Krajský znak
Základní informace
Katastrální výměra:5 427 ha
Počet obyvatel:582 705

Moravskoslezský kraj patří mezi významné části České republiky, které během posledních let zásadním způsobem změnily svůj ráz a charakter. Z kdysi převážně průmyslového regionu, kde důležitou roli hrály zejména hutě a doly, se stalo jedno z nejzelenějších míst naší republiky s řadou zajímavostí. Katastr kraje o rozloze 5 554 km2 sousedí na severu s Polskem, na východě se Slovenskem. Ve zbývajících částech pak se Zlínským a Olomouckým krajem. Se svými více než 1,2 milióny obyvatel se Moravskoslezský kraj řadí k nejlidnatějším krajům v republice. Na území kraje se nachází celkem 302 obcí, což jej ale naopak řadí k oblastem s nejnižším počtem sídel. Největším a zároveň sídelním městem kraje je Ostrava, ve které žije 313 088 obyvatel.

Geograficky patří oblast Moravskoslezského kraje k velmi členitým. I z tohoto hlediska se kraj řadí k zajímavým koutům České republiky. Svírá jej masiv Hrubého Jeseníku s dominantou nejvyšší hory celé Moravy, 1491 metrů nad moře se čnícím Pradědem. Masiv postupně přechází do náhorní plošiny Nízkého Jeseníku. Obklopují jej rovněž hřebeny Beskyd. Prostor mezi horami pak vyplňují hustě osídlené terény Opavské nížiny, Ostravské pánve a Moravské brány. Nejvýznamnějším vodním tokem Moravskoslezského kraje je řeka Odra, která pramení v Oderských vrších. Do ní se na území Ostravy vlévá Opava, odvodňující
Jeseníky a Opavsko. Vodu z Moravskoslezských Beskyd odvádí řeka Ostravice.

Součástí kraje jsou i místa s významnými a cennými přírodními zvláštnostmi, které patří mezi turisticky vyhledávané oblasti. Jde o Chráněnou krajinnou oblast Beskydy, jež je, včetně vsetínské části, se svou rozlohou 1 160 km2 největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Dále se na území Moravskoslezského kraje nacházejí Chráněné krajinné oblasti Jeseníků a Poodří a dalších více než sto maloplošných chráněných území.

Oblast Moravskoslezského kraje (zejména pak Ostravsko, Karvinsko a Třinecko) patřila od devatenáctého století mezi nejdůležitější průmyslové regiony nejenom u nás, ale i ve střední Evropě. V posledních letech však kraj zaznamenal, v souvislosti s omezením těžby uhlí a rozsáhlou restrukturalizací dalších průmyslových podniků, nepříznivý ekonomický vývoj. Ani to ale nezabránilo tomu, aby kraj i nadále patřil k jedné z hospodářsky nejvýznamnější části České republiky. Vedle tradičních odvětví, jde především o hutní výrobu a těžbu černého uhlí, typických pro tento kout republiky, se v kraji prosazuje výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody, výroba dopravních prostředků, potravinářský a tabákový průmysl.

Své místo ve všech oblastech života Moravskoslezského kraje měla a má doprava. Stávající silniční komunikační systém se opírá o hlavní mezinárodní silnici I/11 (E 75) Rýmařov-Bruntál-Opava-Ostrava-Český Těšín-Jablunkov a I/48 (E 462), která se dnes upravuje na rychlostní komunikaci R 48 (Nový Jičín-Frýdek-Místek-Český Těšín). Plánovaná výstavba dálnice D 47, která by zajistila nejen nezbytné spojení kraje s celou Českou republikou, ale jako součást VI.b transevropského koridoru se stala částí
páteřní dopravní sítě sever-jih. Území Moravskoslezského kraje rovněž protínají dva železniční tahy evropského významu. Jde o trať, která je významným úsekem hlavní železniční trasy České republiky ve směru Praha-Bohumín a trať směřující z Bohumína do Českého Těšína, a dále pak na Slovensko. Pravidelná letecká doprava je provozována na letišti Ostrava-Mošnov, které bylo v roce 2004 převedeno do správy Moravskoslezského kraje. V současné době jde o největší regionální letiště v Česku a také o velmi důležité letecké centrum mezinárodního charakteru.

