Obecní znak
Základní informace
Kraj:Olomoucký
Okres:Jeseník
Správní obvod:Jeseník
GPS souřadnice:50.163936N, 17.196577E
Nadmořská výška:474 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1284 (740 let)
Katastrální výměra:9 213 ha
Počet obyvatel:1 742
PSČ:790 01
Adresa URL:www.bela.cz

Části obce Bělá pod Pradědem: Adolfovice, Bělá, Domašov, Filipovice

Historie obce Bělá pod Pradědem

Dnešní obec Bělá pod Pradědem vznikla fakticky roku 1964 sloučením dosud samostatných obcí Domašova a Adolfovic. Nové jméno bylo převzato od říčky Bělé a též od drobné osady Bělé, která byla součástí Domašova; přívlastek "pod Pradědem" pak odkazuje na blízkost nejvyšší hory Hrubého Jeseníku.

Vysvětlení názvu Domašov (nesprávně Domášov) poskytuje německé Thomasdorf, tedy Tomášova ves. Od začátku 19.století byl rozlišován Dolní a Horní Domašov. K obci patřily od konce 18. století osady Filipovice (Philippsdorf) a Valdenburg (Waldenburg), které byly pojmenovány podle vratislavských biskupů. Valdenburg byl v roce 1949 přejmenován na Bělou a v roce 1964 byla dokonce Bělá pod Pradědem označena spojená obec, která vedle Domašova a jeho osad zahrnovala i Adolfovice.

Vlastní ves Domašov se rozrůstala postupně podél horního toku říčky Bělé, na jih od Jeseníku a také Bukovic i Adolfovic, při silnici, která stoupá stále výše a přibližně uprostřed vesnice se rozvětvuje jednak k osadě Filipovice a potom na jihozápad k Červenohorskému sedlu, jednak přes Horní Domašov k bývalé osadě Bělá a dále na jihovýchod k sedlu Vidly a odtud ke Karlově Studánce, resp. k Vrbnu pod Pradědem. Naprostá převaha domašovského katastru má horský ráz a je pokryta lesy. Byla to vesnice až do roku 1918 výhradně německá, potom s nepatrnou českou menšinou. Vzhledem k odsunu německých rodin po roce 1945 došlo k podstatnému poklesu obyvatel. Ves byla založena snad někdy před rokem 1284 a jejím lokátorem byl zřejmě Tomáš (Thomas), pokud ovšem bylo tehdy předpokládané vysazení osady s názvem Thomasberg vůbec realizováno. Jméno vsi, ale jako pusté lokality, se totiž objevuje znovu v pramenech až počátkem 15. století. K novému osídlení Domašova došlo až někdy v polovině následujícího století postupným pronikáním dřevorubců do hor podél horního toku Bělé od Adolfovic. Roku 1579 se nová osada osamostatnila a brzy se zde objevila i pila. Po třicetileté válce postihly i tuto ves čarodejnické procesy. Z usedlíků se ovšem již tehdy jen menší část zabývala zemědělstvím, zbývající živil les, značně se rozvinulo i přadláctví.

Kolonizace proti proudu Bělé pokračovala i v dalších desetiletích, zejména koncem 18. století, napřed do Horního Domašova, potom po roce 1777 do Filipovic a nakonec po roce 1796 do Valdenburgu. Domašov byl tehdy největší vesnicí na frývaldovském dominiu, i když většinu usedlíků tvořili bezzemci. V roce 1730 byla v Dolním Domašově zřízena fara s novým kostelem sv. Tomáše Apoštola, také se školou, a to v místech hraničících s Adolfovicemi. Pro Horní Domašov s Filipovicemi a Valdenburkem byla zřízena roku 1793 další škola, roku 1796 také kaplanství a následujícího roku zde byl postaven kostel sv. Jana Křtitele; lokálie byla roku 1843 povýšena na faru. Třetí škola ve Valdenburku vznikla kolem roku 1808. Po roce 1848 připadl Domašov k soudnímu i politickému okresu Frývaldov a vzhledem k poloze i horským sedlům v okolí se stal poměrně významným střediskem dřevařského průmyslu. Bylo zde založeno několik pil, spojených v některých případech s mlýnem, ale i menších závodů na výrobu beden a dřevěného zboží, třísla a dřevité vlny, šindele, kartáčů, v neposlední řadě pak na výrobu kovových pil a jiných dřevařských a truhlářských strojů a potřeb. Ve srovnání s dřevařstvím naopak ustupovaly do pozadí jiné výrobny a různé domácké práce, jako bylo zhotovování čepic a papučí, výroba tzv. zapalovací houby a zvláště pak přadláctví, tkalcovství a bělení textilií.

V hospodářské oblasti se toho v Domašově po roce 1918 příliš nezměnilo, jenom v horských částech katastru nabývala na významu rekreace a turistika, soustředěná zejména na Červenohorském sedle. Politický vývoj v obci byl úplně stejný jako v jiných lokalitách na Frývaldovsku, napřed zde měli za první republiky nejvíc přívrženců němečtí křesťanští sociálové, potom henleinovci. Za druhé světové války byly v místě zajatecké tábory, které dodnes připomínají hřbitovy sovětských zajatců v údolí Bystrého a Zaječího potoka.

