Krajský znak
Základní informace
Katastrální výměra:719 555 ha
Počet obyvatel:582 705

Kraj jako vyšší územní samosprávný celek České republiky vznikl v roce 2000. Původně se jmenoval Brněnský kraj. Jihomoravský kraj existoval už v Československu od roku 1960 do roku 1990. Byl větší než současný Jihomoravský kraj, patřily k němu i části dnešních krajů Vysočina, Olomouckého a Zlínského. Po roce 1990 tento kraj sice ještě formálně existuje, ale už nemá správní orgány s obecnou působností, je pouze obvodem Krajského soudu v Brně a některých dalších orgánů státní správy.

Už prehistorické doby proslavily jižní Moravu více než jiné části Česka. Dolní Věstonice, u nichž se našly známé památky z doby lovců mamutů (v čele s tzv. věstonickou Venuší), leží právě zde.

Na jižní Moravě bylo jedno z center Velkomoravské říše v 8. a 9. století. Po připojení Moravy k českému knížectví se její jih dělil na úděl brněnský a znojemský. Ve Znojmě najdeme jednu z nejstarších rotund na českém území. Brno, dnešní hlavní město kraje, bylo už od 14. století sídlem Moravského zemského sněmu, který střídavě zasedal v Brně a Olomouci.

Jednou ze světově nejproslulejších událostí, které se na jižní Moravě udály, je také bitva tří císařů u Slavkova 2. prosince 1805, v níž francouzský císař Napoleon porazil spojená vojska rakouského císaře Františka a ruského cara Alexandra.

Území kraje je vymezeno územími okresů Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov a Znojmo.

K 1. lednu 2003 zanikly okresní úřady a samosprávné kraje se od té doby pro účely státní správy dělí na správní obvody obcí s rozšířenou působností. Kromě okresních měst Blanska, Brna, Břeclavi, Hodonína, Vyškova a Znojma, jsou jimi také Boskovice, Bučovice, Hustopeče, Ivančice, Kuřim, Kyjov, Mikulov, Moravský Krumlov, Pohořelice, Rosice, Slavkov u Brna, Šlapanice, Tišnov, Veselí nad Moravou, Židlochovice. Tyto správní obvody se dále dělí na správní obvody obcí s pověřeným obecním úřadem.

V kraji je 672 obcí, z toho 21 obec s rozšířenou působností, 48 obcí má status města. Dále zde existuje 1 vojenský újezd (Březina). Podíl městského obyvatelstva je asi 63,5% z celkového počtu obyvatel kraje. Sídelním městem kraje je statutární město Brno. To je druhým největším městem v Česku a jeho význam přesahuje hranice kraje - je např. sídlem Ústavního soudu. Rozlohou 7 065 km2 (9 % rozlohy ČR) zaujímá Jihomoravský kraj čtvrté místo a počtem 1 135 586 obyvatel (11 % z ČR) třetí místo v České republice.

Jižní Morava - malebný a pohostinný kraj, který návštěvníkům nabízí nepřeberné množství zajímavostí a různých atraktivit.

Jihomoravský kraj se rozkládá v jihovýchodní části České republiky při hranicích s Rakouskem a Slovenskem. Centrem kraje je druhé největší město České republiky Brno, www.brno.cz/, které je významným střediskem justice, ekonomickým a správním centrem, městem univerzit a veletržním centrem střední Evropy s dlouholetou tradicí pořádání veletrhů, za nimiž ročně přijíždí přes jeden milión lidí z celého světa.

Výhodou kraje je vynikající dopravní dostupnost a strategická poloha na křižovatce transevropských silničních a železničních dálkových tras, které jsou důležitými tepnami spojujícími západní Evropu s východní a severní s jižní. Letiště Brno-Tuřany se s více než půl milionem odbavených cestujících v roce 2008 řadí na druhé místo mezi letišti v ČR. Každý den jsou odbavovány přímé lety do Londýna a Prahy, dvakrát týdně linka do Moskvy. Zejména v letní sezóně je odbavováno přes 20 charterových destinací.

