
Monumentální klasicistní zámek Pohansko je součástí Lednicko-valtického areálu, včleněný do krajinného rámce Kančí obory. Stavba zámku je památkově chráněna jako součást světového dědictví UNESCO – Lednicko-valtická kulturní krajina.
Na místě současného zámku Pohansko stál již na konci 18. století dřevěný zámeček zvaný „Belvideur" nebo také „Hetzgloriet" (gloriet ke štvanici). Stavba byla určena k odpočinku při honu na divoká prasata. V letech 1810–1812 byla dřevěná stavba, která již přestala vyhovovat, nahrazena současným zděným zámkem. Stavbu inicioval mladší bratr knížete Aloise I. kníže Jan I. z Liechtensteina a nechal ji postavit podle projektu ředitele své stavební kanceláře architekta Josefa Hardtmutha. Zámek v neopalladianském stylu, který měl stát na okraji rozsáhlé louky u rybníka, byl projektován jako tribuna pro urozené hosty, kteří přihlíželi knížecím štvanicím, a byl částí v té době nově budované Kančí obory.
Úpravami terénu pro stavbu zámku byl pověřen lichtenštejnský inženýr Laurenz Vogel, který se specializoval na odvodnění luk. Kamenické články zhotovil vídeňský kamenický mistr Franz Jäger. Šestnáct dekorativních kruhových basreliéfových medailonů, podle dochovaných účtů, provedl vídeňský sochař Franz Vogel.
V červnu roku 2010 byla před zámečkem Pohansko slavnostně odhalena socha moravského knížete Rostislava, která měří 4 metry.
Zámek Pohansko se nachází v těsné blízkosti dávného slovanského hradiště, a proto je úzce spjat s archeologickou činností. V roce 2023 byla slavnostně otevřena multimediální archeologická expozice. Je plná audiovizuálních efektů, dotykových obrazovek, speciálních filmových projekcí a dalších prvků, díky kterým se mohou návštěvníci seznámit s bohatou historií zdejšího velkomoravského hradiště.
Otevírací doba zde.