Obecní znak
Základní informace
Kraj:Jihomoravský
Okres:Brno-venkov
Správní obvod:Židlochovice
GPS souřadnice:49.039559N, 16.770027E
Nadmořská výška:203 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1131 (889 let)
Katastrální výměra:1 622 ha
Počet obyvatel:1 239
PSČ:664 54
Adresa URL:www.outesany.cz

Historie obce Těšany

Jednou z nejstarších sídelních ob­lastí našich předků byla brněnská kotlina a Ždánický les. O raném osídlení tu mluví pře­svědčivě osady s čeledními koncovkami -ice a -ovice: Čeňkovice, Moutnice, Šitbořice, Bo­humělice, Šaratice a jen o něco málo mladší Žatčany, Borkovany a Těšany. Původ těchto vsí můžeme klást již do doby velkomoravské.

Opevněnými středisky tehdejší doby byly Staré Zámky u Líšně a hradisko v Rajhradě. Snad i v okolí Těšan se nacházelo nějaké velkomoravské centrum, neboť v listině olo­mouckého biskupa Jindřicha Zdíka, se v oblasti Žatčan, Újezda a Těšan uvádí také ves Vele­hrad.

Těšany neměly kostel, patřily k faře do Čeňkovic (Šinkvic) a když tato ves zanik­la, byly přifařeny do Moutnic. Obyvatelé Těšan se živili zemědělstvím a chovem dobytka. Pole měli na sušších svazích a v rovinách se do široka prostíraly louky.

Ve třináctém století se začalo v Tě­šanech tak jako jinde hospodařit na polích trojpolním úhorovým systémem a zvýšené sklizně, které se tím získávaly, umožnily růst dědiny. Natáhla se od brodiska proti proudu malého potůčku směrem ke Strážkám až k panským objektům, dvoru, feudálnímu sídlu, kovárně, hospodě a pivovaru. V Těšanech bylo šestadva­cet lánových sedláků, z nichž každý měl sedmdesát měřic polí. Ostatní půda byla panská. Majitelé Těšan se střídali a žádnému z nich nepatřila nikdy celá ves. Největší majetek tu měli mniši dominikáni, kteří sídlili v klášteře u kostela svatého Michala na Rybném trhu v Brně.

Těšany bývaly chráněny před nájez­dy z Uher lesními porosty, které pokrývaly hřebeny Ždánického lesa, ale hlad po půdě lesy likvidoval a krajina.až k Brnu se tím otevřela nepřátelským vpádům.

Kromě nich trpěli Těšanští také roz­broji feudálů, kteří najímali do svých služeb tlupy záškodníků a vysílali je na statky svých protivníků. Před husitskými válkami se jedna z těchto skupin skrývala v kopcovitém zales­něném terénu kolem Boleradic. Jejich služeb používal patrně Boček z Kunštátu, jemuž patřil boleradický hrad. Lapkové měli spadeno mimo jiné na faráře, a aby se borkovanský a šinkvic­ký duchovní správce pojistil před přepady, udr­žovali s loupežnou tlupou přátelské styky a poskytovali jí potraviny a přístřeší.

Těšan se pravděpodobně dotkly i hu­sitské války, neboť v zimě roku 1425-1426 se usadil oddíl táborského vojska v polním ležení u Nového dvora na křepickém katastru a jeho příslušníci jistě jezdili pícovat a spížovat na klášterní majetek do Těšan.

Šestnácté století proběhlo v Těša­nech, tak jako jinde, ve znamení hospodářské konjunktury, která našla výraz v budování rybníků. Přehrazením Borkovanského potoka byl zřízen mlýnský rybník, a když zvednutá voda přešla přes kolo těšanského mlýna, dostala se i přes rozvodí a netekla k Moutnicím, ale umě­lou struhou k Žatčanům. Na nové vodoteči byly postaveny rybníky Špidlák, Jezírko a Nesvačil. Na Borkovanském potoce nad Těšany byly vy­budovány rybníky Horní a Dolní Hastrmánek, dále byl u Těšan rybníček na Úlehlách, rybníček v dolní části návsi a několik dalších malých vodních nádrží v polích. Rybníků bylo kolem dědiny tolik, že se ves uvádí v roce 1583 v pramenech názvem Rybnické Těšany.

