Logo
Základní informace
Kraj:Jihomoravský
Okres:Znojmo
GPS souřadnice:48.892611N, 15.811058E
Kategorie:Hrady, Zámky
Adresa URL:www.zamek-vranov.cz

Monumentální barokní zámek Vranov nad Dyjí se nachází v západní části národního parku Podyjí a patří k nejhodnotnějším světským stavbám středoevropského baroka. Zámek je národní kulturní památkou.

Z roku 1323 se zachovala zpráva, že král Jan Lucemburský směňuje svůj vranovský zeměpanský majetek s Jindřichem z Lipé, uznávaným vůdcem šlechtické opozice a jedním z nejmocnějších mužů království. Důležitými lenními majiteli byli i bohatí Lichtenburkové, staropanský rod erbu ostrve, vlastnící na Moravě rozsáhlé statky. Jejich dílem byla mimo jiné i postupná přestavba Vranova, který král Vladislav Jagellonský propustil Lichtenburkům do svobodného dědičného držení v roce 1499.

V té době již vranovské údolí ovládá gotická pevnost mistrně využívající přirozených výhod výšinného terénu s meandrující řekou. Je soustředěna na nejvýchodnější straně stísněného skalního ostrohu, kde vzniká, přibližně v místech dnešního sálu předků, patrová věž s kaplí a obytný palác majitele, vysunutý k příkrému skalnímu srázu. Přístup k této části chrání masivní válcová, pravděpodobně útočištná věž, která odlehčuje vnitřnímu obrannému okruhu přímou i boční palbou. Přední hrad, v němž se dodnes dochovalo středověké teplovzdušné vytápění z 15. století, je pak jištěn ze západu mohutným podkovovitým barbakánem a strážní hranolovou věží s hradbami.

Pro 16. století na Vranově je charakteristické rychlé střídání majitelů. Pozoruhodnou postavou je Estera z Dietrichsteina, teta pozdějšího moravského místodržícího kardinála Františka, která se v 80. letech zapisuje do vranovské historie stavebními úpravami předního hradu a založením dolů na železnou rudu a hamrů s několika tavicími pecemi.

Nejdůležitějšími vlastníky Vranova však byli Althannové, starobylý, původně bavorský rod, který se na Moravě objevil v poslední čtvrtině 16. století. Vranovsko - novohrádecké panství získává poprvé svému rodu v roce 1617 Volf Dětřich z Althannu. Za aktivní účast na moravském stavovském povstání v roce 1619 je mu však dominium zkonfiskováno.

V roce 1629 nebo krátce potom ho kupuje Valdštejnův generál Jan Arnošt ze Scherfenberga, za jehož vlády na panství doléhají hrůzy třicetileté války. V roce 1645, po bitvě u Jankova, je vranovské městečko obsazeno a zpustošeno švédskými vojsky a dochází k marnému obléhání hradu. Po několikaměsíčním úsilí Vranov opouštějí.

V roce 1665, zřejmě již po ničivém požáru hradu, získávají válkou zpustlé a zčásti vylidněné panství Stahrenbergové. Ti uskutečňují poslední velkou úpravu vranovské středověké pevnosti spojenou se zjednodušením a vyrovnáním severního průčelí obytných budov.

Následuje epocha budování nového barokního zámku, kterou zahajuje ctižádostivý císařský tajný rada a přísedící moravského zemského soudu říšský hrabě Michal Jan II. z Althannu, který Vranov kupuje opět pro svůj rod v roce 1680. Jeho cílem je postavit moderní, dostatečně reprezentativní panské sídlo, jehož interiérová kultura by odpovídala změněným nárokům doby. K tomuto úkolu vybírá hlavního tvůrce – mladého dvorního architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu. Kátce po roce 1687 bylo započato s budováním monumentálního sálu předků. Tato dominanta budoucího zámku je vyzdobena předními umělci – vídeňským sochařem Tobiášem Krackerem, který osazuje výklenky při obvodu sálu sochami významných Althannů, invenčními italskými mistry zdobícími interiér štukovými ornamenty a Janem Michalem Rottmayrem, autorem velkorysé alegoricko mytologické fresky v kupoli.

Krátce po dokončení sálu (v letech 1699–1700) organizuje uměnímilovný hrabě Michal Jan II. další Fischerův geniální projekt, stavbu zámecké kaple Nejsvětější Trojice s podzemní althannskou hrobkou.

V roce 1702 Michal Jan II. umírá. Jeho záměry dál uskutečňuje nejstarší syn Michal Heřman Althann a po roce 1722 jeho půvabná snacha Marie Anna Pignatelli. Ta zadává stavbu trojkřídlé zámecké budovy, upravuje dále přístupový most, části předního hradu i průčelí a interiér kaple. Její syn generál Michal Antonín Althann přispívá k dokončení barokního zámku jen drobnými úpravami.

Další významnější kapitola ve stavebních dějinách zámku Vranov nad Dyjí nastává v poslední čtvrtině 18. století, kdy panství dědí poslední vranovský Althann Michal Josef. V rychlém a soustředěném úsilí nechává zdobit interiéry prvního patra, štukovými a tapetovými dekoracemi a nástěnnými malbami. Oba pozemky u sálu předků upravuje jako zahradmí terasy a vybavuje je antikou inspirovanými vítěznými oblouky s bustami Sokrata a Pallas Athény.

