Muzeum Střední rybářské školy ve Vodňanech má dvě části – akvária se živými rybami a historickou část, která dokumentuje vývoj jednotlivých oblastí rybářství. Návštěvníci v prostorách podkroví uvidí vodní organizmy pod mikroskopy či programy na interaktivní tabuli. Dále v muzeu můžete vidět vycpaná zvířata či historické rybářské potřeby.
Školní akvaristika se nachází ve sklepních prostorách školy. Je rozdělena na dvě sekce:
- První část, studenovodní akvaristika, je tvořena pěti nádržemi, ve kterých najdeme ryby z našich potoků, řek a rybníků. Nechybí mezi nimi kapr, cejn, lín, úhoř a další. Zvlášť populární je pak krmení dravců – štik, okounů a sumců. Kromě běžných druhů je zde k vidění i řada vzácnějších ryb, např. piskoř pruhovaný, okounek pstruhový, mřenka mramorovaná, mník jednovousý, parma říční atd. Celkem je zde kolem čtyřiceti druhů našich ryb.
- Ve druhé sekci, teplovodní akvaristice, se nachází jedenáct biotopních akvárií se subtropickými a tropickými rybami. Opět jsou zde druhy relativně běžné, jihoamerické skaláry, tetry a pancéřníčci; východoasijské parmičky, mřenky a sumci. Dále zde najdeme biotop jezera Malawi, řeky Kongo i akvárium se sladkovodními krevetkami. Mezi nejzajímavější zástupce můžeme zařadit hadohlavce červené, lezce obojživelné nebo africké bichiry. Největším lákaldem jsou ale samozřejmě odrůstající mláďata našich rejnoků.
O akvária se starají sami studenti v rámci svého volného času i o individuálních praxích. Kromě běžné údržby a krmení mají možnost ryby vytírat a odchovávat. K případným odchovům slouží pak další dvě místnosti, které plní zároveň roli technického zázemí k akváriím. V těchto místnostech je kromě akvárií i několik terárií s ještěry a hady, z nichž největší je dvoumetrová krajta.
Amazonské akvárium
Největší nádrž akvaristiky o objemu téměř 3000 litrů překvapí svou velikostí i skladbou ryb z oblasti Amazonie. Akvárium je zaměřené zejména na velké ryby a paryby. Plave zde například 70 cm dlouhá arowana dvojvousá, sladkovodní rejnoci, anténovec štíhlý, různé druhy krunýřovců, např. největší krunýřovec na světě - krunýřovec adonis a další druhy ryb, které nejsou běžně k vidění.
Nejvzácnějšími obyvateli jsou černí rejnoci s bílými skvrnami a kroužky - rejnoci leopoldovi (Potamotrygon leopoldi Black Diamond). Tento druh je tak vzácný, že se z Brazílie do Evropy v současné době dováží jen sporadicky a většina těchto rejnoků je dosažitelná pouze u chovatelů, kterých je ve střední Evropě jen několik.
Technické vybavení akvária je také poměrně zajímavé, i když běžným návštěvníkům skryté v technické místnosti. O čistotu vody v akváriu pečuje několik biologických filtrů, kromě toho i filtr denitrifkační, filtr odbourávající fosfor a filtr s médiem zvyšující pufrační schopnost vody. Do směšovače v akváriu se přidává ozon na zlepšení kvality vody a odstranění organických nečistot. UV-lampy efektivně zničí případné choroboplodné zárodky.