
V jádru renesanční zámecký areál s hospodářským dvorem představující typ menšího panského sídla vzniklý na základech středověké tvrze leží v centru města Okříšky. Zámek je od roku 1968 památkově chráněn.
V obci Okříšky existovala již v době předhusitské zeměpanská tvrz. V roce 1466 získal Okříšky s tvrzí a ves Petrovice rytířský rod z Hrochova, v jehož vlastnictví zůstaly skoro 100 let. Tehdy byla tvrz přebudována v pozdně gotickém stylu. V 16. století byla tvrz přestavěna na renesanční zámek, který od počátku 17. století náležel Jiřímu Rechenberkovi ze Želetic.
K rozsáhlejším úpravám došlo v prvním dvacetiletí 18. století za rytířů von Hoch, kdy byla barokizována průčelí. V pozůstalosti Karla Josefa Heřmanského von Heldenherz je uložen inventář zámku z 8. února 1746 se zajímavějšími údaji, z nichž vyplývá, že ze šesti uváděných pokojů byly tři vyzdobeny textilními tapetami v různých barvách: zeleno-žluté, šedo-červené a zelené kombinované se zlatem. V dalším inventáři z 18. října 1749 z pozůstalosti téhož pána je uvedeno celkem osm pokojů a upřesněno, že se zřejmě jednalo o potištěnou či obarvenou vlněnou látku.
Posledními majiteli byli od roku 1751 členové šlechtického rodu Collalto et San Salvatore. Při poslední historické stavební úpravě zámku Okříšky v polovině 19. století byl vystavěn nový krov s postranními stojatými stolicemi. S touto úpravou lze rovněž spojovat zazdění arkád v patře, přičemž některé byly zazděny ještě v 18. století. Do zazdívek byla osazena okna s půlkruhovými, paprsčitě členěnými výplněmi záklenků
V roce 1945 byl majetek Collaltům konfiskován. Až do 90. let 20. století zámek Okříšky sloužil jako úřadovna a skladiště Jednotného zemědělského družstva v Okříškách.
Od září roku 2009 zámek využívá Úřad městyse Okříšky.