
Areál zámku Hněvkovice na pravém břehu Vltavy, v součásti města Týna nad Vltavou, která se nazývá Hněvkovice na pravém řeky Vltavy, je významným urbanistickým prvkem v krajině. Zámek je od roku 1958 památkově chráněn.
V roce 1584 zde Jeroným Hozlauer z Hozlau přestavěl původní renesanční tvrz. Přestavěné sídlo je zmiňováno roku 1610 a označeno jako hrad, později jako tvrz nově vystavěná. V roce 1621 byla tvrz s přilehlou vsí postoupena Janu Častolárovi z Dlouhé Vsi, ten pak sešlou tvrz předal pražskému arcibiskupovi, kterým byl tehdy Jan Lohelius, jako náhradu za svůj dluh. Arcibiskup Jan Bedřich z Valdštejna nechal tvrz přestavět na barokní zámek. Hněvkovický zámek sloužil jako sídlo správy vltavotýnského arcibiskupského panství.
V 19. století sloužil zámek Hněvkovice jako hospodářský dvůr arcibiskupství a správa polesí.
Ve 2. polovině 20. století zde bylo zemědělské učiliště a internát. V 60. letech 20. století byla v hlavním sále v 1. patře, kde jsou renesanční nástěnné malby, umístěna tělocvična. Později byl sál předělen a malby byly zabíleny. V roce 1961 bylo povoleno přistavět k jižní straně zámecké budovy nové učebny.
Dnes je zde střední odborná škola a střední odborné učiliště.