Krajský znak
Základní informace
Katastrální výměra:719 555 ha
Počet obyvatel:582 705

Kraj jako vyšší územní samosprávný celek České republiky vznikl v roce 2000. Původně se jmenoval Brněnský kraj. Jihomoravský kraj existoval už v Československu od roku 1960 do roku 1990. Byl větší než současný Jihomoravský kraj, patřily k němu i části dnešních krajů Vysočina, Olomouckého a Zlínského. Po roce 1990 tento kraj sice ještě formálně existuje, ale už nemá správní orgány s obecnou působností, je pouze obvodem Krajského soudu v Brně a některých dalších orgánů státní správy.

Už prehistorické doby proslavily jižní Moravu více než jiné části Česka. Dolní Věstonice, u nichž se našly známé památky z doby lovců mamutů (v čele s tzv. věstonickou Venuší), leží právě zde.

Na jižní Moravě bylo jedno z center Velkomoravské říše v 8. a 9. století. Po připojení Moravy k českému knížectví se její jih dělil na úděl brněnský a znojemský. Ve Znojmě najdeme jednu z nejstarších rotund na českém území. Brno, dnešní hlavní město kraje, bylo už od 14. století sídlem Moravského zemského sněmu, který střídavě zasedal v Brně a Olomouci.

Jednou ze světově nejproslulejších událostí, které se na jižní Moravě udály, je také bitva tří císařů u Slavkova 2. prosince 1805, v níž francouzský císař Napoleon porazil spojená vojska rakouského císaře Františka a ruského cara Alexandra.

Území kraje je vymezeno územími okresů Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov a Znojmo.

K 1. lednu 2003 zanikly okresní úřady a samosprávné kraje se od té doby pro účely státní správy dělí na správní obvody obcí s rozšířenou působností. Kromě okresních měst Blanska, Brna, Břeclavi, Hodonína, Vyškova a Znojma, jsou jimi také Boskovice, Bučovice, Hustopeče, Ivančice, Kuřim, Kyjov, Mikulov, Moravský Krumlov, Pohořelice, Rosice, Slavkov u Brna, Šlapanice, Tišnov, Veselí nad Moravou, Židlochovice. Tyto správní obvody se dále dělí na správní obvody obcí s pověřeným obecním úřadem.

V kraji je 672 obcí, z toho 21 obec s rozšířenou působností, 48 obcí má status města. Dále zde existuje 1 vojenský újezd (Březina). Podíl městského obyvatelstva je asi 63,5% z celkového počtu obyvatel kraje. Sídelním městem kraje je statutární město Brno. To je druhým největším městem v Česku a jeho význam přesahuje hranice kraje - je např. sídlem Ústavního soudu. Rozlohou 7 065 km2 (9 % rozlohy ČR) zaujímá Jihomoravský kraj čtvrté místo a počtem 1 135 586 obyvatel (11 % z ČR) třetí místo v České republice.

Jižní Morava - malebný a pohostinný kraj, který návštěvníkům nabízí nepřeberné množství zajímavostí a různých atraktivit.

Jihomoravský kraj se rozkládá v jihovýchodní části České republiky při hranicích s Rakouskem a Slovenskem. Centrem kraje je druhé největší město České republiky Brno, www.brno.cz/, které je významným střediskem justice, ekonomickým a správním centrem, městem univerzit a veletržním centrem střední Evropy s dlouholetou tradicí pořádání veletrhů, za nimiž ročně přijíždí přes jeden milión lidí z celého světa.

Výhodou kraje je vynikající dopravní dostupnost a strategická poloha na křižovatce transevropských silničních a železničních dálkových tras, které jsou důležitými tepnami spojujícími západní Evropu s východní a severní s jižní. Letiště Brno-Tuřany se s více než půl milionem odbavených cestujících v roce 2008 řadí na druhé místo mezi letišti v ČR. Každý den jsou odbavovány přímé lety do Londýna a Prahy, dvakrát týdně linka do Moskvy. Zejména v letní sezóně je odbavováno přes 20 charterových destinací.

