, tenisové kurty, fotbalové a další hřiště, bazén v hotelu FIT, dále pak městský plavecký bazén, malý bazén, sauna,...

Žďár nad Sázavou Sportovní aktivity

Okolí a příroda

Město leží v centrální části Českomoravské vrchoviny ve Žďárských vrších. Velká část města zasahuje do CHKO Žďárské vrchy.

Žďár nad Sázavou Okolí a příroda

Doprava

Žďár nad Sázavou leží na hlavní železniční trati Praha-Brno. Lze využít i dobrého spojení autobusovými linkami prakticky do všech větších měst. Ve městě funguje městská hromadná doprava.

Žďár nad Sázavou Doprava

Vyhledat obec

Název obce:
Kraj: