
Zámek Libá (dříve též Liebenstein) stojí na vyvýšenině nad Libským potokem v jihovýchodní části obce Libá, nedaleko Františkových Lázní v západních Čechách. Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka ČR.
Raně gotický hrad Liebenstein byl založen jako sídlo chebského ministeriálního rodu pánu z Liebesteina v době kolem poloviny 13. století. Roku 1346 panství i se zničeným hradem získal jako české korunní léno chebský měšťan František Gosswein a v roce 1355 jej se svolením Karla IV. obnovil. Později Václav IV. Gossweinům kvůli četným loupežím hrad odňal a propůjčil jej v roce 1381 Johannu I. z Leuchtenberka. Roku 1425 panství získal rod Zedwiců, který ho i s hradem vlastnil až do 20. století.
Na počátku 18. století byl středověký hrad za Zedwitzů přestavěn na pohodlný reprezentativní barokní zámek. Během druhé poloviny 20. století však nevyužívaný zámecký areál postupně zchátral a proměnil se ve zříceniny. Zkázu dokonal velký požár v 80. letech 20. století.
O roku 1991 je objekt v soukromých rukou a probíhá jeho celková rekonstrukce. Část památky s expozicí nazvanou Běh času je od roku 2014 otevřena veřejnosti.
K zajímavostem památky patří vedle zrestaurovaných vnitřních prostor například věž s kruhovým půdorysem, tajemné sklepení, které dokládá stavební zásahy minulých majitelů a třeba malé skalní atrium, oddělující jižní a severní křídlo budovy.