Jihomoravský kraj patří k regionům s výrazným ekonomickým potenciálem. Zejména v posledních letech roste počet podnikatelských subjektů v oblasti počítačové technologie, telekomunikací, vývoje softwaru a ostatních hi-tech oborů. Jihomoravský kraj výrazně podporuje rozvoj technologických a biotechnologických inkubátorů určených pro začínající firmy. Na nadprůměrné vzdělanostní úrovni obyvatel v kraji má podíl kvalitní systém vysokého školství.

Na vysoké úrovni je i jihomoravské zemědělství - zemědělská půda tvoří 60% výměry regionu, z níž 83 % připadá na ornou půdu. Specialitou jižní Moravy je především vinohradnictví evropské úrovně (v kraji je přes 90 % plochy vinic v rámci ČR), pro kraj je typické množství malých producentů vína a vinných sklepů. Silnou tradici zde má pěstování ovoce a zeleniny. Severní oblasti kraje jsou významným centrem lesnictví a produkce dřeva.

Jihomoravský kraj je regionem s bohatými kulturně-historickými kořeny a cennými architektonickými památkami všech stavebních slohů. Dvě z nich, brněnská vila Tugendhat a kulturní krajina Lednicko-valtický areál, byly oceněny zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pod ochranou UNESCO jsou na území kraje také dvě biosférické rezervace - Dolní Morava (zahrnuje CHKO Pálavu, Lednicko-valtický areál a oblast soutoku řek Dyje a Morava) a Bílé Karpaty. Na území kraje leží rovněž jeden ze čtyř národních parků České republiky - Podyjí. Rozsáhlé komplexy krápníkových jeskyní včetně propasti Macocha nabízí návštěvníkům chráněná krajinná oblast Moravský kras. Světově proslulým pojmem je rovněž Slavkov - Austerlitz, místo bitvy tří císařů. Své stopy zde zanechali na samém úsvitu lidských dějin lovci mamutů (nejznámější archeologické naleziště Dolní Věstonice, odkud pochází světoznámá plastika Věstonické Venuše), archeologické areály (Mikulčice a Pohansko) svědčí o slávě a bohatství Velkomoravské říše.

Kromě zmíněných kulturních památek a přírodních krás lákají turisty na jižní Moravu také zdejší živé tradice, srdečnost a pohostinnost obyvatel. Folklór zahrnující hudbu, tanec, jazyk, lidové kroje, užité umění a umělecká řemesla zde není pouhým představením pro turisty, ale skutečnou součástí života. Význam tohoto dědictví dokládá zápis mužského sólového tance - verbuňku, na seznam nehmotného dědictví lidstva UNESCO. Stále oblíbenějším způsobem poznávání Jihomoravského kraje jsou cyklotrasy včetně populárních Moravských vinných stezek www.cyklo-jizni-morava.cz. Milovníky silných motorů přitahují automobilové a motocyklové závody na Masarykově okruhu včetně každoročního podniku mistrovství světa motocyklů.

Nejvýznamější roli v hospodářství má strojírenský průmysl. Centrem strojírenského průmyslu je Brno (První brněnská strojírna, Siemens, výroba turbín, traktorů Zetor). Další významnou oblastí strojírenského průmyslu je Blansko (ČKD Blansko, Metra), Kuřim (TOS Kuřim), Boskovice (Minerva, Novibra), Břeclav (OTIS Escalators) nebo Kunovice (výroba letadel). Více než stoletou tradici má v kraji i elektrotechnický průmysl (Siemens Drásov, VUES, ZPA). Potravinářský průmysl je rozmístěn hlavně na jihu a východě kraje (Brno, Znojmo, Břeclav, Mikulov). Jedná se hlavně o zpracování masa (Steinhauser), konzervárny ovoce a zeleniny (Znojmia, Fruta) a cukrovary. V kraji se nachází čtyři velké pivovary (Starobrno, Černá hora, Vyškov a Hostan) a mnoho velkovýrobců vína (Znovín Znojmo, Vinium Velké Pavlovice). Chemický a farmaceutický průmysl je v kraji soustředěn především v Brně (Pliva, Lachema), Ivanovicích na Hané (Bioveta) a ve Veverské Bítýšce (Hartmann Rico). Energetický průmysl je v kraji zastoupen hlavně jadernou elektrárnou Dukovany.