Koncem 16. a počátkem 17. století vedla habsburská říše téměř nepřetržité války s Turky. Boje sice probíhaly v Uhrách, ale české země tam vysílaly každoročně čerstvé vojenské oddíly a nejeden z nich táhl jistě po hodonín­ské cestě, jež vedla z Brna přes Těšany.

Velmi mnoho svízele zakusily Těša­ny za třicetileté války. Již na samém jejím po­čátku v roce 1619 byly dvakrát vypáleny sta­vovským vojskem, které mělo zvlášť spadeno na církevní majetky. Také na sklonku dlouhého zápolení Těšanští mnoho vytrpěli. Když roku 1645 obléhali Švédové Brno, zajížděly jejich oddíly až do Těšan a dědinu vypálily.

Též roku 1663 měli Těšanští co dělat s vojáky. Vpadli sem Tataři vyslaní na pomoc uherským magnátům, kteří se vzbouřili proti habsburskému císaři. Nájezdníci Těšany vyple­nili a zabili celoláníka Jiřího Sedláčka.

V roce 1742 zajížděly do Těšan oddíly pruského vojska, které pod vedením krále Friedricha II. obléhaly Brno.

Tak jako jiní vesničané museli i Tě­šanští své vrchnosti robotovat, odvádět platy a dávat desátek z úrody moutnickému faráři. Kromě těchto břemen od nich požadoval vojen­ský erár vozy a koně na přepravu vojska a proviantu a posílal je často hodně daleko od domova. Sedláci přišli často na těchto nucených přípřežích o koně i vozy a byli rádi, když se vrá­tili ve zdraví pěšky domů.

Těšan se dotkly i reformy, které prováděl v habsburské monarchii císař Josef II. Uvolnil pevná feudální pouta zrušením nevol­nictví, vydal toleranční patent a zrušil řadu klášterů, mezi nimi i dominikánský v Brně. Je­ho majetek připadl náboženskému fondu, který rozparceloval podle tehdejších hospodářských zásad část polí těšanského dvora a přidělil je bezzemkům, kteří si vystavěli za těšanskými humny řadu domků, jimž se říkalo a říká Familie. Zbylá klášterní půda i s dvorskými budovami byla prodána a vystřídala se na ní za dvě a půl století řada majitelů.

Do života dědiny zasáhly také na­poleonské války. Když v roce 1805 přitáhli na Moravu Francouzi, dostali se koncem listopadu i do Těšan a řádně je vyrabovali. Císař Napoleon se usadil v Brně a připravoval se k roz­hodné bitvě. Strhla se dne 2. prosince na prateckých výšinách a hřmění děl bylo slyšet až do Těšan. V roce 1809 zaplavili Francouzi znovu Moravu a „navštívili" také Těšany.

Ani po napoleonských válkách se nevedlo venkovskému obyvatelstvu nijak skvě­le. Ulevilo se mu teprve roce 1848, když byla zrušena robota.

Těšanští sedláci si ještě nezvykli na nové pořádky a už přišly svízele. Rakousko se dostalo v roce 1866 do války s Pruskem a přes Těšany šel hlavní proud císařských vojsk z Uher do severovýchodních Čech, kde se soustřeďovaly nepřátelské armády. S vojskem bylo soužení, mužstvo žádalo potraviny, píci pro ko­ně, noclehy a potahy.

Po prohrané bitvě u Hradce Králové ustupovaly přes Těšany poražené rakouské sbory a v patách za nimi táhli Prusové. Prošlo jich vesnicí na dvacet tisíc.

Konec 19. století prožili Těšanští poměrně klidně, počátek 20. věku byl pozname­nán první světovou válkou. Lidé v ní mnoho zkusili, a i když nebyla v Těšanech taková nouze o potraviny jako ve městech, přece tu zaku­sily chudé vrstvy dost hladu.