Neopomenutelná je také historická tradice Moravskoslezského kraje, která se mimo jiné odráží v nepřehlédnutelném množství stavebních a technických památek. K historicky cenným objektům regionu, kromě jiných, patří zámecká sídla v Hradci nad Moravicí, v Raduni, v Kravařích nebo ve Fulneku, dále pak hrady Sovinec, Starý Jičín a Hukvaldy. V celém Moravskoslezském kraji je možné navštívit i řadu církevních objektů.

Za historií a zajímavostmi v kraji se mohou zájemci vydat do šesti desítek muzeí. Za všechny lze vyzdvihnout nejstarší muzeum v České republice - Slezské zemské muzeum v Opavě, které vzniklo již v roce 1814. Milovníci vojenských památek si na své přijdou především na Opavsku, kde jsou zachovány unikátní vojenské pevnosti ze třicátých let minulého století. Specifikem a osobitým pokladem Moravskoslezského kraje jsou podmínky pro rozvoj průmyslové turistiky spojené s návštěvami Technického
muzea automobilů v Kopřivnici, Vagonářského muzea ve Studénce, Hornického muzea v Ostravě-Petřkovicích, Dolu Michal v Ostravě, areálu Dolních památek Moravskoslezský kraj je úzce spjat a zasvěcen bohatému kulturnímu životu. Toto tvrzení lze mimo jiné opřít o fakt, že zde působí osmnáct divadel.

Své pevné místo v kraji má významné české hudební těleso Janáčková filharmonie Ostrava. Nedílnou součástí společenského
dění jsou již několik let hudební festivaly. Mezi mezinárodně známé patří hudební festival Janáčkův máj, dále pak Janáčkovy Hukvaldy, Beethovenův Hradec, Colours of Ostrava a loutkový festival Spectaculo Interesse.

Moravskoslezský kraj se do povědomí řady lidí zapisuje i mimořádnými sportovními událostmi, mezi které patří atletický mítink Zlatá tretra - Super Grand Prix, na niž se sjíždějí sportovní hvězdy z celého světa. V roce 2004 se mistrovství světa v ledním hokeji konalo v České republice a rolí hostitele byla poctěna města Praha a Ostrava. Sportovní zázemí zde naleznou i vyznavači
aktivního odpočinku. Je tomu tak mimo jiné také proto, že se zde nachází přibližně sto stadionů, sedmadvacet umělých ledových ploch, stovky víceúčelových hřišť, tělocvičen, tenisových kurtů, koupališť a bazénů. Nejznámější zimní areály s ideálními podmínkami jak pro běžecké, tak i pro sjezdové lyžování jsou v okolí Pradědu v Jeseníkách a středisek Bílá, Morávka nebo Pustevny v Beskydech. Příznivci vodních sportů s oblibou sjíždějí řeku Moravici nebo Odru. Horalové i provozovatelé cykloturistiky
mohou využít množství turistických značených stezek a tras.

Kdo z obyvatel a návštěvníků regionu si pro svou relaxaci a aktivní odpočinek nevybere z nabídky kulturních atraktivit, ani ze sportovních a turistických možností, má příležitost odpočinout si v několika moravskoslezských lázních, které poskytují řadu léčebných, ozdravných a rehabilitačních pobytů. Patří mezi ně Státní léčebné lázně v Karlově Studánce, v Darkově, Sanatorium Klimkovice, Beskydské rehabilitační centrum v Čeladné či Rehabilitační ústav Hrabyně.

Moravskoslezský kraj je rovněž spojován i s významem svého školství na všech úrovních. V kraji působí čtyři prestižní univerzity - Vysoká škola báňská - Technická univerzita, Ostravská univerzita, Slezská univerzita v Opavě a Vysoká škola podnikání Ostrava.