Krajské město Brno je důležitým železničním i silničním uzlem. Dálnicemi či rychlostními silnicemi je napojeno na Prahu (Dálnice D1), Olomouc (Dálnice D1) i slovenskou Bratislavu (Dálnice D2), dobré spojení je i do nedaleké rakouské Vídně (R52 a E461). Důležitou severojižní spojnicí je rychlostní silnice E461 na Svitavy. Železnicí bylo Brno spojeno s Vídní už roku 1839 a dnes je významnou železniční spojnicí mezi Vídní, Prahou a Bratislavou. V Brně se nachází i mezinárodní letiště Brno-Tuřany (ICAO LKTB) s pravidelnými lety např. do Larnaky, Malagy, na Krétu či do Tunisu. Nesmíme zapomenout ani na sportovní letiště Medlánky (ICAO LKCM).

Reklama

Náhodný výběr obcí pro Jihomoravský kraj

Brno-Líšeň

Brno-Líšeň

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 25 309

/
Brno-Slatina

Brno-Slatina

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 8 811

/
Bučovice

Bučovice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 6 423

/
Čermákovice

Čermákovice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 92

/
Heršpice

Heršpice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 811

/
Jaroslavice

Jaroslavice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 1 277

/ /
Lažánky

Lažánky

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 722

/
Němčany

Němčany

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 787

/
Nevojice

Nevojice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 412

/
Nosislav

Nosislav

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 1 359

/
Nový Poddvorov

Nový Poddvorov

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 196

/
Orlovice

Orlovice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 311

/
Prštice

Prštice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 943

/
Sokolnice

Sokolnice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 2 260

/
Stanoviště

Stanoviště

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 390

/
Stavěšice

Stavěšice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 345

/
Sulíkov

Sulíkov

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 284

/
Tasov

Tasov

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 544

/
Tetčice

Tetčice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 1 106

/
Tvořihráz

Tvořihráz

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 385

/
Ústup

Ústup

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 42

/
Vrbice

Vrbice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 1 084

/
Výrovice

Výrovice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 167

/
Vyškov

Vyškov

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 20 720

Reklama
Víte že?

Biskoupky

Obec Biskoupky je rodiště básníka Vítězslava Nezvala?

Hodonín

Město Hodonín je rodiště prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, který byl sedmnáctkrát navržen na Nobelovu cenu míru.

Událost

Noc kostelů 2017 Valtice

V pátek 9. června 2017 se koná akce Noc kostelů 2017, která nabízí možnost v noční atmosféře navštívit vybrané kostely a další objekty

Mikulov

Nejsmutnější den v historii města Mikulova je 22. duben 1945, kdy mikulovský zámek vyhořel téměř do základů.

Rozhledna Babylon

Rozhledna, sloužící také jako telekomunikační věž, byla zpřístupněna veřejnosti v roce 2001 a najdeme ji na vrcholu kopce Babylon (651 m) u Kozárova, zhruba 20 km severozápadně od Blanska.

Nejčastější příjmení pro Jihomoravský kraj jsou: Svobodová (4347), Svoboda (4301), Novotná (3129), Novotný (3091), Nováková (3074), Novák (2962), Dvořáková (2920), Dvořák (2770), Procházková (2760), Procházka (2642), Krejčí (2333), Kučerová (2331), Kučera (2241), Konečná (2212), Konečný (2141)?

Ke dni 1.1.2016 žilo v Jihomoravském kraji 1 175 025 obyvatel, z toho 575 536 mužů a 599 489 žen?

Nejčastější jména pro Jihomoravský kraj jsou: Marie (34632), Jan (31298), Jiří (31227), Petr (29891), Jana (28525), Pavel (23730), Josef (22198), Martin (20314), Tomáš (19776), Eva (17126), Jaroslav (17109), Hana (16886), Zdeněk (16688), Miroslav (16048), Anna (15864)?

Ke dni 1.1.2016 měl Jihomoravský kraj rozlohu 7 195,1 km2 a hustota osídlení činila 163 obyvatel na 1 km2?