Rok 1918 přinesl zrod samostatného československého státu a malým těšanským zemědělcům kus panské půdy, získané z přídělu první pozemkové reformy. Dvacet let první republiky proběhlo ve všedních starostech zmnožených hospodářskou krizí, a již kalila li­dem život hrozba nové války. Pro český národ přinesla šestiletou okupaci se všemi jejími hrůzami a trampotami. Těšany zaplatily v této vál­ce krvavou daň: tři jejich občané byli popraveni, devět dalších zahynulo v bojích o vesnici.

Po roce 1948 došlo v obci, tak jako v celé naší vlasti, k velkým vnitropolitickým, a ekonomickým změnám. Těšanští očekávali od nových poměrů mimo jiné parcelaci zbylé panské půdy, avšak dělení pozemků místního vel­kostatku bylo po roce 1948 zastaveno a z býva­lých dvorských polí a budov byl utvořen státní statek, který byl přičleněn jako samostatné hos­podářství k ČSSS v Židlochovicích. Po několi­ka kratších časových úsecích se dostal na dvě volební období do čela obce Karel Ardely a po něm Miloslav Dostál. Oba dva vykonali pro o­bec a veřejnost velký kus práce a Těšany se dostaly pod jejich vedením na přední místo v okrese Brno-venkov. Staly se hospodářským i kulturním střediskem jihovýchodní části okresu a řadili se mezi nejlepší vesnice Jihomoravského kraje.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Těšany

Počasí meteostanice Němčičky

Vzdálenost meteostanice od obce Těšany: 13 km

Poslední data: 23.10.2020 13:47

Umístění: 197 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Němčičky

Teplota
13,6
°C
Zdánlivá teplota
13,0
°C
Rosný bod
7,9
°C
Vlhkost
68,6
%
Denní srážky
0,3
mm/den
Osvit
405,2
W/m2
Atmosférický tlak
1016,7
hPa
Směr větru
J
Rychlost větru
0,0
m/s
Nárazový vítr
0,0
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Němčičky

Dnes
7/14
°C
Zítra
10/17
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Těšany se také nachází

Blučina

Blučina

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 2 184

/
Bohumilice

Bohumilice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Boleradice

Boleradice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (J)
Počet obyvatel: 895

/
Borkovany

Borkovany

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 3 km (JV)
Počet obyvatel: 828

/
Bošovice

Bošovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (V)
Počet obyvatel: 1 240

/
Diváky

Diváky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (J)
Počet obyvatel: 505

/
Hostěrádky-Rešov

Hostěrádky-Rešov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 855

/
Kašnice

Kašnice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (JV)
Počet obyvatel: 206

/
Klobouky u Brna

Klobouky u Brna

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 2 445

/
Křepice

Křepice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (JZ)
Počet obyvatel: 1 311

/
Kurdějov

Kurdějov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (J)
Počet obyvatel: 450

/
Lovčičky

Lovčičky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (SV)
Počet obyvatel: 711

/
Měnín

Měnín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 840

/
Milešovice

Milešovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 686

/
Moutnice

Moutnice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 3 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 180

/
Nesvačilka

Nesvačilka

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 3 km (SZ)
Počet obyvatel: 332

/
Nikolčice

Nikolčice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (J)
Počet obyvatel: 782

/
Nosislav

Nosislav

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 1 352

/
Otmarov

Otmarov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (SZ)
Počet obyvatel: 356

/
Otnice

Otnice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 1 583

/
Šaratice

Šaratice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 1 043

/
Šitbořice

Šitbořice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 3 km (J)
Počet obyvatel: 2 046

/
Sokolnice

Sokolnice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 2 280

/
Telnice

Telnice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 615

/
Újezd u Brna

Újezd u Brna

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 3 281

/
Velké Hostěrádky

Velké Hostěrádky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 501

/
Velké Němčice

Velké Němčice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 1 758

/
Žatčany

Žatčany

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (SZ)
Počet obyvatel: 880


Reklama
Víte že?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Dnes má svátek Teodor a ve správním obvodu obce Židlochovice se toto jméno vyskytuje přibližně 6x?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Ke dni 1.1.2020 žilo v obci Těšany 608 mužů a 631 žen?

Jeskyně Na Turoldu

Jeskyně Na Turoldu je ve vzdušné vzdálenosti 27 km od obce Těšany?

