Krajský znak
Základní informace
Katastrální výměra:6 796 ha
Počet obyvatel:570 964
Adresa URL:www.kr-vysocina.cz

Název kraje Vysočina je odvozen od názvu Českomoravské vrchoviny, vyvýšené zvlněné krajiny mezi oběma historickými zeměmi České republiky – Moravou a Čechami. Českomoravská vrchovina dosahuje nadmořské výšky přes 800 m ve dvou výrazných masivech, Žďárských vrších na severu a Jihlavských vrších na jihozápadě. Území kraje je pramennou oblastí významných českých a moravských řek, např. Doubravy, Sázavy, Želivky, Nežárky, Moravské Dyje, Jihlavy, Oslavy a Svratky.

Hlavní evropské rozvodí táhnoucí se podél bývalé zemské hranice dělí kraj na dvě téměř stejné části. Kraj je umístěn v dopravním i populačním středu země. Na východě sousedí s krajem Jihomoravským, na západě má společnou hranici s krajem Jihočeským a Středočeským a na severovýchodě s krajem Pardubickým. Ekonomika Vysočiny se i díky dobré poloze uprostřed republiky a dopravní dostupnosti úspěšné rozvíjí. Vysočina patří mezi chladnější části země s průměrnou roční teplotou 5 – 7 ºC. Původní prales byl přeměněn generacemi lidí do podoby zvlněné kulturní stepi, rozčleněné táhlými kopci, údolími a množstvím lesů a hájků. Masivy kulturního lesa pokrývají především nejvyšší část kraje. Každý potok je přehrazen řadou rybníků, které plní funkce od hospodářských přes rekreační až po krajinotvorné. Nedostatek velkých ložisek rud Vysočinu ochránil před devastací důlní činností.

Vývoj kraje byl výrazně ovlivněn přírodními podmínkami. Středověká kolonizace, podobně i industrializace ve druhé polovině 19. století, nastala později než v českých a moravských nížinách. Vysočina se tak vždy řadila mezi chudší kraje země, na druhé straně ji to uchránilo před znečištěním životního prostředí a vznikem velkých území devastovaných průmyslovým rozvojem. Snad proto dnes patří mezi ty části země, které se rozvíjejí nejrychleji. Vzhledem k přírodním i dopravním podmínkám zde vznikly především podniky, které neznečišťují životní prostředí a nové investice jsou budovány již s ohledem na přísné normy. Jako největší znečišťovatel ovzduší se tak jednoznačně projevuje dálnice, kontaminace půdy je v porovnání s ostatními kraji zanedbatelná. Lze říci, že tento kraj je zdravým ostrovem mezi třemi aglomeracemi – pražskou, brněnskou a vídeňskou. I díky tomu se jako první z krajů stal členem organizace zdravých měst a regionů a nese titul Zdravý kraj Vysočina.

Historie zanechala na Vysočině množství památek, z nichž tři, historické jádro města a zámek v Telči, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – unikátní dílo české barokní gotiky, a také židovské ghetto a bazilika sv. Prokopa v Třebíči jsou zařazeny mezi světové kulturní dědictví UNESCO. Stopy dějin doplňují dílo člověka v krajině a dotvářejí její krásu.

Přírodní ráz Jihlavska a jeho jižněji položené svébytné podoblasti, Telčska, je dán základními rysy Českomoravské vrchoviny, nejrozsáhlejšího horopisného celku u nás, z něhož prostupuje územím jedna z jeho nejvýraznějších částí – Jihlavské vrchy. Jde o útvar geologicky velmi starý, bez dramatických terénních rozdílů, zbudovaný převážně z hlubinných vyvřelin a krystalických břidlic. Z výše položené jen mírně zvlněné krajiny se zdvihá k výškám 700 – 800 m několik výraznějších vrchů. Bohatství kraje představuje proslulá kvalitní žula z některých oblastí, např. z okolí Mrákotína, z něhož pochází i monolit na Pražském hradě. Zvětráváním v některých vrcholových partiích vznikla balvanitá pole, tzv. kamenná moře. Ze známých vrchů, pokrytých rozsáhlými lesy, jmenujme alespoň Čeřínek u Dolní Cerekve, Špičák u Třeště a zejména Javořici na jihozápadě území, která je s výškou přes 836 m také nejvyšším bodem celé Českomoravské vrchoviny. Tyto lesnaté komplexy v sobě ukrývají cenná chráněná území, která nás okouzlí a poskytnou mnohé vědomosti.

Vraťme se však k památkám a kulturně-historické tváři kraje, který jako hraniční území mezi Čechami a Moravou nebýval výrazněji národnostně zakotven, ale uchoval si jistou svébytnost místních tradic, ukrývající se dodnes v etnografickém názvu Horácko. V Jihlavě a okolí se také uchoval až do doby první republiky tzv. německý jazykový ostrov, a v řadě míst, např. v Brtnici, Polné, Třešti či Batelově, bývaly židovské čtvrti se svérázným koloritem, z nichž se dochovaly některé zajímavé architektonické objekty dodnes.