Brno

Nejvyšší budova v celé České republice se nachází v Brně, je to AZ Tower a měří 111 metrů.

Událost

Noc kostelů 2017 Blansko

V pátek 9. června 2017 se koná akce Noc kostelů 2017, která nabízí možnost v noční atmosféře navštívit vybrané kostely a další objekty

Brno

Město Brno se může pochlubit nově rekonstruovanou a technologicky dovybavenou hvězdárnou, která nabízí naprosto unikátní zážitky. Pouze tady můžete letět do vesmíru, nahlédnout do mikrosvěta, poznat tajemství života, ponořit se do říše fantazie či poodhalit budoucnost.

Valtice

V centru Lednicko-valtického areálu byla vybudovaná jedinečná bylinková zahrada s více než 300 druhy bylin.

Dnes má svátek Valdemar a v oblasti Jihomoravský kraj se toto jméno vyskytuje přibližně 16x?

Událost

Noc otevřených sklepů Valtice 2017

V sobotu 24. června 2017 od 20 hodin proběhne ve Valtickém Podzemí celonoční vinařský mejdan

ZOO Brno

ZOO se nachází nedaleko Brněnské přehrady, v části Brna zvaná Bystrc. Brněnská ZOO je zaměřená na kopytníky, ale chová i tradiční zvířata jako v jiných zoologických zahradách, například lední medvědy, tygry nebo opice. Prohlédnout si můžete přes 200 druhů živočichů.

Valtice

Jediná svého druhu je Střední vinařská škola Valtice, jejíž součástí je i zahradní centrum, pálenice, lihovar či zemědělské muzeum.

Valtice

Valtice nejsou jen historická krajinná památková zóna Lednicko-valtického areálu, ale především jsou městem vína. Dobrého vína. Tady se tradice výroby vína předává z pokolení na pokolení již hezkou řádku let.

Zámek Valtice

Barokní zámek Valtice se nachází v moravském městě Valtice v okrese Břeclav. Od roku 1995 je chráněn jako národní kulturní památka ČR a v roce 1996 byl zapsán v rámci Lednicko-valtického areálu na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Boskovice

Technická zajímavost hradu Boskovice je 26 m hluboká studna poháněná dřevěným šlapacím kolem, jediným funkčním v České republice.

Událost

Noc kostelů 2017 Slavkov u Brna

V pátek 9. června 2017 se koná akce Noc kostelů 2017, která nabízí možnost v noční atmosféře navštívit vybrané kostely a další objekty

Křtiny

I v dnešní době existují poutníci. Významným evropským mariánským poutním místem jsou Křtiny v Moravském krasu.

Ke dni 1.1.2016 bylo v Jihomoravském kraji 673 obcí, z toho se statutem města 49?

Nejvyšším bodem v Jihomoravském kraji je hora Čupec (819 m n.m.), okres Hodonín, nejnižším bodem je soutok řek Moravy a Dyje (150 m n.m.).

Mikulov

Svatý kopeček u Mikulova není pouze známé poutní místo, ale především chráněná přírodní lokalita, kde se nalézá množství zákonem chráněných druhů rostlin.

Mikulov

V první polovině 19. století sídlila v Mikulově největší židovská obec na Moravě, druhá byla v Prostějově.

Valtice

Lednicko-valtický areál má rozlohu 283,09 km2. Tento krajinný celek je pokládán za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě, možná i na světě a je zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Chráněná území

Ke dni 31.12.2015 bylo na území Jihomoravského kraje evidováno: 1 národní park, 3 CHKO, 16 národních přírodních památek, 17 národních přírodních rezervací, 215 přírodních památek a 96 přírodních rezervací?

Událost

Noc kostelů 2017 Rajhrad

V pátek 9. června 2017 se koná akce Noc kostelů 2017, která nabízí možnost v noční atmosféře navštívit vybrané kostely a další objekty

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně se nachází v severní části CHKO Moravský kras v Pustém žlebu, asi 2 km od informačního centra Skalní mlýn. Jsou součástí nejdelšího jeskynního systému v České republice – Amatérské jeskyně

Reklama