Jihomoravský kraj patří k regionům s výrazným ekonomickým potenciálem. Zejména v posledních letech roste počet podnikatelských subjektů v oblasti počítačové technologie, telekomunikací, vývoje softwaru a ostatních hi-tech oborů. Jihomoravský kraj výrazně podporuje rozvoj technologických a biotechnologických inkubátorů určených pro začínající firmy. Na nadprůměrné vzdělanostní úrovni obyvatel v kraji má podíl kvalitní systém vysokého školství.

Na vysoké úrovni je i jihomoravské zemědělství - zemědělská půda tvoří 60% výměry regionu, z níž 83 % připadá na ornou půdu. Specialitou jižní Moravy je především vinohradnictví evropské úrovně (v kraji je přes 90 % plochy vinic v rámci ČR), pro kraj je typické množství malých producentů vína a vinných sklepů. Silnou tradici zde má pěstování ovoce a zeleniny. Severní oblasti kraje jsou významným centrem lesnictví a produkce dřeva.

Jihomoravský kraj je regionem s bohatými kulturně-historickými kořeny a cennými architektonickými památkami všech stavebních slohů. Dvě z nich, brněnská vila Tugendhat a kulturní krajina Lednicko-valtický areál, byly oceněny zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pod ochranou UNESCO jsou na území kraje také dvě biosférické rezervace - Dolní Morava (zahrnuje CHKO Pálavu, Lednicko-valtický areál a oblast soutoku řek Dyje a Morava) a Bílé Karpaty. Na území kraje leží rovněž jeden ze čtyř národních parků České republiky - Podyjí. Rozsáhlé komplexy krápníkových jeskyní včetně propasti Macocha nabízí návštěvníkům chráněná krajinná oblast Moravský kras. Světově proslulým pojmem je rovněž Slavkov - Austerlitz, místo bitvy tří císařů. Své stopy zde zanechali na samém úsvitu lidských dějin lovci mamutů (nejznámější archeologické naleziště Dolní Věstonice, odkud pochází světoznámá plastika Věstonické Venuše), archeologické areály (Mikulčice a Pohansko) svědčí o slávě a bohatství Velkomoravské říše.

Kromě zmíněných kulturních památek a přírodních krás lákají turisty na jižní Moravu také zdejší živé tradice, srdečnost a pohostinnost obyvatel. Folklór zahrnující hudbu, tanec, jazyk, lidové kroje, užité umění a umělecká řemesla zde není pouhým představením pro turisty, ale skutečnou součástí života. Význam tohoto dědictví dokládá zápis mužského sólového tance - verbuňku, na seznam nehmotného dědictví lidstva UNESCO. Stále oblíbenějším způsobem poznávání Jihomoravského kraje jsou cyklotrasy včetně populárních Moravských vinných stezek www.cyklo-jizni-morava.cz. Milovníky silných motorů přitahují automobilové a motocyklové závody na Masarykově okruhu včetně každoročního podniku mistrovství světa motocyklů.

Nejvýznamější roli v hospodářství má strojírenský průmysl. Centrem strojírenského průmyslu je Brno (První brněnská strojírna, Siemens, výroba turbín, traktorů Zetor). Další významnou oblastí strojírenského průmyslu je Blansko (ČKD Blansko, Metra), Kuřim (TOS Kuřim), Boskovice (Minerva, Novibra), Břeclav (OTIS Escalators) nebo Kunovice (výroba letadel). Více než stoletou tradici má v kraji i elektrotechnický průmysl (Siemens Drásov, VUES, ZPA). Potravinářský průmysl je rozmístěn hlavně na jihu a východě kraje (Brno, Znojmo, Břeclav, Mikulov). Jedná se hlavně o zpracování masa (Steinhauser), konzervárny ovoce a zeleniny (Znojmia, Fruta) a cukrovary. V kraji se nachází čtyři velké pivovary (Starobrno, Černá hora, Vyškov a Hostan) a mnoho velkovýrobců vína (Znovín Znojmo, Vinium Velké Pavlovice). Chemický a farmaceutický průmysl je v kraji soustředěn především v Brně (Pliva, Lachema), Ivanovicích na Hané (Bioveta) a ve Veverské Bítýšce (Hartmann Rico). Energetický průmysl je v kraji zastoupen hlavně jadernou elektrárnou Dukovany.