Na Havlíčkobrodsku začneme největším městem této oblasti – Havlíčkovým Brodem. V tomto městě z 12. století můžeme spatřit a obdivovat klášter, kostely, historické náměstí a městský park. V městečku Přibyslavi tvoří dominantu kostel, jehož návrší skýtá nádherný rozhled do kraje. V západní části oblasti se můžeme vydat po stopách humoristy, satirika a spisovatele Jaroslava Haška. V místě jeho posledního odpočinku lze navštívit dominantu celého kraje Lipnický hrad, který byl založen již roku 1310. Jaroslav Hašek zde čerpal náměty pro svůj nejznámější román Osudy dobrého vojáka Švejka. Postavy vystupující v jeho románu jsou skutečnými osobami žijícími tehdy na Lipnici a v blízkém okolí. Můžeme navštívit domek, ve kterém je zřízeno jeho muzeum a kde tento román psal. Pro milovníky historie budou jistě zajímavé podlipnické kostelíky. V zatopených lomech v okolí se lze koupat v průzračné vodě.

Pelhřimovsko, kraj vklíněný mezi Moravu, jižní, střední a východní Čechy, nás vítá oblými liniemi svých údolí a vrchů. Reliéf krajiny je spíše mírný než dramatický, přesto se tato oblast nachází nedaleko „střechy Evropy", evropského rozvodí, procházejícího svou linií po vyvýšeninách od Opatova přes Křemešník až po vrch Lísek u Počátek. Pelhřimov nepatří k městům, která siluetu svých věží a bran vystavují pyšně na obdiv. Historické jádro se ukrývá v údolí říčky Bělé, v místech, kde se podle dávné pověsti objevil poutník, který dal městu jméno a jehož postava dosud tajuplně vystupuje z otevřené brány v městském znaku. Pelhřimovsko patřilo dlouho k turisticky opomíjeným oblastem. Dnes nám však může nabídnout v létě vodní plochy rybníků a přehradních nádrží, v zimě sjezdovky a běžecké tratě v okolí Křemešníka.

Třebíčsko se rozkládá v jihozápadním cípu Moravy. Jeho severní část tvoří malebná pahorkatá krajina výběžku Českomoravské vrchoviny, bohatá na lesy a rybníky. Jižní část oblasti se otvírá do slunečních jihomoravských rovin, které jsou protkány mělkými údolími řek Oslavy, Rokytné a Jihlavy, blízko nichž se nachází pozůstatky středověkých hradů a které jsou ideálním místem pro romantické toulky přírodou a třeba i nocování pod širou oblohou.

V oblasti Třebíčska je vyhlášeno šest přírodních rezervací, dvanáct přírodních památek a dva přírodní parky. Největší z nich představuje přírodní park Třebíčsko, mezi další významné patří například přírodní rezervace Dukovanský mlýn, přírodní památka Jalovec, přírodní park Rokytná, přírodní památka Klučovský kopec, přírodní památka Syenitové skály a další.

Žďárské vrchy, jedna z ekologicky nejzachovalejších oblastí České republiky, se nazývá jejím zeleným srdcem. Přibližně 60 % krajiny je zalesněno, a to byl jeden z důvodů, proč na velké části oblasti byla 25. 5. 1970 zřízena CHKO. Krajina je protkána stovkami kilometrů turistických tras vhodných i pro výlety na kole. Žďárské vrchy nabízí také ideální podmínky pro zimní turistiku. Tato oblast se nachází ve východní části Českomoravské vrchoviny mezi městy Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě a Bystřice nad Pernštejnem. V krajině se harmonicky snoubí půvabná příroda spolu se sídlištními útvary. Jedním z typických krajinných prvků jsou roztroušené skalní útvary na hřebenech Žďárských vrchů, z nichž většina je chráněna jako přírodní památka. Mezi nejznámější vrchy patří Devět skal, Čtyři palice nebo Čertův kámen. Vyskytují se zde také vzácné a chráněné druhy rostlin. Z fragmentárně zachovaných přírodních porostů jedlobučin je neznámější národní přírodní rezervace Žákova hora, kde můžeme najít pramen řeky Svratky.

Vysočina nabízí skvělou kombinaci jak pro vyznavače aktivního odpočinku, tak pro milovníky historie. Jako jediný náš kraj se může pochlubit třemi proslulými místy zapsanými do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pýcha Vysočiny jsou i velkolepé zámky v Náměšti nad Oslavou a Jaroměřicích nad Rokytnou, hrady Lipnice, Kámen a Roštejn. Ať se vydáte kterýmkoliv směrem, bez střechy nad hlavou určitě nezůstanete. Najdete tu spoustu možností ubytování jak v hotelích, hostelech a penzionech, tak na rodinných statcích, chalupách, chatách i v kempech. Leckde se můžete projet na koni, zkusit rybářské štěstí nebo si vypůjčit kola či terénní koloběžky.


 

OKRESY

Okresní úřady na území České republiky ukončily svoji činnost 31. prosince 2002, takže od 1. ledna 2003 představují okresy pouze územní obvody policie, soudů a některých jiných státních institucí.

