Krajský znak
Základní informace
Katastrální výměra:526 702 ha
Počet obyvatel:582 705
Adresa URL:www.kr-olomoucky.cz

Olomoucký kraj leží ve střední a severozápadní části Moravy a na severozápadě Českého Slezska. Tvoří jej dva turistické regiony, Střední Morava a Jeseníky, a svou rozmanitostí a bohatou nabídkou využití volného času dokáže uspokojit i toho nejnáročnějšího návštěvníka.

Střední Morava ční v oblasti památek nad většinou turistických míst České republiky. Nejvýznamnější z nich je starobylá Olomouc, kde se mimo jiné architektonické skvosty nachází Sloup Nejsvětější Trojice, památka zapsaná na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Avšak celou Střední Moravu lze nazvat klenotnicí památek a jedinečných sbírek. Historické chrámy, pohádkové hrady a noblesní zámky ostře kontrastují s venkovskými staveními. Bohatost památek doplňuje osobitý ráz národopisné oblasti Hané. Pravidelně se zde konají společenské akce, které návštěvníkům umožňují seznámit se s kulturními a folklórními tradicemi, pohostinností místních obyvatel a také jim umožňují obdivovat jejich překrásné kroje a zvyky.
Region Jeseníky je zase významný z hlediska aktivního odpočinku. Chráněné území o rozloze 740 km2 zůstává i ve 21. století ekologicky velmi málo narušeno. Nedotčená příroda, čistý vzduch a ideální podmínky pro celoroční dovolenou z něj činí velmi atraktivní oblast, která je vhodným místem pro milovníky historických a přírodních památek, zimních sportů i cykloturistiky.
Přirozené centrum kraje tvoří město Olomouc, druhá největší památková rezervace naší republiky. Tradici univerzitního města jako významného kulturního, duchovního a hospodářského střediska doplňuje nabídka sportovních a relaxačních možností. Nalézá se zde řada muzeí a galerií, ale také kavárničky, čajovny a příjemné restaurace přímo v centru města.

Olomoucký kraj je vymezený územím okresů Jeseník, Olomouc, Prostějov, Přerov a Šumperk. Ze severu k jihu jím protéká řeka Morava, která se na rakousko-slovenské hranici vlévá do Dunaje a ten její vody odvádí do Černého moře. Okrajové části kraje na severu a severovýchodě odvodňuje řeka Odra do Baltského moře.

Ze západu na východ prochází celou oblastí hlavní železniční tah z Prahy přes Olomouc, Přerov, Hranice na Moravě a dále na Ostravsko, Slovensko či do Polska. Dálniční tah spojuje na jihu Olomouc s Brnem a pracuje se i na pokračování na severovýchod do Ostravy.

Přesto, že plochy hospodářské půdy jsou rozsáhlé, zaměstnanost v zemědělství se neustále snižuje. Nejvíce obyvatel pracuje ve strojírenském a kovodělném průmyslu či v průmyslu elektrických a optických přístrojů.

Region se stal rodištěm nebo působištěm řady významných osobností. Temnou stránku bohaté historie připomíná zavraždění českého krále Václava III. v olomouckém paláci kapitulního děkanství roku 1306. V roce 1848 se Olomouc stala místem, kde František Josef I. nastoupil na trůn rakouského císaře a uherského krále. Ale jsou s ním spjatá i další jména. České i světové dějiny výrazně obohatili například skladatelé Wolfgang Amadeus Mozart, Gustav Mahler, Bedřich Smetana a Antonín Dvořák, učitel národů Jan Ámos Komenský, výtvarní umělci Josef Mánes a Adolf Kašpar, vynálezce Otto Wichterle, pedagog Jan Blahoslav, lékař Josef Heřman Agapit Gallaš, scénárista a režisér Jiří Brdečka, objevitel vodoléčby Vincenc Priessnitz, pěvec Leo Slezak, dobrodruh a cestovatel Jan Eskymo Welzl, fotograf Jindřich Štreit, egyptolog Miroslav Verner či sportovci Karel Brückner, Jiří Dopita a Aleš Valenta.

Při cestách za poznáním Olomouce a Olomouckého kraje lze ušetřit díky turistické slevové kartě Olomouc region Card. Zakoupení karty zajišťuje vstupy zdarma do muzeí, galerií, hradů i zámků a atraktivní slevy na ubytování, lázeňské procedury, adrenalinové a netradiční sportovní aktivity, stravování v restauracích či relaxační programy ve městech. Podrobnější informace jsou zveřejněny na www.olomoucregioncard.cz.

Poznat tento jedinečný region nabízí také forma virtuální procházky, umístěná na adrese www.olomoucky-kraj.com. A pokud se o Olomouckém kraji chcete dozvědět ještě více, navštivte stránky www.kr-olomoucky.cz, kde Vás po obou turistických regionech provede turistický průvodce.

Reklama

Náhodný výběr obcí pro Olomoucký kraj

Brodek u Přerova

Brodek u Přerova

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 1 959

/
Bušín

Bušín

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 400

/
Česká Ves

Česká Ves

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 2 435

/
Dubčany

Dubčany

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 241

/
Horní Loděnice

Horní Loděnice

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 341

/ /
Lipová-lázně

Lipová-lázně

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 2 261

/
Líšná

Líšná

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 243

/
Malá Morava

Malá Morava

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 526

/ /
Město Libavá

Město Libavá

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 569

/
Myslejovice

Myslejovice

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 666

/
Norberčany

Norberčany

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 262

/
Oplocany

Oplocany

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 305

/
Otinoves

Otinoves

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 289

/
Partutovice

Partutovice

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 495

/
Protivanov

Protivanov

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 1 008

/
Ptení

Ptení

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 1 083

/
Radotín

Radotín

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 186

/
Rouské

Rouské

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 263

/
Ruda nad Moravou

Ruda nad Moravou

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 2 582

/
Špičky

Špičky

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 291

/
Sudkov

Sudkov

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 1 118

/
Sušice

Sušice

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 325

/
Újezd

Újezd

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 1 385

Reklama
Víte že?

