Krajský znak
Základní informace
Katastrální výměra:526 702 ha
Počet obyvatel:582 705
Adresa URL:www.kr-olomoucky.cz

Olomoucký kraj leží ve střední a severozápadní části Moravy a na severozápadě Českého Slezska. Tvoří jej dva turistické regiony, Střední Morava a Jeseníky, a svou rozmanitostí a bohatou nabídkou využití volného času dokáže uspokojit i toho nejnáročnějšího návštěvníka.

Střední Morava ční v oblasti památek nad většinou turistických míst České republiky. Nejvýznamnější z nich je starobylá Olomouc, kde se mimo jiné architektonické skvosty nachází Sloup Nejsvětější Trojice, památka zapsaná na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Avšak celou Střední Moravu lze nazvat klenotnicí památek a jedinečných sbírek. Historické chrámy, pohádkové hrady a noblesní zámky ostře kontrastují s venkovskými staveními. Bohatost památek doplňuje osobitý ráz národopisné oblasti Hané. Pravidelně se zde konají společenské akce, které návštěvníkům umožňují seznámit se s kulturními a folklórními tradicemi, pohostinností místních obyvatel a také jim umožňují obdivovat jejich překrásné kroje a zvyky.
Region Jeseníky je zase významný z hlediska aktivního odpočinku. Chráněné území o rozloze 740 km2 zůstává i ve 21. století ekologicky velmi málo narušeno. Nedotčená příroda, čistý vzduch a ideální podmínky pro celoroční dovolenou z něj činí velmi atraktivní oblast, která je vhodným místem pro milovníky historických a přírodních památek, zimních sportů i cykloturistiky.
Přirozené centrum kraje tvoří město Olomouc, druhá největší památková rezervace naší republiky. Tradici univerzitního města jako významného kulturního, duchovního a hospodářského střediska doplňuje nabídka sportovních a relaxačních možností. Nalézá se zde řada muzeí a galerií, ale také kavárničky, čajovny a příjemné restaurace přímo v centru města.

Olomoucký kraj je vymezený územím okresů Jeseník, Olomouc, Prostějov, Přerov a Šumperk. Ze severu k jihu jím protéká řeka Morava, která se na rakousko-slovenské hranici vlévá do Dunaje a ten její vody odvádí do Černého moře. Okrajové části kraje na severu a severovýchodě odvodňuje řeka Odra do Baltského moře.

Ze západu na východ prochází celou oblastí hlavní železniční tah z Prahy přes Olomouc, Přerov, Hranice na Moravě a dále na Ostravsko, Slovensko či do Polska. Dálniční tah spojuje na jihu Olomouc s Brnem a pracuje se i na pokračování na severovýchod do Ostravy.

Přesto, že plochy hospodářské půdy jsou rozsáhlé, zaměstnanost v zemědělství se neustále snižuje. Nejvíce obyvatel pracuje ve strojírenském a kovodělném průmyslu či v průmyslu elektrických a optických přístrojů.

Region se stal rodištěm nebo působištěm řady významných osobností. Temnou stránku bohaté historie připomíná zavraždění českého krále Václava III. v olomouckém paláci kapitulního děkanství roku 1306. V roce 1848 se Olomouc stala místem, kde František Josef I. nastoupil na trůn rakouského císaře a uherského krále. Ale jsou s ním spjatá i další jména. České i světové dějiny výrazně obohatili například skladatelé Wolfgang Amadeus Mozart, Gustav Mahler, Bedřich Smetana a Antonín Dvořák, učitel národů Jan Ámos Komenský, výtvarní umělci Josef Mánes a Adolf Kašpar, vynálezce Otto Wichterle, pedagog Jan Blahoslav, lékař Josef Heřman Agapit Gallaš, scénárista a režisér Jiří Brdečka, objevitel vodoléčby Vincenc Priessnitz, pěvec Leo Slezak, dobrodruh a cestovatel Jan Eskymo Welzl, fotograf Jindřich Štreit, egyptolog Miroslav Verner či sportovci Karel Brückner, Jiří Dopita a Aleš Valenta.

Při cestách za poznáním Olomouce a Olomouckého kraje lze ušetřit díky turistické slevové kartě Olomouc region Card. Zakoupení karty zajišťuje vstupy zdarma do muzeí, galerií, hradů i zámků a atraktivní slevy na ubytování, lázeňské procedury, adrenalinové a netradiční sportovní aktivity, stravování v restauracích či relaxační programy ve městech. Podrobnější informace jsou zveřejněny na www.olomoucregioncard.cz.

Poznat tento jedinečný region nabízí také forma virtuální procházky, umístěná na adrese www.olomoucky-kraj.com. A pokud se o Olomouckém kraji chcete dozvědět ještě více, navštivte stránky www.kr-olomoucky.cz, kde Vás po obou turistických regionech provede turistický průvodce.

Reklama

Náhodný výběr obcí pro Olomoucký kraj

Bezuchov

Bezuchov

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 184

/
Blatec

Blatec

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 628

/
Bušín

Bušín

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 400

/
Česká Ves

Česká Ves

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 2 435

/
Dobrochov

Dobrochov

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 329

/
Dzbel

Dzbel

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 250

/
Hněvotín

Hněvotín

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 1 740

/
Huzová

Huzová

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 589

/
Křelov-Břuchotín

Křelov-Břuchotín

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 1 706

/
Lesnice

Lesnice

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 658

/
Luká

Luká

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 848

/
Malhotice

Malhotice

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 370

/
Olšany

Olšany

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 1 084

/
Prosenice

Prosenice

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 806

/
Radslavice

Radslavice

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 1 141

/
Řídeč

Řídeč

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 206

/
Stavenice

Stavenice

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 138

/
Tvorovice

Tvorovice

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 298

/
Ústín

Ústín

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 437

/
Velké Kunětice

Velké Kunětice

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 556

/
Velké Losiny

Velké Losiny

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 2 652

/ /
Zborov

Zborov

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 225

/
Zdětín

Zdětín

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 347

/
Želeč

Želeč

Kraj: Olomoucký
Počet obyvatel: 530

Reklama
Víte že?

