Logo
Základní informace
Kraj:Jihomoravský
Okres:Znojmo
GPS souřadnice:48.892611N, 15.811058E
Kategorie:Hrady, Zámky
Adresa URL:www.zamek-vranov.cz

Monumentální barokní zámek Vranov nad Dyjí se nachází v západní části národního parku Podyjí a patří k nejhodnotnějším světským stavbám středoevropského baroka. Zámek je národní kulturní památkou.

Z roku 1323 se zachovala zpráva, že král Jan Lucemburský směňuje svůj vranovský zeměpanský majetek s Jindřichem z Lipé, uznávaným vůdcem šlechtické opozice a jedním z nejmocnějších mužů království. Důležitými lenními majiteli byli i bohatí Lichtenburkové, staropanský rod erbu ostrve, vlastnící na Moravě rozsáhlé statky. Jejich dílem byla mimo jiné i postupná přestavba Vranova, který král Vladislav Jagellonský propustil Lichtenburkům do svobodného dědičného držení v roce 1499.

V té době již vranovské údolí ovládá gotická pevnost mistrně využívající přirozených výhod výšinného terénu s meandrující řekou. Je soustředěna na nejvýchodnější straně stísněného skalního ostrohu, kde vzniká, přibližně v místech dnešního sálu předků, patrová věž s kaplí a obytný palác majitele, vysunutý k příkrému skalnímu srázu. Přístup k této části chrání masivní válcová, pravděpodobně útočištná věž, která odlehčuje vnitřnímu obrannému okruhu přímou i boční palbou. Přední hrad, v němž se dodnes dochovalo středověké teplovzdušné vytápění z 15. století, je pak jištěn ze západu mohutným podkovovitým barbakánem a strážní hranolovou věží s hradbami.

Pro 16. století na Vranově je charakteristické rychlé střídání majitelů. Pozoruhodnou postavou je Estera z Dietrichsteina, teta pozdějšího moravského místodržícího kardinála Františka, která se v 80. letech zapisuje do vranovské historie stavebními úpravami předního hradu a založením dolů na železnou rudu a hamrů s několika tavicími pecemi.

Nejdůležitějšími vlastníky Vranova však byli Althannové, starobylý, původně bavorský rod, který se na Moravě objevil v poslední čtvrtině 16. století. Vranovsko - novohrádecké panství získává poprvé svému rodu v roce 1617 Volf Dětřich z Althannu. Za aktivní účast na moravském stavovském povstání v roce 1619 je mu však dominium zkonfiskováno.

V roce 1629 nebo krátce potom ho kupuje Valdštejnův generál Jan Arnošt ze Scherfenberga, za jehož vlády na panství doléhají hrůzy třicetileté války. V roce 1645, po bitvě u Jankova, je vranovské městečko obsazeno a zpustošeno švédskými vojsky a dochází k marnému obléhání hradu. Po několikaměsíčním úsilí Vranov opouštějí.

V roce 1665, zřejmě již po ničivém požáru hradu, získávají válkou zpustlé a zčásti vylidněné panství Stahrenbergové. Ti uskutečňují poslední velkou úpravu vranovské středověké pevnosti spojenou se zjednodušením a vyrovnáním severního průčelí obytných budov.

Následuje epocha budování nového barokního zámku, kterou zahajuje ctižádostivý císařský tajný rada a přísedící moravského zemského soudu říšský hrabě Michal Jan II. z Althannu, který Vranov kupuje opět pro svůj rod v roce 1680. Jeho cílem je postavit moderní, dostatečně reprezentativní panské sídlo, jehož interiérová kultura by odpovídala změněným nárokům doby. K tomuto úkolu vybírá hlavního tvůrce – mladého dvorního architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu. Kátce po roce 1687 bylo započato s budováním monumentálního sálu předků. Tato dominanta budoucího zámku je vyzdobena předními umělci – vídeňským sochařem Tobiášem Krackerem, který osazuje výklenky při obvodu sálu sochami významných Althannů, invenčními italskými mistry zdobícími interiér štukovými ornamenty a Janem Michalem Rottmayrem, autorem velkorysé alegoricko mytologické fresky v kupoli.

Krátce po dokončení sálu (v letech 1699–1700) organizuje uměnímilovný hrabě Michal Jan II. další Fischerův geniální projekt, stavbu zámecké kaple Nejsvětější Trojice s podzemní althannskou hrobkou.

V roce 1702 Michal Jan II. umírá. Jeho záměry dál uskutečňuje nejstarší syn Michal Heřman Althann a po roce 1722 jeho půvabná snacha Marie Anna Pignatelli. Ta zadává stavbu trojkřídlé zámecké budovy, upravuje dále přístupový most, části předního hradu i průčelí a interiér kaple. Její syn generál Michal Antonín Althann přispívá k dokončení barokního zámku jen drobnými úpravami.

Další významnější kapitola ve stavebních dějinách zámku Vranov nad Dyjí nastává v poslední čtvrtině 18. století, kdy panství dědí poslední vranovský Althann Michal Josef. V rychlém a soustředěném úsilí nechává zdobit interiéry prvního patra, štukovými a tapetovými dekoracemi a nástěnnými malbami. Oba pozemky u sálu předků upravuje jako zahradmí terasy a vybavuje je antikou inspirovanými vítěznými oblouky s bustami Sokrata a Pallas Athény.

