Obecní znak
Základní informace
Kraj:Jihomoravský
Okres:Znojmo
Správní obvod:Znojmo
GPS souřadnice:48.800888N, 16.378581E
Nadmořská výška:199 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1046 (978 let)
Katastrální výměra:2 035 ha
Počet obyvatel:1 632
PSČ:671 68
Adresa URL:www.sanov.cz

Sportovní možnosti Šanov

Obcí prochází cyklostezka č. 5008 a naučná stezka Údolím lásky. V Šanově bylo v r. 2002 vybudováno sportcentrum - víceúčelové zařízení, kde je vybudován sportovní sál na tyto sporty: futsal, basketbal, florbal, tenis, odbíjená, nohejbal, aerobik.


Naučná stezka Údolím lásky

Naučná a relaxační stezka „Údolím lásky" prochází malebným údolím Příčního potoka, podél břehů rybníků Horní Karlov, Prostřední Karlov a Božický rybník a kolem přírodní rezervace Karlov. Stezka je cca 5,4 km dlouhá a její trasa vede turisticky příjemným a nenáročným terénem. Na trase jsou k vidění krajinářsky atraktivní lokality a můžeme zde zažít nezapomenutelná setkání s celou řadou vzácných a ohrožených živočišných a rostlinných druhů. Koryto Příčního potoka je zařazeno do soustavy chráněných území NATURA 2000 a to především díky výskytu vzácného měkkýše - vrkoče bažinného (Vertigo moulinsiana), neboť se jedná o kriticky ohrožený druh. Vrkoč bažinný se v této lokalitě vyskytuje v aluviálních mokřadech vázaných na břehy Příčního potoka a tří rybníků, kde často vylézá na stonky či listy živých i odumírajících pobřežních trav, ostřic a rákosin. V průběhu podzimu vylézá vrkoč bažinný vysoko na vegetaci. V zimním období se jedinci zdržují zejména v opadové vrstvě či chomáčích trávy. Druh vyžaduje vyšší stálou vlhkost, teplejší stanoviště a dostatečně bazické prostředí. Vrkoč bažinný je hermafrodit, přičemž hlavní reprodukční období nastává v létě. Největší množství juvenilních jedinců lze zaznamenat v podzimním období.

Okruhy na naučné stezce

1. Velký poznávací okruh (celková délka 5,4 km): od budovy vlakového nádraží - zastávka Božice u Znojma - se vydáme směrem na východ (cca 350 m podél železničního svršku), následně odbočíme po úzké pěšině na sever, kde narazíme na poměrně širokou polní cestu, která opětovně směrem na východ prochází listnatým lesem a dovede nás až k okraji přírodní rezervace Karlov. Po obvodu rezervace přijdeme na hráz rybníka Prostřední Karlov, kde se vpravo pod hrází nachází Hraběcí studánka s vročením L.P. 1810. Pokračujeme po koruně hráze a na jejím konci odbočíme vlevo. Po pohodlné lesní cestě postupujeme podél údolní nivy Příčního potoka k rybníku Horní Karlov. Na opačné straně hráze se nachází posed, který lze využít k nerušenému pozorování zdejších živočichů. Pokračujeme dále po polní cestě proti toku meandrujícího potoka až po zemědělskou usedlost, kde přejdeme silnici č. 397 spojující obce Hrádek a Božice. Zpevněná polní cesta nás dovede k hrázi Božického rybníka (revitalizován v roce 2004), kde je několik velice příjemných odpočinkových míst. Za hrází stezka pokračuje směrem k jihu podél mladého borového porostu až po zpevněnou širokou polní cestu. Odbočíme vlevo a podél železniční trati směrem na východ se vracíme do výchozího bodu naučné stezky.

2. Karlovský poznávací okruh (celková délka 4,3 km): od budovy vlakového nádraží - zastávka Božice u Znojma - se vydáme směrem na východ (cca 350 m podél železničního svršku), následně odbočíme po úzké pěšině na sever, kde narazíme na poměrně širokou polní cestu, která opětovně směrem na východ prochází listnatým lesem a dovede nás až k okraji přírodní rezervace Karlov. Před ní zahneme prudce na sever a po cca 100 m se dostaneme na hráz rybníka Horní Karlov, což je velmi vhodné místo k pozorování úchvatné přírodní scenérie údolí Příčního potoka s životem a děním na hladinách obou rybníků. Následně přejdeme po hrázi rybníka a zabočíme směrem na východ a polní cestou se dostaneme k hrázi rybníka Prostřední Karlov. Na opačné straně hráze po levé straně nalezneme upravenou Hraběcí studánku z vročením L.P. 1810. Po polní cestě směrem na jih postupujeme podél přírodní rezervace Karlov a následně obejdeme celý rybník až se znovu dostaneme přes hráz rybníka Horní Karlov na příjemnou polní cestu, která vede v sousedství meandrujícího Příčního potoka směrem na západ. Narazíme na zemědělskou usedlost a za ní odbočíme vlevo a po místní silnici se vydáme k výchozímu bodu poznávací stezky.