Region je se všemi svými uvedenými atributy navíc zajímavý i tím, že se stal rodištěm a působištěm řady známých, výrazných i významných osobností. Za všechny, které obohatily nejenom české, ale i evropské a světové dějiny je možné uvést například básníka Petra Bezruče, zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda, hudebního skladatele Leoše Janáčka, učitele národů Jana
Ámose Komenského, přírodovědce a zakladatele nauky o dědičnosti Johanna Gregora Mendela, dějepisce Františka Palackého, ochránkyni africké přírody Joe Adamsovou, legionáře a generála Heliodora Píku, malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana či sportovce a olympijského vítěze Emila Zátopka.

Moravskoslezský kraj však v současnosti nežije pouze životem uvnitř České republiky. Za svou zatím poměrně krátkou existenci již dokázal mimo jiné také navázat oficiální mezinárodní spolupráci s několika zahraničními partnery. Vzdálenostně, kulturně i historicky velice blízkým společníkem kraje jsou Slezské vojvodství v Polsku a Žilinský samosprávný kraj na Slovensku. O zkušenosti z ekonomické transformace se může podělit také s dalším partnerem, francouzským regionem Lotrinsko. Dále Moravskoslezský kraj spolupracuje s vietnamskou oblastí Khanh Hoa, korejskou provincií Jeollanam-do, německou spolkovou zemí Severní Porýní - Vestfálsko a North East z Velké Británie.

Reklama

Náhodný výběr obcí pro Moravskoslezský kraj

Albrechtičky

Albrechtičky

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 689

/
Bartošovice

Bartošovice

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 1 693

/
Baška

Baška

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 3 775

/
Bílá

Bílá

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 298

/
Bruzovice

Bruzovice

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 842

/
Dolní Lutyně

Dolní Lutyně

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 5 224

/ /
Háj ve Slezsku

Háj ve Slezsku

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 3 278

/
Heřmánky

Heřmánky

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 164

/ /
Hošťálkovice

Hošťálkovice

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 1 633

/ /
Libhošť

Libhošť

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 1 680

/
Metylovice

Metylovice

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 1 728

/ /
Osoblaha

Osoblaha

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 1 108

/
Proskovice

Proskovice

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 1 218

/
Šilheřovice

Šilheřovice

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 1 574

/
Stará Bělá

Stará Bělá

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 4 091

/
Staré Hamry

Staré Hamry

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 549

/
Svinov

Svinov

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 4 368

/
Těškovice

Těškovice

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 840

/
Úvalno

Úvalno

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 982

/
Veřovice

Veřovice

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 1 968

/
Zbyslavice

Zbyslavice

Kraj: Moravskoslezský
Počet obyvatel: 624

Reklama
Víte že?
Událost

Noc kostelů 2017 Štramberk

V pátek 9. června 2017 se koná akce Noc kostelů 2017, která nabízí možnost v noční atmosféře navštívit vybrané kostely a další objekty

Ke dni 1.1.2016 měl Moravskoslezský kraj rozlohu 5 427,6 km2 a hustota osídlení činila 224 obyvatel na 1 km2?

Dnes má svátek Valdemar a v oblasti Moravskoslezský kraj se toto jméno vyskytuje přibližně 59x?

ZOO Ostrava

ZOO Ostrava je druhá největší zoo v ČR a najdete ji v ostravské Stromovce. Zaměřuje se na chov celé řady zvířat, ale hroši zde hrají prim. Od roku 2006 vede zahrada plemennou knihu hrocha obojživelného.

Nejčastější příjmení pro Moravskoslezský kraj jsou: Nováková (2558), Novák (2511), Sikora (2124), Sikorová (2073), Svobodová (1457), Konečná (1422), Konečný (1390), Svoboda (1367), Němcová (1254), Němec (1192), Horáková (1097), Novotná (1054), Horák (1027), Kučerová (1023), Kučera (1019)?