Nejčastější jména pro Olomoucký kraj jsou: Jiří (17859), Marie (17370), Petr (16524), Jan (16511), Jana (15560), Pavel (12740), Josef (12369), Martin (11624), Tomáš (11226), Jaroslav (10838), Miroslav (9886), Eva (9612), Anna (9231), Zdeněk (8615), František (8426)?

Nejníže ležící obec ČR

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Litovel

Působivou technickou památku najdeme na náměstí ve městě Litovel – kamenné schodiště k vodnímu kanálu protékajícímu pod náměstím a radniční věží.

Jeskyně Na Pomezí

Jeskyně Na Pomezí jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence, ležící v zalesněném svahu vedle silnice vedoucí z Lipové-lázně do Vápenné.

Událost

Olomoucké barokní slavnosti 2017

Ve dnech 7. až 30. července 2017 proběhnou Olomoucké barokní slavnosti 2017 – 5. ročník letních večerů hudebního divadla

Olomouc

Olomoucká ZOO na Svatém Kopečku je pro osoby se sníženou schopností pohybu plně bezbariérová?

Hrad Bouzov

Hrad Bouzov (původně Búzov) stojí ve stejnojmenné vesnici jihozápadně od města Loštice na středozápadní Moravě. Romantický hrad byl založený na přelomu 13. a 14. století.

Hněvotín

Obec Hněvotín se v roce 2016 stala Vesnicí roku Olomouckého kraje?

Dřevěná kaple u České Vsi

Na okraji Ovčí paseky, nad obcí Česká Ves u Jeseníku, nechal postavit malou kapli rychtář Priessnitz (zřejmě v 18. století).

Olomouc

Na Horním náměstí v Olomouci naleznete třímetrový bronzový model historického centra města?

Nejvyšším bodem v Olomouckém kraji je Praděd (1 491 m n.m.), nejnižším bodem je hladina řeky Moravy (190 m n.m.)?

Prostějov

V první polovině 19. století sídlila v Prostějově druhá největší židovská obec na Moravě. Větší židovská komunita byla už jen v Mikulově.

Litovel

V Litovli stojí vila Gustava Frištenského, který v Litovli žil od roku 1909 až do své smrti v roce 1957. Pamětní bronzová deska na vilce byla zhotovena a vsazena nákladem rodiny Frištenských v roce 1997.

Nejčastější příjmení pro Olomoucký kraj jsou: Pospíšilová (2137), Pospíšil (2063), Navrátilová (2020), Navrátil (2010), Nováková (1890), Novák (1779), Krejčí (1357), Dostálová (1250), Dostál (1238), Novotná (1215), Horáková (1203), Zapletalová (1199), Horák (1194), Zapletal (1149), Dvořáková (1139)?

Hranice

Radniční věž ve městě Hranice (Hranice na Moravě) nabízí návštěvníkům výhled z výšky 38 m, po vystoupání 122 schodů.

Ke dni 1.1.2016 bylo v Olomouckém kraji 399 obcí, z toho se statutem města 30?

Nejvýše ležící obec ČR

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Střecha Evropy v ČR

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Olomouc

V Olomouci se nachází několik haptických – hmatových modelů významných budov ve městě. Lidé nevidomí mohou jejich prostřednictvím získat představu o velikosti, tvaru i zvláštnostech celé stavby.

Litovel

V pivovaru Litovel si můžete v tzv. minipivovaru uvařit své vlastní pivo (minimálně 200 l) s přísadami dle vlastního výběru.

Olomouc

Historické jádro města Olomouc je městskou památkovou rezervací, která je po pražské druhá nejvýznamnější v Česku?

Ke dni 1.1.2016 měl Olomoucký kraj rozlohu 5 266,9 km2 a hustota osídlení činila 121 obyvatel na 1 km2?

Dnes má svátek Kristýna a v oblasti Olomoucký kraj se toto jméno vyskytuje přibližně 2999x?

Nejvyšší hora ČR

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Chráněná území

Ke dni 31.12.2015 bylo na území Olomouckého kraje evidováno: 2 CHKO, 12 národních přírodních památek, 11 národních přírodních rezervací, 93 přírodních památek a 50 přírodních rezervací?

ZOO Olomouc

Velice oblíbená ZOO Olomouc se nachází na Svatém Kopečku. Specializuje se na chování afrických kopytníků, ale najdete i zde velké množství severských zvířat, šelem a mořská akvária, kde nechybí žraloci.

Lipník nad Bečvou

V první polovině 19. století sídlila v Lipníku pátá největší židovská obec na Moravě. Větší židovské komunity byly jen v Mikulově, Prostějově, Boskovicích a Holešově.

Litovel

Největší muzeum harmonik ve střední Evropě je v Litovli. Lze si zde prohlédnout klávesové a knoflíkové akordeony, heligonky od 55 českých výrobců i atypické harmoniky.

Ke dni 1.1.2016 žilo v Olomouckém kraji 634 718 obyvatel, z toho 310 286 mužů a 324 432 žen?

Lipník nad Bečvou

V Lipníku nad Bečvou otevřely České dráhy novou půjčovnu kol. Tyto vypůjčené kola lze převážet vlakem bezplatně.

Reklama