V kraji Vysočina jsou tyto okresy:

Vysočina

Havlíčkův Brod

Jihlava

Pelhřimov

Třebíč

Žďár nad Sázavou


SPRÁVNÍ OBVODY

Obce s rozšířenou působností představují nový typ obcí vykonávajících státní správu v přenesené působnosti. Jsou obcemi s nejširším rozsahem výkonu státní správy v přenesené působnosti. V jimi spravovaném území se nacházejí i obce s pověřeným obecním úřadem.

V kraji Vysočina jsou tyto správní obvody obcí s rozšířenou působností:

Bystřice nad Pernštejnem

Havlíčkův Brod

Humpolec

Chotěboř

Jihlava

Moravské Budějovice

Náměšť nad Oslavou

Nové Město na Moravě

Pacov

Pelhřimov

Světlá nad Sázavou

Telč

Třebíč

Velké Meziříčí

Žďár nad Sázavou

Reklama

Náhodný výběr obcí pro Kraj Vysočina

Bukov

Bukov

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 190

/ /
Chřenovice

Chřenovice

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 143

/
Čížov

Čížov

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 303

/
Jitkov

Jitkov

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 243

/
Kaliště

Kaliště

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 381

/
Klučov

Klučov

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 173

/
Kouty

Kouty

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 196

/
Kozlov

Kozlov

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 233

/
Lhotka

Lhotka

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 99

/
Nové Syrovice

Nové Syrovice

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 908

/
Ořechov

Ořechov

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 72

/
Přeckov

Přeckov

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 73

/
Slavětice

Slavětice

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 226

/
Slavětín

Slavětín

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 103

/
Slavníč

Slavníč

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 68

/
Spělkov

Spělkov

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 35

/
Stojčín

Stojčín

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 115

/
Třešť

Třešť

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 5 467

/
Úhořilka

Úhořilka

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 50

/
Velká Losenice

Velká Losenice

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 1 211

/
Větrný Jeníkov

Větrný Jeníkov

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 614

/
Víska

Víska

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 172

/
Zadní Zhořec

Zadní Zhořec

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 132

/
Žirovnice

Žirovnice

Kraj: Vysočina
Počet obyvatel: 2 608

Reklama
Víte že?

Žďár nad Sázavou

Ve stavebním slohu, označovaném jako barokní gotika, který nemá v Evropě obdobu, byl postaven poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou.

Jiřice

Obec Jiřice vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Telč

Zajímavostí telčského zámku je kromě zapsání na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO také to, že nikdy ve své historii nebyl prodán. Ke změně majitele docházelo pouze prostřednictvím dědictví.

Vepříkov

Obec Vepříkov se v roce 2018 stala Vesnicí roku kraje Vysočina?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Dolní Město

Obec Dolní Město vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Heřmanov

Obec Heřmanov se v roce 2017 stala Vesnicí roku kraje Vysočina? V celostátním kole soutěže Vesnice roku získala 1. místo.

Lyžařské středisko Jalovec

Ski areál Jalovec se rozprostírá na Vysočině zhruba 12 km severozápadně od Třebíče, v nadmořské výšce 510 až 600 m.

Chlumětín

Obec Chlumětín vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Nejvyšším bodem v kraji Vysočina je hora Javořice (837 m n.m.), Jihlavské vrchy, nejnižším bodem je hladina řeky Jihlava (239 m n.m.).

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Dlouhé

Obec Dlouhé vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Modrou stuhu za společenský život?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Nová Ves u Nového Města na Moravě

Obec Nová Ves u Nového Města na Moravě vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Modrou stuhu za společenský život v obci?

Ke dni 26.3.2021 žilo v kraji Vysočina 497 661 obyvatel, z toho 247 368 mužů a 250 293 žen?

Telč

V roce 1848 pečoval o zámecký park v Telči zahradník, sběratel a cestovatel Benedikt Rozel, který během svých cest po střední Americe popsal několik nových druhů rostlin, zejména orchidejí.

Rozhledna Šiklův Mlýn

V zábavním areálu Šiklův mlýn, které se nachází zhruba 20 km jihovýchodně od Žďáru nad Sázavou, najdeme dřevěnou rozhlednu jejíž výška je 13 m.

Lípa

Obec Lípa se v roce 2016 stala Vesnicí roku kraje Vysočina?

Mrákotín

Mrákotín je patrně nejznámějším žulovým lomem v ČR? Odtud pochází žulový monolit, ze třetího nádvoří Pražského hradu. Monolit o výšce přes 16 m je položen na podstavci liberecké žuly. Byl vztyčen roku 1928 při příležitosti 10. výročí vzniku Československé republiky.

Relaxační centrum Žďár nad Sázavou

Relaxační centrum ve Žďáru nad Sázavou nabízí plavecký 25 metrový bazén (5 plaveckých drah), dětské brouzdaliště s vodním hřibem, cvičný bazén, relaxační zábavný bazén

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Číměř

Obec Číměř vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Reklama