
Na ostrohu nad levým břehem Sázavy v městečku Týnec nad Sázavou se tyčí románská rotunda se zbytky královského hradu. V rekonstruovaném areálu je dnes muzeum se sbírkou vyhlášené týnecké keramiky.
Románský hrad byl založen pravděpodobně Přemyslovci kolem roku 1200. Nejstarší písemná zpráva o existenci Týnce a týneckého hradu pochází z roku 1318. Můžeme prohlásit, že týnecký hrad byl tehdy příkladem výstavného panského sídla a to v době, kdy Přemyslovci upevňovali svou vládu a formovali český stát. Kolem roku 1300 byl hrad v Týnci rozšířen o první a druhé nádvoří, čeledníky a hospodářské budovy, které byly doplněny hradbami. Tím byl vytvořen uzavřený věnec kolem románského jádra, jak ho v hrubém obrysu spatřujeme ještě dnes. Z románských staveb doznaly při tom změny obytný palác a rotunda, které byly zvýšeny a opatřeny ranně-gotickými stavebními prvky. Vodní příkop se i s padacím mostem ocitl uvnitř hradu a byl zasypán.
Prvním známým majitelem hradu byl od roku 1318 Oldřich z Týnce, který patřil k rodu pánů z Valdeka a stal se předkem Medků z Valdeka, kteří hrad vlastnili téměř až do konce 15. století.
Týnecký hrad poté přestal být sídlem vrchnosti, začal chátrat a roku 1654 ho dokonce poškodil požár. V blíže neurčené době se původní gotický palác zřítil, byl postupně rozebrán a použit jako stavební materiál. Obrat nastal až po roce 1765, kdy ho do částečně obyvatelné podoby uvedla Marie Anna hraběnka O'Kellyová (vdova po Františku Václavovi z Vrtby).
Na počátku 19. století se obyvatelné části hradu jako byty. V roce 1926 celý areál koupil ředitel Umělecko-průmyslového muzea v Praze dr. F. X. Jiřík a později kvůli finanční náročnosti rekonstrukce opět rozprodal.
Dnes rotunda s věží patří náboženské obci církve československé husitské. V domku vedle věže bylo v roce 1959 péčí obce a vlastivědného kroužku zřízeno městské muzeum s expozicí týnecké kameniny a archeologie. V letech 1983–1995 však bylo kvůli náročné rekonstrukci uzavřeno a dnes opět slouží široké veřejnosti jako zdroj poznání historie města Týnec nad Sázavou.