Krajské město Brno je důležitým železničním i silničním uzlem. Dálnicemi či rychlostními silnicemi je napojeno na Prahu (Dálnice D1), Olomouc (Dálnice D1) i slovenskou Bratislavu (Dálnice D2), dobré spojení je i do nedaleké rakouské Vídně (R52 a E461). Důležitou severojižní spojnicí je rychlostní silnice E461 na Svitavy. Železnicí bylo Brno spojeno s Vídní už roku 1839 a dnes je významnou železniční spojnicí mezi Vídní, Prahou a Bratislavou. V Brně se nachází i mezinárodní letiště Brno-Tuřany (ICAO LKTB) s pravidelnými lety např. do Larnaky, Malagy, na Krétu či do Tunisu. Nesmíme zapomenout ani na sportovní letiště Medlánky (ICAO LKCM).

Reklama

Náhodný výběr obcí pro Jihomoravský kraj

Adamov

Adamov

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 4 506

/
Blatnička

Blatnička

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 419

/
Bratčice

Bratčice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 654

/
Čebín

Čebín

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 1 801

/
Chrudichromy

Chrudichromy

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 192

/
Hlubočany

Hlubočany

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 490

/
Hodějice

Hodějice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 965

/
Hodonín

Hodonín

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 117

/
Jedovnice

Jedovnice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 2 736

/
Kobylnice

Kobylnice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 1 074

/
Kožušice

Kožušice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 111

/
Kyjov

Kyjov

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 11 343

/
Lubné

Lubné

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 44

/
Malínky

Malínky

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 143

/
Nemochovice

Nemochovice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 275

/
Nové Bránice

Nové Bránice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 707

/
Opatovice

Opatovice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 1 074

/
Otnice

Otnice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 1 541

/
Podolí

Podolí

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 1 425

/
Rašovice

Rašovice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 678

/
Rudlice

Rudlice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 100

/
Synalov

Synalov

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 116

/
Velké Bílovice

Velké Bílovice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 3 828

/ /
Vysoké Popovice

Vysoké Popovice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 703

Reklama
Víte že?

Nejčastější příjmení pro Jihomoravský kraj jsou: Svobodová (4347), Svoboda (4301), Novotná (3129), Novotný (3091), Nováková (3074), Novák (2962), Dvořáková (2920), Dvořák (2770), Procházková (2760), Procházka (2642), Krejčí (2333), Kučerová (2331), Kučera (2241), Konečná (2212), Konečný (2141)?

Valtice

Od května 2013 je nedaleko Valtic otevřena nevšední Stezka bosou nohou, která je v České republice raritou. Návštěvníci se můžou projít bosi po kůře, šiškách, písku, kamenech...

Boskovice

V první polovině 19. století sídlila v Boskovicích třetí největší židovská obec na Moravě. Větší židovské komunity byly jen v Mikulově a Prostějově.

Valtice

V centru Lednicko-valtického areálu byla vybudovaná jedinečná bylinková zahrada s více než 300 druhy bylin.

Skanzen Strážnice

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici, jak zní oficiální název zdejšího skanzenu, se rozprostírá podél severozápadní okraje města Strážnice. Od města jej dnes odděluje Baťův kanál (v původním korytě Morávka)

Boskovice

V Boskovicích se nachází jeden z největších a nejcennějších židovských hřbitovů v České republice. Na rozloze 14 528 m2 se zde nachází přibližně 2 500 náhrobků (macev).

Brno

Od dob třicetileté války a kapitulace švédského obléhání se ve městě Brně odbíjí pravé poledne již v 11 h dopoledne, a to na novém hodinovém stroji ve tvaru obří nábojnice, který najdeme na náměstí Svobody.

Událost

Po kobylských uličkách za vínem - Kobylí 2017

V sobotu 22. dubna 2017 budete moci putovat Po kobylských uličkách za vínem

Ke dni 1.1.2016 bylo v Jihomoravském kraji 673 obcí, z toho se statutem města 49?