Událost

Noc kostelů 2017 Slezská Ostrava

V pátek 9. června 2017 se koná akce Noc kostelů 2017, která nabízí možnost v noční atmosféře navštívit vybrané kostely a další objekty

Rýmařov

V Janovicích u Rýmařova vznikla roku 1746 tehdy nejvýznamnější plátenická manufaktura rakouské říše.

Karviná

V Karviné-Dolech se dochoval kostel sv. Petra z Alkantary, který je se svým sklonem 6,8° od kolmé osy nakloněnější než šikmá věž v Pise.

Dřevěný kostel sv. Petra a Pavla v Albrechticích

Tento kostelík, který najdeme v obci Albrechtice u Českého Těšína, byl vystaven v roce 1766 místo předchozího, také dřevěného, který byl poničen častými povodněmi.

Slezskoostravský hrad

Dvoupalácový hrad s věží vznikl nad soutokem Ostravice a Lučiny ve Slezské Ostravě, v letech 1534–1548 byl přebudován na renesanční zámek.

Nejvyšším bodem v Moravskoslezském kraji je Praděd (1 491 m n.m.) v pohoří Jeseníky, nejnižším bodem je soutok řek Odry a Olše (195 m n.m.).

Karviná

Původní Karviná byla vlivem poddolování při těžbě černého uhlí zcela zlikvidována. Nová Karviná vznikla po skončení 2. světové války sloučením několika samostatných obcí.

Kopřivnice

Národní kulturní památkou může být i vlak. Jeden takový najdeme v Tatře Kopřivnice – jeho lidové označení Slovenská strela znají snad všichni.

Ke dni 1.1.2016 bylo v Moravskoslezském kraji 300 obcí , z toho se statutem města 42?

Staré Hamry

Východním směrem z obce Staré Hamry vede naučná stezka Gruň – Bílý Kříž a na jednom úseku byl zbudován tzv. chodník pro bosé nohy. Návštěvníci si na tomto zastavení mohou projít bez bot krátký úsek cesty, na kterém je čekají úseky po různých přírodních materiálech – krátce se projde v trávě, po kamenech a dřevěných úsecích.

Událost

Muzejní noc 2017

Slezské zemské muzeum v Opavě Vás dne 9. 6. 2017 zve na akci Muzejní noc

Nejčastější jména pro Moravskoslezský kraj jsou: Petr (32192), Jan (31652), Jiří (29898), Jana (27283), Marie (25066), Tomáš (23441), Martin (21644), Pavel (20627), Anna (20624), Josef (17147), Miroslav (16793), Eva (15918), Jaroslav (14728), Kateřina (14618), Lukáš (13611)?

Velké Hoštice

Obec Velké Hoštice se v roce 2016 stala Vesnicí roku Moravskoslezského kraje?

Událost

Muzejní noc 2017

Kulturní centrum Bílovec Vás dne 9. 6. 2017 zve na akci Muzejní noc

Chráněná území

Ke dni 31.12.2015 bylo na území Moravskoslezského kraje evidováno: 3 CHKO, 7 národních přírodních památek, 11 národních přírodních rezervací, 68 přírodních památek a 76 přírodních rezervací?

Rozhledna Bezručova vyhlídka na Brdech

Na vrchu Brdy (467 m n. m.) východním směrem z Kopřivnice byla v roce 2012 postavena dřevěná rozhledna s názvem Bezručova vyhlídka.

Nový Jičín

Přes město Nový Jičín prochází 18. poledník východní délky, který vede západní částí města.

Ke dni 1.1.2016 žilo v Moravskoslezském kraji 1 213 311 obyvatel, z toho 594 412 mužů a 618 899 žen?

Událost

Slezskoostravský Rock-Fest 2017 Ostrava

Dne 3. června 2017 se na Slezskoostravském hradě koná akce Slezskoostravský Rock-Fest 2017 Ostrava

Rýmařov

Město Rýmařov zůstalo ušetřeno planoucích hranic při čarodějnických procesech na konci 17. století.

Reklama