Památky a zajímavosti Moravská Ostrava a Přívoz
V Moravské Ostravě byla vyhlášena městská památková zóna. Výčet několika z mnoha památek:
KOSTELY A KAPLE
katedrála Božského Spasitele
nám. Msgra Šrámka
Významná trojlodní novorenesanční architektura postavená podle projektu Gustava Meretty v letech 1883-89. Ojedinělý doklad formálně čisté sakrální architektury.
filiální kostel sv. Václava
Jedna z nejstarších sakrálních staveb v kraji. Presbytář a obvodové zdi orientovaného trojlodí pocházejí z první třetiny 14. století. Keramická síťová žebrová klenba halového trojlodí pochází z doby kolem roku 1539, kruchta byla vestavěna v roce 1603, spod
část věže pochází z počátku 15. století. Pravá boční kaple byla budována po roce 1689, levá boční kaple v roce 1762. V roce 1805 byla přestavěna věž, v letech 1814-1816 přestavěna sakristie a okna.
socha sv. Jana Nepomuckého
u kostela sv. Václava. Pískovcová barokní socha datovaná do roku 1717.
evangelický kostel
Českobratrská ul.
Kvalitní doklad historizující architektury z režného zdiva, vystavěné podle projektu vídeňských architektů Karla Trolla a Ludvika Faigla. Základní kámen položen 22. 10. 1905.
evangelická fara čp. 1188
Husovo nám. č. 4
Historizující režná architektura z r. 1900, zajímavě řešená v rožní části náměstí, vystavěna firmou Mihatsch a Ulrich, nadstavba 2. patra z r. 1925 podle projektu ing. Ignaze Faigla. Dochovaná vnitřní dispozice včetně mezidveří a hodnotného litinového zábradlí.
kaple sv. Alžběty
Husův sad
Pseudoslohová sakrální stavba z 2. pol. 19. století, která je posledním zbytkem zaniklého hřbitova situovaného původně těsně za hradby historického jádra města.
NÁMĚSTÍ Dr. E. BENEŠE:
spořitelna čp. 555
nám. Dr. E. Beneše č. 6
Vynikající příklad nenápadné tradicionalistické architektury navazující na blokovou zástavbu s dvoranou podkovitého půdorysu. Postavena podle projektu Karla Kotase z r. 1927.
JIRÁSKOVO NÁMĚSTÍ:
městský dům čp. 40
Jiráskovo nám. č. 1
V urbanisticky exponované poloze nárožní třípatrový dům, vystavěný dle plánu z r. 1908 firmou H. Ulrich a A. Schön.
městský dům čp. 1437
Jiráskovo nám. č. 2 parc. č. 495/2, stav.
Řadový třípatrový dům s dynamickým průčelím, postavený dle projektu architekta Felixe Neumanna z r. 1910.
městský dům čp. 35
Jiráskovo nám. č. 5
Čtyřpatrový řadový dům ve frontě náměstí s dynamicky členěným průčelím a plastickou dekorací průčelí, postavený kolem r. 1910.
městský dům čp. 159
Jiráskovo nám. č. 10
Mohutná hmota moderní palácové stavby v dominantní poloze Jiráskova náměstí, postavená dle projektu absolventa vídeňské Akademie architekta Lidwiga Faigla z r. 1812. Realizace firma Ulrich a Schön.
JUREČKOVA ULICE:
Dům umění čp. 1750
ul. Jurečkova č. 9
Výrazné dílo moderní architektury české avantgardy 20. let nesoucí pro svou dobu charakteristické znaky vlivu severské architektury ve volbě cihlového materiálu i tvaru jednoduché prostorové stavby. Projekt vznikl v r. 1925, jeho autory jsou architekti F. Fiala a V. Wallenfels.