Celé 19. století, kdy patřil zámek Vranov nad Dyjí polské aristokratické rodině Mniszků a od roku 1876 s ní spřízněným Stadnickým, nepřineslo pro jeho stavební vývoj zásadní změny. Přesto jsou zaznamenáníhodné umělecky kvalitní nástěné malby v interiérech západního křídla (z doby krátce po roce 1800), provedené zřejmě na přání mladého hraběte Stanislava Mniszka v duchu tzv. spirituální alchymie. Připomenout je vhodné i monumentalizující empírovou přístavbu průčelí koníren a vozových kolen, drobné neogotické a romantické úpravy fasád a dále úsilí obou rodů věnované na zvelebení zámeckého lesoparku i širšího okolí zámku.

Přínosem Mniszků a Stadnických je však i mimořádná zámecká kultura. Je založena a stále rozšiřována velká knihovna svědčící o jemném a vytříbeném vkusu majitelů, přímo na zámku se pěstuje čilý divadelní život, Mniszkové často a dobře komponují i provozují komorní hudbu, na zámek jsou zváni ke krátkým pobytům a vystoupením výkonní hudebníci, skladatelé a herci z vídeňských divadel. Jeho kulturní atmosféru vyhledávají i někteří významní spisovatelé jako například nositel Nobelovy ceny Henryk Sienkiewicz.

Krátce po roce 1938, kdy se Vranov stává součástí Hitlerovy Říše, je zámek spolu s velkostatkem svému majiteli Ing. Adamu Zbyňku Leonovi Stadnickému zabaven a prodán německému baronu Gebhardu von der Wense-Mörse. Po skončení 2. světové války stát vranovský památkový objekt konfiskuje a zpřístupňuje veřejnosti.

V 70. letech 20. století dochází k jeho rozsáhlé obnově zahrnující generální opravu inženýrských sítí, střech, fasád i dochovaných hradeb. Pro veřejnost se komplexně reinstalují interiéry prvního patra – tzv. piana nobile, je rozšířen prohlídkový okruh, restauruje se movitý fond. Zřizuje se ale i nová pokladna a vstupní historická expozice, zásadní obnovou prochází zeleň.

Prohlídkové okruhy

  • Reprezentační interiéry (základní okruh)
  • Soukromé pokoje
  • Věž

Informace o návštěvní době zde.

Ceny vstupného zde.

Zdroj textu: www.npu.cz – Národní památkový ústav

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Zámek Vranov nad Dyjí

Počasí meteostanice Kravsko

Vzdáleost meteostanice od bodu zájmu Zámek Vranov nad Dyjí: 13 km

Poslední data: 14.8.2022 21:30

Umístění: 322 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí nalezeneta na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Kravsko

Teplota
17,5
°C
Zdánlivá teplota
18,4
°C
Rosný bod
14,1
°C
Vlhkost
80,8
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1009,7
hPa
Směr větru
SZ
Rychlost větru
0,6
m/s
Nárazový vítr
0,6
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí nalezeneta na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Kravsko

Dnes
15/25
°C
Zítra
16/28
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


Obce v okolí Zámek Vranov nad Dyjí

Do vzdálenosti: 10km
Počet obcí: 21
Bítov

Bítov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 138

/
Chvalatice

Chvalatice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 106

/
Čížov

Čížov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (V)

/
Horní Břečkov

Horní Břečkov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (V)
Počet obyvatel: 263

/
Jazovice

Jazovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (Z)

/
Lančov

Lančov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (SZ)
Počet obyvatel: 212

/
Lesná

Lesná

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (V)
Počet obyvatel: 253

/
Lukov

Lukov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 258

/
Milíčovice

Milíčovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 210

/
Nový Petřín

Nový Petřín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (Z)

/
Onšov

Onšov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 2 km (SV)
Počet obyvatel: 69

/
Podhradí nad Dyjí

Podhradí nad Dyjí

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 46

/
Podmyče

Podmyče

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 2 km (Z)
Počet obyvatel: 115

/
Šafov

Šafov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (JZ)
Počet obyvatel: 148

/
Stálky

Stálky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (Z)
Počet obyvatel: 118

/
Starý Petřín

Starý Petřín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 228

/
Štítary

Štítary

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (SV)
Počet obyvatel: 596

/
Šumná

Šumná

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (SV)
Počet obyvatel: 635

/
Vracovice

Vracovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (V)
Počet obyvatel: 192

/
Vranov nad Dyjí

Vranov nad Dyjí

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 0 km (SV)
Počet obyvatel: 764

/
Zálesí

Zálesí

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 158

Reklama
Víte že?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již 270 zámků, hradů a zřícenin celé České republiky?

Na portále Místopisy.cz jsou komplexní informace o všech městech a obcích ČR, kterých je v současnosti celkem 6 258?

Na portále Místopisy.cz jsou dohledatelné všechny podobce, osady a městské části, spadající pod dané města a obce?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již více jak 380 rozhleden celé České republiky?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Vranov nad Dyjí

Nejbližší obec od Zámek Vranov nad Dyjí je obec Vranov nad Dyjí?

Obec Vranov nad Dyjí se nachází přibližně 90 km jihozápadně od Brna v údolí řeky Dyje. Vranovsko je oblíbená rekreační oblast ležící 22 km západně od Znojma na hranicích s Rakouskem.

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již 86 dřevěných kostelů a kaplí celé České republiky?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Reklama