Celé 19. století, kdy patřil zámek Vranov nad Dyjí polské aristokratické rodině Mniszků a od roku 1876 s ní spřízněným Stadnickým, nepřineslo pro jeho stavební vývoj zásadní změny. Přesto jsou zaznamenáníhodné umělecky kvalitní nástěné malby v interiérech západního křídla (z doby krátce po roce 1800), provedené zřejmě na přání mladého hraběte Stanislava Mniszka v duchu tzv. spirituální alchymie. Připomenout je vhodné i monumentalizující empírovou přístavbu průčelí koníren a vozových kolen, drobné neogotické a romantické úpravy fasád a dále úsilí obou rodů věnované na zvelebení zámeckého lesoparku i širšího okolí zámku.

Přínosem Mniszků a Stadnických je však i mimořádná zámecká kultura. Je založena a stále rozšiřována velká knihovna svědčící o jemném a vytříbeném vkusu majitelů, přímo na zámku se pěstuje čilý divadelní život, Mniszkové často a dobře komponují i provozují komorní hudbu, na zámek jsou zváni ke krátkým pobytům a vystoupením výkonní hudebníci, skladatelé a herci z vídeňských divadel. Jeho kulturní atmosféru vyhledávají i někteří významní spisovatelé jako například nositel Nobelovy ceny Henryk Sienkiewicz.

Krátce po roce 1938, kdy se Vranov stává součástí Hitlerovy Říše, je zámek spolu s velkostatkem svému majiteli Ing. Adamu Zbyňku Leonovi Stadnickému zabaven a prodán německému baronu Gebhardu von der Wense-Mörse. Po skončení 2. světové války stát vranovský památkový objekt konfiskuje a zpřístupňuje veřejnosti.

V 70. letech 20. století dochází k jeho rozsáhlé obnově zahrnující generální opravu inženýrských sítí, střech, fasád i dochovaných hradeb. Pro veřejnost se komplexně reinstalují interiéry prvního patra – tzv. piana nobile, je rozšířen prohlídkový okruh, restauruje se movitý fond. Zřizuje se ale i nová pokladna a vstupní historická expozice, zásadní obnovou prochází zeleň.

Prohlídkové okruhy

  • Reprezentační interiéry (základní okruh)
  • Soukromé pokoje
  • Věž

Informace o návštěvní době zde.

Ceny vstupného zde.

Zdroj textu: www.npu.cz – Národní památkový ústav

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Zámek Vranov nad Dyjí

Počasí meteostanice Jaroměřice nad Rokytnou

Vzdáleost meteostanice od bodu zájmu Zámek Vranov nad Dyjí: 23 km

Poslední data: 14.6.2024 08:40

Umístění: 0 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí nalezeneta na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Jaroměřice nad Rokytnou

Teplota
17,9
°C
Zdánlivá teplota
17,7
°C
Rosný bod
10,6
°C
Vlhkost
57,6
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
56,0
W/m2
Atmosférický tlak
966,7
hPa
Směr větru
V
Rychlost větru
0,0
m/s
Nárazový vítr
0,0
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí nalezeneta na www.meteo-pocasi.cz


Obce v okolí Zámek Vranov nad Dyjí

Do vzdálenosti: 10km
Počet obcí: 21
Bítov

Bítov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 134

/
Chvalatice

Chvalatice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 107

/
Čížov

Čížov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (V)

/
Horní Břečkov

Horní Břečkov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (V)
Počet obyvatel: 263

/
Jazovice

Jazovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (Z)

/
Lančov

Lančov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (SZ)
Počet obyvatel: 206

/
Lesná

Lesná

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (V)
Počet obyvatel: 251

/
Lukov

Lukov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 258

/
Milíčovice

Milíčovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 207

/
Nový Petřín

Nový Petřín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (Z)

/
Onšov

Onšov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 2 km (SV)
Počet obyvatel: 77

/
Podhradí nad Dyjí

Podhradí nad Dyjí

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 46

/
Podmyče

Podmyče

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 2 km (Z)
Počet obyvatel: 118

/
Šafov

Šafov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (JZ)
Počet obyvatel: 140

/
Stálky

Stálky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (Z)
Počet obyvatel: 119

/
Starý Petřín

Starý Petřín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 226

/
Štítary

Štítary

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (SV)
Počet obyvatel: 613

/
Šumná

Šumná

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (SV)
Počet obyvatel: 623

/
Vracovice

Vracovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (V)
Počet obyvatel: 196

/
Vranov nad Dyjí

Vranov nad Dyjí

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 0 km (SV)
Počet obyvatel: 744

/
Zálesí

Zálesí

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 161

Reklama
Víte že?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Vranov nad Dyjí

Nejbližší obec od Zámek Vranov nad Dyjí je obec Vranov nad Dyjí?

Obec Vranov nad Dyjí se nachází přibližně 90 km jihozápadně od Brna v údolí řeky Dyje. Vranovsko je oblíbená rekreační oblast ležící 22 km západně od Znojma na hranicích s Rakouskem.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Reklama