MASARYKOVO NÁMĚSTÍ:
býv. radnice čp. 1 dnes Ostravské muzeum
Masarykovo nám. č. 1
Poslední dochovaná městská veřejná budova z původní historické zástavby městského jádra ze 16. století. Bývalá městská radnice byla upravována a přestavována postupně v letech 1689 a 1727 (věž), druhé patro a zadní část budovy byla vystavěna v roce 1889.
městský dům čp. 2
Masarykovo nám. č. 2
Řadový třípatrový dům na hloubkové parcele, dotváří blok, jemuž vévodí Ostravské muzeum. Postaven podle projektu Jóži Dvořáka z roku 1912.
městský dům čp. 3
Masarykovo nám. č. 3
Řadový třípatrový dům, součást zástavby bloku, jemuž vévodí Ostravské muzeum, postaven podle projektu z roku 1912 firmou F. Mainx a L. Popp.
městský dům čp. 6
Masarykovo nám. č. 6 (Střelniční 2)
Třípatrový dům uzavírá radniční frontu náměstí, z let 1911-1913, postaven podle projektu Felixe Neumanna.
obchodní dům Baťa čp. 24
Masarykovo nám. č. 13, (také 28. října č. 22)
Nárožní čtyřpatrový dům, představující charakteristickou konstruktivisticky a funkčně cítěnou architekturu, podle projektu architektů Fr. Stalmacha a Jana Svobody z roku 1931.
obchodní dům čp. 26 (dříve Kleopatra)
Masarykovo nám. č. 14
Hodnotná a výtvarně osobitá, konstruktivisticky pojatá čtyřpatrová stavba postavená na velmi úzké parcele, jejíž řešení je typické pro autora nár. umělce Bohuslava Fuchse. Projekt vznikl v roce 1932.12172/8 - 4048 městský dům čp. 37
Masarykovo nám. č. 20
Řadový třípatrový dům ve frontě náměstí, původně z roku 1900 s historizujícím průčelím, současná podoba z rekonstrukce z roku 1924, kterou provedla stav. společnost Mat. Blechy v roce 1924.
městský dům čp. 38
Masarykovo nám. č. 21
Řadový třípatrový dům s hodnotnou průčelní fasádou, která je dokladem doznívajícího secesního projevu, postaven asi před rokem 1914.
městský dům čp. 49 - Divadlo hudby
Masarykovo nám. č. 23, (také 28. října č. 30)
Nárožní třípatrový dům v exponované poloze Masarykova náměstí, průčelní fasáda doplněná geometrizujícím secesním dekorem z let 1911 - 1913, projekt Wunibald Deininger, stavitel Hugo Hermann.
městský dům čp. 50
Masarykovo nám. č. 31
Řadový třípatrový dům ve frontě náměstí z let 1911 - 1913 podle projektu arch. Wunibalda Deiningera provedl stavitel ing. Robert Hladisch.
městský dům čp. 52, Divadlo loutek
Masarykovo nám. č. 33
Dvoupatrový dům komponovaný do nároží s historizující fasádou, postaven podle projektu Felixe Neumanna z roku 1898. V interiéru dochovaná původní dispozice a zbytky bohaté původní štukové výzdoby.
Mariánský sloup
Masarykovo nám.
Nejstarší barokní sochařská památka v Ostravě, postavená 14. - 18. října 1702 (vázy mladší).
TECHNICKĚ PAMÁTKY:
elektrocentrála Žofinské huti (dvojhala)
býv. areál koksovny Karoliny
Technická památka. Mimořádný prostorový dojem z příhradové konstrukce, která vytváří sdružením segmentových štítů zajímavou kompozici. Vystavěna v roce 1907. Druhá hala přistavěna podle původního projektu pravděpodobně v roce 1921.
elektrocentrála (dílny)
býv. areál koksovny Karoliny parc. č. 3457, stav.
Technická památka. Lapidární, ale vysoce estetická hmotová skladba, protáhlý obdélník s křížením sedlových střech. Bohatá dekorační výzdoba z cihelných vzorů doplněna pískovcovými sloupy a výzdobnými fragmenty. Počátek 20. století.
těžní věž s budovou těžní věže jámy Jindřich
ul. Nádražní
Technická památka dokumentující způsob investování do důlní činnosti přímo ve městě. Jáma založena roku 1846 je jednou z nejstarších v Ostravě. Vlastní těžní budoa postavena kolem roku 1910.
věž býv. městských jatek
ul. Porážkova
Budova s téměř čtvercovým půdorysem a charakteristickou dřevěnou vodárnou. Mimořádný příklad ztvárnění režné průmyslové architektury z doby kolem r. 1890.
