Krajský znak
Základní informace
Katastrální výměra:7 561 ha
Počet obyvatel:582 705

Je třetí největší, počtem obyvatel se však řadí na deváté místo v České republice, je plný lesů a vod, hovoří řečí mnoha ptáků i zvířat, dýchá historií i současností... o kom je řeč? O našem kraji - o našem Plzeňském kraji.

Našli bychom ještě mnoho dalších přívlastků, kterými by se dal charakterizovat. Zcela určitě je krajem přitažlivým. Svůj zájem zde uspokojí díky bohatství kulturních památek jak milovník historie, tak i ten, kdo hledá požitek z nepoškozené přírody, kterou chrání Národní park Šumava i nově vyhlašovaná chráněná krajinná oblast Český les. Proto je nutné vytvářet v kraji dostatečnou infrastrukturu a kvalitní zázemí pro rozvoj cestovního ruchu. K němu patří především dobře zpracované a dostupné informace, přehledně značené turistické trasy a síť cyklostezek. Podpora venkovské turistiky přinese potřebná pracovní místa a možnost pro alternativní využití zemědělského prostoru. Turistika jako ekonomické odvětví má v regionu obrovský potenciál. Aby sem však našli cestu lidé nejen z České republiky, ale ze všech částí světa, je třeba, aby byl náš kraj krajem dostupným. K tomu jistě přispěje zprovoznění dálničního obchvatu kolem Plzně (částečně již v r. 2003), otevření dálničních přivaděčů, obchvaty měst Klatov, Železné Rudy, Staňkova. Modernizovat se bude napojení železničních tratí směrem na Bavorsko. Pak nebude problémem využívat toto rychlé spojení na letiště v Mnichově. Cílem je též cestovat vlakem z Plzně do Prahy v jízdním čase kratším než jedna hodina. Sílící nezaměstnanost, vylidňování venkova staví obce i kraj před nesnadný úkol: zajistit, aby Plzeňský kraj byl krajem prosperity.

Jednou z největších ambicí totalitního režimu bylo vybudovat co největší vojenský potenciál, zejména v příhraničních oblastech. Téměř na každém kroku existovalo vojenské zařízení, které je již dnes nevyužívané. K úspěchům patří ty projekty, u nichž se podařilo sladit nové využití těchto zařízení, a začlenit je do života obcí. Příkladem může být oživení bývalého vojenského újezdu Dobrá Voda u Hartmanic a celého Prášilska. Řada budov a areálů na svůj čas ještě čeká. Je to velká příležitost pro investory, která se již nebude opakovat. Jim na pomoc jsou připravovány potřebné dokumenty ve formě koncepcí, územních plánů, konkrétních rozvojových zón včetně připravované zóny na jih od Plzně v okolí letiště Líně. Dobrý investiční a ekonomický záměr by nebyl uskutečnitelný bez kvalifikovaných lidí. V tomto ohledu platí jistě přívlastek kraj vzdělanosti. Téměř dvě stovky škol a vzdělávacích institucí na území Plzeňského kraje poskytuje možnost vzdělávání i rekvalifikací. Počtem i významem vysokých škol se řadíme na přední místo v České republice.

V čase 21. století již nelze opominout důležitý komunikační prostředek - internet. I v tomto případě musí být náš kraj krajem připraveným. Pokud se podaří dosáhnout připojení všech obcí, pokud bude naplněna vize otevřeného portálu Plzeňského kraje jako regionálního rozcestníku, pokud bude využíván přeshraniční hospodářský portál „Regioport" a pokud se podaří připravit dostatečné množství rozvojových projektů a finančních zdrojů pro účast v evropských fondech, pak budeme moci mluvit o našem kraji jako o kraji v pravém slova smyslu evropském.

Reklama

Náhodný výběr obcí pro Plzeňský kraj

Brnířov

Brnířov

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 367

/
Bušovice

Bušovice

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 585

/
Horní Bělá

Horní Bělá

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 549

/
Hradec

Hradec

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 537

/
Klenová

Klenová

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 116

/
Kolinec

Kolinec

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 1 405

/
Křenice

Křenice

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 216

/
Mladý Smolivec

Mladý Smolivec

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 682

/
Nebílovy

Nebílovy

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 340

/
Němčovice

Němčovice

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 173

/
Nezdřev

Nezdřev

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 104

/
Nová Ves

Nová Ves

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 132

/
Ostrovec-Lhotka

Ostrovec-Lhotka

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 102

/
Pařezov

Pařezov

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 165

/
Pelechy

Pelechy

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 75

/
Semněvice

Semněvice

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 215

/
Skašov

Skašov

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 229

/ /
Trnová

Trnová

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 891

/
Tymákov

Tymákov

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 954

/
Týniště

Týniště

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 45

/
Vidice

Vidice

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 164

/
Vochov

Vochov

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 856

/
Zadní Chodov

Zadní Chodov

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 248

/
Žihle

Žihle

Kraj: Plzeňský
Počet obyvatel: 1 323

Reklama
Víte že?