3. Božický poznávací okruh (celková délka 2, 2km): od budovy vlakového nádraží - zastávka Božice u Znojma - se vydáme směrem na západ, přejdeme silnici č. 397 spojující obce Hrádek a Božice a pokračujeme po zpevněné polní cestě. Po cca 400 m zahneme vpravo podél okraje mladého borového lesa a jdeme směrem na sever. Přibližně po 300 m přechází borový les v listnatý, který nás dovede k jižnímu okraji hráze revitalizovaného Božického rybníka, kde se nachází několik velice příjemných odpočinkových míst. Hráz opouštíme na jejím opačném konci v její severní části, kde prudce odbočíme vpravo a po zpevněné polní cestě, která vede souběžně s tokem Příčního potoka, postupujeme listnatým lesem až k silnici č. 397. Po ní se vracíme zpět do výchozího místa poznávací stezky.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Šanov

Počasí meteostanice Mikulov

Vzdálenost meteostanice od obce Šanov: 18 km

Poslední data: 19.5.2024 00:00

Umístění: 185 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Mikulov

Teplota
15,2
°C
Zdánlivá teplota
14,5
°C
Rosný bod
11,6
°C
Vlhkost
79,1
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1009,6
hPa
Směr větru
V
Rychlost větru
1,7
m/s
Nárazový vítr
2,9
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Mikulov

Dnes
12/20
°C
Zítra
12/21
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Šanov se také nachází

Božice

Božice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 530

/
Břežany

Břežany

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (S)
Počet obyvatel: 815

/
Dyjákovice

Dyjákovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 873

/
Hevlín

Hevlín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (J)
Počet obyvatel: 1 395

/
Hrabětice

Hrabětice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 1 km (V)
Počet obyvatel: 897

/
Hrádek

Hrádek

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 912

/
Hrušovany nad Jevišovkou

Hrušovany nad Jevišovkou

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 3 270

/
Jevišovka

Jevišovka

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (SV)
Počet obyvatel: 686

/
Litobratřice

Litobratřice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (S)
Počet obyvatel: 488

/
Novosedly

Novosedly

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 1 278

/
Nový Přerov

Nový Přerov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 351

/
Pravice

Pravice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (S)
Počet obyvatel: 371

/
Velký Karlov

Velký Karlov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (Z)
Počet obyvatel: 394


Reklama
Víte že?

Papouščí zoo Bošovice

Papouščí zoo Bošovice je ve vzdušné vzdálenosti 44 km od obce Šanov?

Papouščí zoologická zahrada se nachází v jihomoravské obci Bošovice na samém okraji Ždánského lesa, ve vzdálenosti asi 25 km jižně od Brna, 6 km od památníku Mohyla míru a města Slavkov u Brna.

Ke dni 26.3.2021 žilo v Jihomoravském kraji 1 197 651 obyvatel, z toho 589 553 mužů a 608 098 žen?

Nejvyšším bodem v Jihomoravském kraji je hora Čupec (819 m n.m.), okres Hodonín, nejnižším bodem je soutok řek Moravy a Dyje (150 m n.m.).

Lázně Lednice

Lázně Lednice je ve vzdušné vzdálenosti 32 km od obce Šanov?

Lednice, někdy uváděna jako Lednice na Moravě, je obec v okrese Břeclav na jižní Moravě, 7 km severozápadně od Břeclavi a 12 km východně od Mikulova.

Ke dni 1.1.2024 žilo v obci Šanov 822 mužů a 810 žen?

Lyžařský vlek Němčičky

Lyžařský vlek Němčičky je ve vzdušné vzdálenosti 36 km od obce Šanov?

Areál lyžařského vleku Němčičky je nejníže položeným areálem ve střední Evropě a leží zhruba 8 km jižně od města Klobouky u Brna.

Název obce Šanov se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části 4x?

Název obce Šanov v jednotlivých krajích: Středočeský: 1x, Pardubický: 1x, Jihomoravský: 1x, Zlínský: 1x.

Brno-Střed

Nejbližší obec nad 50 000 obyvatel je Brno-Střed s 85 583 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 47 km?

Brno-střed je jednou z 29 městských částí statutárního města Brna. Městská část se rozkládá zhruba uprostřed města po obou březích řeky Svratky západně od řeky Svitavy a svým územím se do určité míry kryje s územám města Brna v letech 1850-1919

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Zámek Miroslav

Zámek Miroslav je ve vzdušné vzdálenosti 17 km od obce Šanov?

Nejstarší památkou malého města na Znojemsku je bývalá vodní tvrz, postupně přestavěná do podoby goticko-renesančního zámku.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Zámek Valtice

Zámek Valtice je ve vzdušné vzdálenosti 28 km od obce Šanov?

Barokní zámek Valtice se nachází v moravském městě Valtice v okrese Břeclav. Od roku 1995 je chráněn jako národní kulturní památka ČR a v roce 1996 byl zapsán v rámci Lednicko-valtického areálu na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Reklama