dílenská budova čp. 1545
ul. Sokolská č. 89
Průmyslová architektura s velmi ekonomickým stavebním systémem kombinace režného zdiva skeletového systému a dřevěné velkorozporové konstrukce. Postavena podle projektu firmy ing. Strassmann, Glogar, Korn z roku 1920.
východní remíza ČSD
lokomotivní depo Ostrava, na železniční trati mezi Jirskou a Cihelní ulicí
Hodnotný autentický areál Východní remízy ČSD, dříve depa Báňské dráhy.
pilová výtopna
Typologicky jedinečná pilová remíza s autentickým areálem vytváří typickou dobovou atmosféru. Plánová dokumentace z r. 1908, postaveno v roce 1910.
vodárenská věž
Autenticky dochovaný objekt z režného zdiva, doplňuje areál pilové remízy v technologický celek. Postaven kolem roku 1900.
areál dolu Hlubina
Velmi hodnotný areál industriální architektury s nezastupitelnou dominantou v interiéu města.
NÁMĚSTÍ SVATOPLUKA ČECHA:
farní kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie
nám. Sv. Čecha
Pozoruhodný doklad hodnotné a slohově čis té historizující jednolodní architektury postavené podle projektu Camilla Sitteho vletech 1896-1899. Slohová čistota je zdůrazněna i stejně řešeným interiérem. Významná dominanta městského urbanistického celku.
budova fary čp. 507
nám. Sv. Čecha č. 5
Součást areálu farního kostela, v jehož těsném sousedství se stavba nachází. Původně eklektická novostavba farní budovy pochází z doby vzniku kostela, tj. kolem roku 1900, s dokladem četných pozdějších úprav.
městský dům čp. 732
nám. Sv. Čecha č. 1 (Nádražní)
Nárožní, podhledově exponovaný, třípatrový dům na půdorysu "U". Secesní prekubistická novostavba Felixe Neumanna z roku 1909. V interiéru původní secesní zábradlí schodiště.
městský dům čp. 534
nám. Sv. Čecha č. 2
Řadový dvoupatrový dům, secesní novostavba z přelomu 19. a 20. století, tvořící důležitou komponentu stylově jednotné západní fronty náměstí.
Vnitřní dispozice zachována, taktéž fragmenty původní štukové výzdoby v průjezdu a vysoce kvalitní stylové litinové zábradlí.
městský dům čp. 516
nám. Sv. Čecha č. 3
Řadový dvoupatrový dům, novorenesanční stavba reprezentačního charakteru, vybudovaná v roce 1899 arch. J. Lhotou. Dipozice objektu je je příčně trojtraktová, v průjezdu je dochována hodnotná štuková výzdoba, pozoruhodné je také stylové litinové zábradlí schodiště.
městský dům čp. 596
nám. Sv. Čecha č. 4
Nárožní dvoupatrový dům na nepravidelném půdorysu, secesní stavba z roku 1903.
Dochovaná vnitřní dispozice se štukovou výzdobou průjezdu, původními bytovými dveřmi a litinovým zábradlím. V bytě v pravém traktu 1. patra zůstalo z větší části dochováno původní umělecko řemeslné vybavení.
městský dům čp. 547, 548 (celnice)
nám. Sv. Čecha č. 8/548, 9/547
Dva dvoupatrové pětiosé domy s novobarokní fasádou, jejich průčelí i dispozice jsou kompono-vány shodně, ale proti sobě zrcadlově obráceně. Oba domy byly postaveny v roce 1900 podle plánů stavitele Jakuba Vrány. V interiéru dochovány fragmenty štukové výzdoby, hodnotné litinové zábradlí, kandelábr byl ulit v Blanenských železárnách. Částečně zachována také původní dlažba a bytové dveře.
městský dům čp. 518
nám. Sv. Čecha č. 10 (Libušina ul.č. 1)
Nárožní patrový dům s novobarokní fasádou, postaven r. 1898 podle plánů stavitele Jurečka. Opravován r. 1950 a novodobě. V interiéru zbytky štukové výzdoby a dlažby, hodnotné zábradlí schodiště
... a plno jiných historických budov a zajímavostí.
Tipy na výlet v obci Moravská Ostrava a Přívoz a jejím okolí.