Valtice

Valtice nejsou jen historická krajinná památková zóna Lednicko-valtického areálu, ale především jsou městem vína. Dobrého vína. Tady se tradice výroby vína předává z pokolení na pokolení již hezkou řádku let.

Dnes má svátek Arnošt a v oblasti Jihomoravský kraj se toto jméno vyskytuje přibližně 506x?

Událost

Výročí obce

V roce 2017 slaví obec Branišovice 795 let od první písemně doložené zmínky o obci.

Hodonín

Město Hodonín je rodiště prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, který byl sedmnáctkrát navržen na Nobelovu cenu míru.

ZOO Brno

ZOO se nachází nedaleko Brněnské přehrady, v části Brna zvaná Bystrc. Brněnská ZOO je zaměřená na kopytníky, ale chová i tradiční zvířata jako v jiných zoologických zahradách, například lední medvědy, tygry nebo opice. Prohlédnout si můžete přes 200 druhů živočichů.

Událost

Velikonoční trhy Brno

Osmý ročník Velikonočních slavností na brněnském náměstí Svobody bude probíhat od 7. do 16. dubna 2017.

Vodní nádrž Letovice

Vodní nádrž Letovice na řece Křetínce byla postavena v letech 1972–1976 kvůli lepším průtokům na řece Svitavě. Dále je přehrada využívána pro rekreaci, rybolov a vodní sporty.

Ke dni 1.1.2016 žilo v Jihomoravském kraji 1 175 025 obyvatel, z toho 575 536 mužů a 599 489 žen?

Událost

Den otevřených sklepů Mutěnice 2017

V sobotu 16. dubna 2017 se v areálu vinných sklepů Pod Búdama koná Den otevřených sklepů v Mutěnicích

Rosice

V Rosicích u Brna se nachází jedinečné včelařské muzeum, které je součástí budovy chovatelské včelařské stanice.

Valtice

Lednicko-valtický areál má rozlohu 283,09 km2. Tento krajinný celek je pokládán za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě, možná i na světě a je zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Nejčastější jména pro Jihomoravský kraj jsou: Marie (34632), Jan (31298), Jiří (31227), Petr (29891), Jana (28525), Pavel (23730), Josef (22198), Martin (20314), Tomáš (19776), Eva (17126), Jaroslav (17109), Hana (16886), Zdeněk (16688), Miroslav (16048), Anna (15864)?

Ke dni 1.1.2016 měl Jihomoravský kraj rozlohu 7 195,1 km2 a hustota osídlení činila 163 obyvatel na 1 km2?

Vanovice

V obci Vanovice - Drválovice se nachází rodinná minifarma? Zde se zabývají využitím hospodářských zvířat k potěšení a radosti lidí všech věkových kategorií prostřednictvím různých vzdělávacích aktivit, jako například animoterapie, terapeutický minikoník, hiporehabilitace, dětské tvořivé kroužky a kurzy, jízda na ponících a koních, dětské tábory a hry, firemní a dětské akce a další.

Mikulov

Svatý kopeček u Mikulova není pouze známé poutní místo, ale především chráněná přírodní lokalita, kde se nalézá množství zákonem chráněných druhů rostlin.

Valtice

Jediná svého druhu je Střední vinařská škola Valtice, jejíž součástí je i zahradní centrum, pálenice, lihovar či zemědělské muzeum.

Chráněná území

Ke dni 31.12.2015 bylo na území Jihomoravského kraje evidováno: 1 národní park, 3 CHKO, 16 národních přírodních památek, 17 národních přírodních rezervací, 215 přírodních památek a 96 přírodních rezervací?

UNESCO - Lednice, Valtice

Lednicko-valtický areál byl na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 1996.

Mikulov

V první polovině 19. století sídlila v Mikulově největší židovská obec na Moravě, druhá byla v Prostějově.

Událost

Výstava vín Vrbice 2017

V sobotu 8. dubna 2017 se ve Vrbicích v kulturním domě koná akce Výstava vín

Nejvyšším bodem v Jihomoravském kraji je hora Čupec (819 m n.m.), okres Hodonín, nejnižším bodem je soutok řek Moravy a Dyje (150 m n.m.).

Reklama