
Zámek Ostrov – to je rozsáhlý komplex budov, jehož základem byl středověký sídelní areál, nacházející se na jihozápadním okraji města, při řece Bystřice. Zámek čp. 1 s pivovarem, letohrádek, Bílý Dvůr (Palác princů) a kaple jsou od roku 1964 zapsány do státního seznamu kulturních památek.
Zámek vznikl po třicetileté válce přestavbou staršího šlikovského sídla, jež je doloženo již v roce 1545 jako sídlo Kašpara a Jindřicha Šlika. Na místě poškozeného starého sídla nechal kníže Julius Jindřich Sasko-Lauenburský v roce 1650 postavit nový barokní zámek, na jehož stavbě se podíleli architekti Kryštof Dientzenhofer a Giulio Broggio. Zámek Ostrov v té době obklopil rozsáhlý francouzský park.
V roce 1689 panství sňatkem získal markrabě Ludvík Vilém I. Bádenský, jehož potomkům patřilo až do roku 1782. Dochovanou podobu získal při klasicistní přestavbě na konci 18. století a pozdějších úpravách. Tehdy připadlo královské komoře, která ho v roce 1811 prodala toskánskému velkovévodovi Ferdinandu III. Jeho rodu patřilo až do roku 1918
Po rozsáhlé rekonstrukci v letech 2012–2014 slouží budovy zámku potřebám města i veřejnosti (městský úřad, městská knihovna, výstavní prostory).