Nejčastější příjmení pro Plzeňský kraj jsou: Černá (1673), Černý (1563), Novák (1505), Nováková (1474), Svobodová (1236), Svoboda (1200), Nová (879), Benešová (870), Nový (844), Beneš (824), Soukupová (813), Soukup (791), Mašek (788), Králová (781), Král (775)?

Plzeň

Druhá nestarší zoo v České republice je Zoologická a botanická zahrada města Plzně.

Ke dni 1.1.2016 bylo v Plzeňském kraji 501 obcí, z toho se statutem města 57?

Plzeň

V Plzni začaly tramvaje jezdit už v roce 1899. Dnes má Plzeň hustou síť městské hromadné dopravy s tramvajemi, trolejbusy a autobusy.

Dnes má svátek Magdaléna a v oblasti Plzeňský kraj se toto jméno vyskytuje přibližně 448x?

Nejvýše ležící obec ČR

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Nejvyšším bodem v Plzeňském kraji je Velká Mokrůvka (1 370 m n.m.), pohoří Šumavy, nejnižším bodem je údolí Berounky (250 m n.m.) v místě, kde řeka opouští území kraje?

Nejčastější jména pro Plzeňský kraj jsou: Jan (17063), Marie (16835), Václav (16751), Jiří (16340), Jana (15709), Josef (15215), Petr (14059), Pavel (11855), Jaroslav (11064), Anna (9521), Martin (9456), Tomáš (8709), Miroslav (8623), Hana (8352), Karel (7736)?

Plzeň

První česká tištěná kniha – Kronika Trojánská – byla vytištěna roku 1468 v Liberci, na rohu dnešních ulic Smetanova a Bezručova, kde v té době fungovala jediná česká tiskárna (do roku 1533).

Rotunda sv. Jana Křtitele ve Zborovech

Původně románská rotunda sv. Jana Křtitele ve Zborovech, ve východní části klatovského okresu, byla vystavěna okolo roku 1200

Skanzen Jivjany

Keltský skanzen v Jivjanech je zaměřený na řemeslnou výrobu a historii bydlení v době železné. Ještě není zcela dokončen, ale průběžně se na něm usilovně pracuje.

Událost

Léto v Prazdroji 2017

Celé léto se v plzeňském v Prazdroji můžete těšit na tradiční čtvrteční koncerty na nádvoří pivovaru

Plzeň

V areálu plzeňského pivovaru byly dvě stavby zařazeny na seznam kulturních památek České republiky – Jubilejní brána a Vodárenská věž.

Nejvyšší hora ČR

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Nejníže ležící obec ČR

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Dřevěná kaple Matky boží a sv. Žofie v Dianě

Dřevěná kaple Matky boží a sv. Žofie se nachází v areálu zámku Diana v blízkosti stejnojmenné osady, která patří pod Rozvadov.

Událost

Vodní hrad Švihov - České hrady 2017

Na hradě Švihov se ve dnech 28. – 29. července 2017 koná populární letní hudební festival České hrady

Velhartice

Ve Velharticích se nachází Soukromé muzeum šumavských minerálů? Na vlastní oči můžete vidět minerály, které se nacházejí na území Šumavy. Dozvíte se o rýžování zlata, dolování stříbra, uranu i o výrobě skla a skleněných korálků "Páteříků".

Plzeň

V Plzni se nachází Techmania Science Center, jehož cílem je podpora zájmu o studium technicky a přírodovědně orientovaných oborů včetně matematiky.

Konstantinovy Lázně

Obec Konstantinovy Lázně se v roce 2016 stala Vesnicí roku Plzeňského kraje?

Chráněná území

Ke dni 31.12.2015 bylo na území Plezeňského kraje evidováno: 1 národní park, 4 CHKO, 5 národních přírodních památek, 6 národních přírodních rezervací, 96 přírodních památek a 89 přírodních rezervací?

Ke dni 1.1.2016 měl Plzeňský kraj rozlohu 7 561 km2 a hustota osídlení činila 76 obyvatel na 1 km2?

Střecha Evropy v ČR

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Klenčí pod Čerchovem

...historickým předobrazem Lomikara byl Wolf Maxmilián Lammingern z Albenreuthu, pohřbený v kryptě kostela sv. Martina v Klenčí pod Čerchovem.

Ke dni 1.1.2016 žilo v Plzeňském kraji 576 616 obyvatel, z toho 285 647 mužů a 290 969 žen?

Reklama