
Původně barokní, klasicistně přestavěný zámek je jednou z dominant Palackého náměstí v městské části Brno-Řečkovice. Zámek byl roku 1992 prohlášen nemovitou kulturní památkou ČR.
Na místě zámku stávala původně tvrz, o které se první písemné zmínky objevují v zemských deskách, kde je uvedena zpráva o jejím majetkovém převodu v roce 1459. Tvrz pak několikrát měnila majitele až ji získali jezuité, kteří ji přestavěli v letech 1712–1715 podle návrhu Mořice Grimma na jednopatrový barokní zámek sloužící jako sídlo správy jezuitských statků v okolí Brna.
Po zrušení jezuitského řádu přešel řečkovický statek se zámkem do vlastnictví studijního fondu a počátkem 19. století byl zámek adaptován na byty úředníků, písařů a pacholků chovu býků (s archivní datací v roce 1810).
V 1834 byl v držení rodiny Schindlerů, kteří jej nechali klasicistně přestavět. V roce 1920 zámek Řečkovice koupil vlastník továrny na klobouky v Rajhradě a sběratel umění Arnold Skuteczký (1850–1936). Ten se do zámku přestěhoval se svou manželkou. Zámek byl však následně zabrán bytovým fondem a byly zde umístěny další rodiny. Po rozsáhlém jednání s úřady se Skuteczskému podařilo rodiny přestěhovat a sbírky přesunout z Rajhradu do patra zámku, které pro jejich účely adaptoval (jednalo se o umělecká díla včetně části, kterou prodal pro obrazárnu Moravského zemského muzea a na jejíž podíl si vyhradil doživotní užívání podmíněné zpřístupněním veřejnosti; od roku 1961 součást Moravské galerie v Brně). Po smrti manželky se Skuteczsky stáhl v zámku do ústraní a v části budovy sídlil až do roku 1934 poštovní úřad. Skuteczsky neměl dědice, po jeho smrti byla na základě předkupního práva z roku 1923 i zbývající část jeho sbírek uložena v obrazárně Moravského zemského muzea a v Uměleckoprůmyslovém muzeu, takže kompletní sbírka zůstala pohromadě ve svém původním rozsahu. V zámku byly vybudovány byty.
Za války by zámek poškozen, byl obnoven a nadále obýván. Po roce 1945 vlastnilo objekt JZD, poté zámek přešel do vlastnictví Kovoprojekty. Z roku 1955 je doloženo užívání zámku pro účely internátu SPZ národního podniku Mototechna. V následných letech byl do zámku umístěn domov učňů Odborného učiliště spojů. V roce 1992 byl zámek Řečkovice adaptován pro účely obecního úřadu, který v budově sídlí dodnes.