Po roce 1945 a zejména 1948 mnoho zdejších malých závodů a živností zaniklo. Udržel se jen dočasně pilařský průmysl a výroba pil, než došlo ke koncentraci do větších závodů, částečně v sousedících Adolfovicích. Budovy továrny na pily využil v posledním období k výrobě garnýží podnik Jesan, resp. jeho závod v Adolfovicích, který také postavil v Domašově nové výrobní haly; sortiment výroby se však i nadále měnil, v posledním období to byly hole a vázání pro běžecké lyžování.

Škola ve Valdenburku nebyla po roce 1945 již obnovena. Nakonec byla v roce 1967 zrušena i škola v Horním Domašově a veškerá výuka byla soustředěna v Dolním Domašově do té školy, jejíž budova stála již od roku 1883 na katastru Adolfovic. Podobně i zdejší fara nese název Domašov - Adolfovice. V roce 1990 bylo v Domašově vedle toho několik ubytovacích zařízení, restaurace, hostinec, tři obchody a pošta. Po druhé světové válce se Domašov stále výrazněji přeměňoval v rekreační a turistickou oblast, což platilo zejména pro osady Filipovice a Bělou.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Bělá pod Pradědem

Počasí meteostanice Rejvíz

Vzdálenost meteostanice od obce Bělá pod Pradědem: 12 km

Poslední data: 6.5.2024 08:10

Umístění: 760 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Rejvíz

Teplota
13,0
°C
Zdánlivá teplota
11,0
°C
Rosný bod
6,2
°C
Vlhkost
64,7
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
458,2
W/m2
Atmosférický tlak
1008,0
hPa
Směr větru
JZ
Rychlost větru
1,5
m/s
Nárazový vítr
1,8
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Rejvíz

Dnes
8/17
°C
Zítra
8/10
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Bělá pod Pradědem se také nachází

Adolfovice

Adolfovice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 4 km (S)

/
Bělá

Bělá

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 0 km (S)

/
Bílý Potok

Bílý Potok

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 10 km (JV)

/
Bobrovník

Bobrovník

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Bukovice

Bukovice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Dětřichov

Dětřichov

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Domašov

Domašov

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 2 km (S)

/
Filipovice

Filipovice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 2 km (JZ)

/
Horní Lipová

Horní Lipová

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Jeseník

Jeseník

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 10 593

/
Kouty nad Desnou

Kouty nad Desnou

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Lipová-lázně

Lipová-lázně

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 2 113

/
Vidly

Vidly

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 8 km (JV)

Skipark Filipovice

Skipark Filipovice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 2 km (JZ)

/ / / / / / / / / / / / / / /
Jeskyně Na Pomezí

Jeskyně Na Pomezí

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Ski areál Kareš

Ski areál Kareš

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 10 km (JZ)

/ / / / / / / / / / / /
SKI centrum OAZA

SKI centrum OAZA

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 13 km (JZ)

/ / /
X-park Františkov

X-park Františkov

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 13 km (Z)

/ /
Ski areál Branná

Ski areál Branná

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 14 km (Z)

/ / / /
Ski areál Paprsek

Ski areál Paprsek

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 15 km (Z)

/ / / / / / / / / / / / / / / / /
Termály Losiny

Termály Losiny

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 18 km (JZ)

/
Ski Kunčice

Ski Kunčice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 19 km (Z)

/ / /

Reklama
Víte že?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Zlatokopecký skanzen - Zlatorudné mlýny

Zlatokopecký skanzen - Zlatorudné mlýny je ve vzdušné vzdálenosti 16 km od obce Bělá pod Pradědem?

Zlaté Hory jsou slezské město ležící na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem na Zlatém potoce.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Název obce Bělá pod Pradědem se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Ke dni 1.1.2024 žilo v obci Bělá pod Pradědem 872 mužů a 870 žen?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Termály Losiny

Termály Losiny je ve vzdušné vzdálenosti 18 km od obce Bělá pod Pradědem?

Jedinečný termální park Termály Losiny, který v České republice nemá obdoby, najdeme ve Velkých Losinách, nedaleko Šumperka.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Arboretum Nový Dvůr

Arboretum Nový Dvůr je ve vzdušné vzdálenosti 48 km od obce Bělá pod Pradědem?

Arboretum Nový Dvůr, nedaleko města Opavy, bylo založeno v roce 1958 na místě jednoho z dendrologicky nejcennějších parkových objektů ve Slezsku.

Rozhledna Zlatý Chlum

Rozhledna Zlatý Chlum je ve vzdušné vzdálenosti 9 km od obce Bělá pod Pradědem?

Dominantou malebného městečka Jeseník je nedaleký vrchol Zlatý Chlum (875 m n. m.) s kamennou rozhlednou.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Nejvyšším bodem v Olomouckém kraji je Praděd (1 491 m n.m.), nejnižším bodem je hladina řeky Moravy (190 m n.m.)?

Ostrava

Nejbližší obec nad 100 000 obyvatel je Ostrava s 275 766 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 85 km?

Ostrava je statutární město na rozhraní Slezska a Moravy. Metropole Moravskoslezského kraje je rozlohou třetím největším městem republiky, a také třetím největším počtem obyvatel. Má výhodnou strategickou polohu – nachází se 10 km jižně od státní hranice s Polskem

Jeskyně Na Pomezí

Jeskyně Na Pomezí je ve vzdušné vzdálenosti 10 km od obce Bělá pod Pradědem?

Jeskyně Na Pomezí jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence, ležící v zalesněném svahu vedle silnice vedoucí z Lipové-lázně do Vápenné.

Ke dni 26.3.2021 žilo v Olomouckém kraji 619 788 obyvatel, z toho 303 895 mužů a 315 893 žen?

Reklama