Prostějov

V první polovině 19. století sídlila v Prostějově druhá největší židovská obec na Moravě. Větší židovská komunita byla už jen v Mikulově.

Lipník nad Bečvou

V Lipníku nad Bečvou otevřely České dráhy novou půjčovnu kol. Tyto vypůjčené kola lze převážet vlakem bezplatně.

Dnes má svátek Svatopluk a v oblasti Olomoucký kraj se toto jméno vyskytuje přibližně 465x?

Olomouc

Olomoucká ZOO na Svatém Kopečku je pro osoby se sníženou schopností pohybu plně bezbariérová.

Ke dni 1.1.2016 bylo v Olomouckém kraji 399 obcí, z toho se statutem města 30?

Nejčastější příjmení pro Olomoucký kraj jsou: Pospíšilová (2137), Pospíšil (2063), Navrátilová (2020), Navrátil (2010), Nováková (1890), Novák (1779), Krejčí (1357), Dostálová (1250), Dostál (1238), Novotná (1215), Horáková (1203), Zapletalová (1199), Horák (1194), Zapletal (1149), Dvořáková (1139)?

Hlubočky

Nedaleko obce Hlubočky, v Park sportu Hrubá Voda, je možné zažít jízdu na moderní bobové dráze, která je dlouhá 851 m s převýšením 52 m. Bobová dráha je v provozu celoročně.

Hranice

Radniční věž ve městě Hranice (Hranice na Moravě) nabízí návštěvníkům výhled z výšky 38 m, po vystoupání 122 schodů.

Lipník nad Bečvou

V první polovině 19. století sídlila v Lipníku pátá největší židovská obec na Moravě. Větší židovské komunity byly jen v Mikulově, Prostějově, Boskovicích a Holešově.

Litovel

Působivou technickou památku najdeme na náměstí ve městě Litovel – kamenné schodiště k vodnímu kanálu protékajícímu pod náměstím a radniční věží.

Olomouc

Na Horním náměstí v Olomouci naleznete třímetrový bronzový model historického centra města.

Nejčastější jména pro Olomoucký kraj jsou: Jiří (17859), Marie (17370), Petr (16524), Jan (16511), Jana (15560), Pavel (12740), Josef (12369), Martin (11624), Tomáš (11226), Jaroslav (10838), Miroslav (9886), Eva (9612), Anna (9231), Zdeněk (8615), František (8426)?

Ke dni 1.1.2016 měl Olomoucký kraj rozlohu 5 266,9 km2 a hustota osídlení činila 121 obyvatel na 1 km2?

Chráněná území

Ke dni 31.12.2015 bylo na území Olomouckého kraje evidováno: 2 CHKO, 12 národních přírodních památek, 11 národních přírodních rezervací, 93 přírodních památek a 50 přírodních rezervací?

UNESCO - Olomouc

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci byl na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 2000.

Litovel

V Litovli stojí vila Gustava Frištenského, který v Litovli žil od roku 1909 až do své smrti v roce 1957. Pamětní bronzová deska na vilce byla zhotovena a vsazena nákladem rodiny Frištenských v roce 1997.

Olomouc

V Olomouci se nachází několik haptických – hmatových modelů významných budov ve městě. Lidé nevidomí mohou jejich prostřednictvím získat představu o velikosti, tvaru i zvláštnostech celé stavby.

Nejvyšším bodem v Olomouckém kraji je Praděd (1 491 m n.m.), nejnižším bodem je hladina řeky Moravy (190 m n.m.)?

Vodní nádrž Plumlov

Plumlov – jedna z nejstarších vodních nádrží v povodí řeky Moravy byla uvedena do provozu již v roce 1936. Sypaná hráz s délkou téměř 470 m a výškou 17 m je situovaná v místě dvou původních rybníků – Stichovského a Zlechovského.

Aquacentrum Šumperk

Aquacentrum s krytým bazénem a letní koupalište v Šumperku – Bratrušák nabízí širokou škálu zážitků a sportovních možností včetně finské sauny.

Litovel

V pivovaru Litovel si můžete v tzv. minipivovaru uvařit své vlastní pivo (minimálně 200 l) s přísadami dle vlastního výběru.

Olomouc

Historické jádro města Olomouc je městskou památkovou rezervací, která je po pražské druhá nejvýznamnější v Česku.

ZOO Olomouc

Velice oblíbená ZOO Olomouc se nachází na Svatém Kopečku. Specializuje se na chování afrických kopytníků, ale najdete i zde velké množství severské fauny a mořská akvária, kde nechybí žraloci. Chová se v ní přes 400 druhů zvířat.

Ke dni 1.1.2016 žilo v Olomouckém kraji 634 718 obyvatel, z toho 310 286 mužů a 324 432 žen?

Litovel

Největší muzeum harmonik ve střední Evropě je v Litovli. Lze si zde prohlédnout klávesové a knoflíkové akordeony, heligonky od 55 českých výrobců i atypické harmoniky.

Reklama