Obecní znak
Základní informace
Kraj:Zlínský
Okres:Uherské Hradiště
Správní obvod:Uherský Brod
GPS souřadnice:48.980255N, 17.880233E
Nadmořská výška:590 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1750 (276 let)
Katastrální výměra:680 ha
Počet obyvatel:173
PSČ:687 74
Adresa URL:www.zitkova.cz

Současnost obce Žítková

Obec Žítková se řadí mezi kopaničářské obce, patřící do uherskohradišťského regionu. Východní hranice katastru sousedí se Slovenskou republikou. Etnograficky se nachází ve východní části Slovácka, které bývá označováno jako Moravské Kopanice. Leží severovýchodně od Starého Hrozenkova.

Ve vesnici je obecní vodovod, veřejná knihovna, víceúčelové hřiště, prodejna potravin a pohostinství. Nedávno byla dokončena oprava rekreačního zařízení v dolní části obce. Toto zařízení by opět mělo sloužit k rekreačním účelům - ozdravné pobyty pro děti s problémy dýchacích cest. Bude také zahájena výstavba státní silniční sítě. V roce 2002 byla provedena revitalizace místního rybníka, který se může využívat, tak jako v minulosti, přes letní sezónu ke koupání.
V obci pracuje velmi aktivně fotbalový klub TJ Žítková. Mužstvo mužů hraje v základní soutěži.

Žítková je charakteristická stále připomínanými lidovými písněmi a krásnými výšivkami. Zvláštním fenoménem pro Žítkovou je lidové léčitelství.

Oproti ostatním kopanickým obcím je území Žítkové poměrně málo zalesněno a spíše se otevírá slunci. Oplývá však snad nejvíce pozoruchodnostmi - vždyť kdo by neslyšel o "bohyních" z Žítkové, jejichž umění se dědilo. Poslední z nadaných bylinkářek dodnes vykládá sny a věští z vosku, litého do vody.

 

Vývoj počtu obyvatel obce Žítková od roku 2013.

Reklama

V okolí obce Žítková se také nachází

Bojkovice

Bojkovice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 4 295

/
Bystřice pod Lopeníkem

Bystřice pod Lopeníkem

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 844

/
Bzová

Bzová

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/
Hostětín

Hostětín

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (S)
Počet obyvatel: 212

/
Kochavec

Kochavec

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 7 km (SV)

/
Komňa

Komňa

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 523

/
Krhov

Krhov

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Lopeník

Lopeník

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (JZ)
Počet obyvatel: 224

/
Pitín

Pitín

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 912

/
Rokytnice

Rokytnice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (S)
Počet obyvatel: 573

/
Šanov

Šanov

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 473

/
Starý Hrozenkov

Starý Hrozenkov

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 2 km (JZ)
Počet obyvatel: 775

/
Vápenice

Vápenice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 3 km (JZ)
Počet obyvatel: 192

/
Vyškovec

Vyškovec

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 5 km (JZ)
Počet obyvatel: 172

/
Záhorovice

Záhorovice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 014

/
Muzeum Bojkovska

Muzeum Bojkovska

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/ / / / / / /
Zámek Luhačovice

Zámek Luhačovice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 16 km (SZ)

/ /
Lázně Luhačovice

Lázně Luhačovice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 17 km (SZ)

/ / / / / /

Reklama
Víte že?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Přehrada Bojkovice

Přehrada Bojkovice je ve vzdušné vzdálenosti 8 km od obce Žítková?

Přehrada Bojkovice na Kolelačském potoce se nachází asi 2 km severovýchodně od obce Bojkovice. Veřejnosti je nepřístupná.

Zámek Kroměříž

Zámek Kroměříž je ve vzdušné vzdálenosti 50 km od obce Žítková?

Arcibiskupský zámek Kroměříž je dominantou jednoho z nejatraktivnějších měst na Moravě a hlavním magnetem návštěvníků historického komplexu, v rámci něhož byl spolu se svými zahradami zapsán v roce 1998 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Brno

Nejbližší obec nad 100 000 obyvatel je Brno s 374 777 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 96 km?

Brno, krajské město Jihomoravského kraje, leží v centrální části Evropy. Je druhým největším městem České republiky. Statutární město Brno je rozděleno do 29 městských částí:

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

ZOO Zlín

ZOO Zlín je ve vzdušné vzdálenosti 35 km od obce Žítková?

ZOO Zlín je od centra Zlína vzdálena asi 10 km a známější je pod označením ZOO Lešná. Jde o jednu z nejoblíbenější zoologických zahrad v České republice.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

V České republice je v provozu 87 letišť? Šest z nich je mezinárodních a čtyři vojenské.

Nejvyšším bodem ve Zlínském kraji je Čertův Mlýn (1 206 m n.m.) v pohoří Moravskoslezské Beskydy, nejnižším bodem je hladina Moravy (173 m n.m.).

Rozhledna Velký Lopeník

Rozhledna Velký Lopeník je ve vzdušné vzdálenosti 10 km od obce Žítková?

Velký Lopeník (911 m) se nachází v Bílých Karpatech na hranicích České republiky a Slovenska. Kopec se vypíná 3 km jihovýchodně od obce Březová ležící na jihovýchodní Moravě, asi 13 km od Uherského Brodu.

Název obce Žítková se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Nejčastější příjmení ve správním obvodu Uherský Brod jsou: Popelková (264x), Mahdal (242x), Popelka (239x), Mahdalová (224x), Jančová (181x), Janča (173x), Kadlčková (169x), Kadlček (161x), Bartoš (155x), Machala (139x), Bartošová (137x), Ševčík (135x), Koníčková (135x), Koníček (135x), Beníčková (134x)?

Nejčastější jména ve správním obvodu Uherský Brod jsou: Marie (2 706x), Josef (1 895x), Petr (1 371x), František (1 155x), Ludmila (1 117x), Pavel (1 093x), Jana (1 065x), Jan (1 000x), Anna (994x), Jiří (974x), Miroslav (863x), Martin (835x), Tomáš (830x), Jaroslav (815x), Zdeněk (704x)?

Labe - jedna z hlavních středoevropských řek s povodím zasahujícím do čtyř zemí (Německa, České republiky, Rakouska a Polska) vzniká soutokem mnoha pramenných potoků v Krkonoších na severu České republiky?

Lyžařský areál Mikulčin vrch

Lyžařský areál Mikulčin vrch je ve vzdušné vzdálenosti 7 km od obce Žítková?

Lyžařský areál se nachází na Mikulčině Vrchu v severovýchodní části Bílých Karpat ve výšce 750 m n. m.

Dnes má svátek Bohdana a ve správním obvodu obce Uherský Brod se toto jméno vyskytuje přibližně 31x?

V České republice je přes 2000 hradů, zřícenin a zámků? Je to jedna z největších koncentrací hradů na území jednoho státu.

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Žítková zvýšil o 1?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Ke dni 30.9.2024 žilo ve Zlínském kraji 579 180 obyvatel?

Reklama