Jeskyně Na Turoldu se nachází v přírodní rezervaci vrchu Turold, který je součástí města Mikulova. Je naším největším jeskynním systémem v druhohorních vápencích a je to mimořádně členitý systém chodeb, síní a dómů o sedmi patrech.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Na portále Místopisy.cz jsou dohledatelné všechny podobce, osady a městské části, spadající pod dané města a obce?

Druhy pozemků - statistika

Ke dni 31.12.2018 bylo v Jihomoravském kraji evidováno 18 291 ha vinic, 8 419 ha ovocných sadů, 201 642 ha lesních pozemků a 15 686 ha vodních ploch?

Aqualand Moravia Pasohlávky

Aqualand Moravia Pasohlávky je ve vzdušné vzdálenosti 21 km od obce Těšany?

Aqualand Moravia je nejmodernější aquapark s největším počtem zastřešených atrakcí v ČR a leží pouhých 20 minut jízdy od Brna, na břehu Novomlýnských nádrží.

Nejvyšším bodem v Jihomoravském kraji je hora Čupec (819 m n.m.), okres Hodonín, nejnižším bodem je soutok řek Moravy a Dyje (150 m n.m.).

Nejčastější příjmení ve správním obvodu Židlochovice jsou: Svoboda (163x), Svobodová (160x), Sedláček (114x), Sedláčková (107x), Dvořák (104x), Nováková (103x), Novák (99x), Dvořáková (97x), Urbánková (90x), Procházková (89x), Pokorná (88x), Procházka (87x), Duchoňová (83x), Pokorný (80x), Duchoň (76x)?

UNESCO - Brno

UNESCO - Brno je ve vzdušné vzdálenosti 22 km od obce Těšany?

Vila Tugendhat v Brně je nejvýznamnější evropská stavba architekta Ludwiga Miese van der Rohe a na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO byla zapsána v roce 2001.

Ke dni 31.12.2016 měl Jihomoravský kraj rozlohu 7 188 km2 a hustota osídlení činila 164 obyvatel na 1 km2?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Název obce Těšany se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Nejčastější jména ve správním obvodu Židlochovice jsou: Jan (940x), Jiří (928x), Petr (876x), Marie (842x), Jana (820x), Pavel (710x), Tomáš (560x), Martin (551x), Josef (538x), Zdeněk (500x), Eva (472x), Jaroslav (463x), Hana (454x), Miroslav (427x), František (427x)?

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již více jak 380 rozhleden celé České republiky?

Papouščí zoo Bošovice

Papouščí zoo Bošovice je ve vzdušné vzdálenosti 5 km od obce Těšany?

Papouščí zoologická zahrada se nachází v jihomoravské obci Bošovice na samém okraji Ždánského lesa, ve vzdálenosti asi 25 km jižně od Brna, 6 km od památníku Mohyla míru a města Slavkov u Brna.

Lyžařský vlek Němčičky

Lyžařský vlek Němčičky je ve vzdušné vzdálenosti 13 km od obce Těšany?

Areál lyžařského vleku Němčičky je nejníže položeným areálem ve střední Evropě a leží zhruba 8 km jižně od města Klobouky u Brna.

Brno-Líšeň

Nejbližší obec nad 20 000 obyvatel je Brno-Líšeň s 25 307 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 19 km?

Líšeň je historický městys a od 24. listopadu 1990 pod názvem Brno-Líšeň také městská část na východě statutárního města Brna. Líšeň lze rozdělit na starou (původní zástavba) a novou Líšeň (sídliště vybudované 80. letech 20. století).

Ke dni 31.12.2016 bylo v Jihomoravském kraji 673 obcí, z toho se statutem města 49?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Na portále Místopisy.cz jsou komplexní informace o všech městech a obcích ČR, kterých je v současnosti celkem 6 258?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již 86 dřevěných kostelů a kaplí celé České republiky?

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již 270 zámků, hradů a zřícenin celé České republiky?

Ke dni 31.12.2016 žilo v Jihomoravském kraji 1 178 812 obyvatel, z toho 577 723 mužů a 601 089 žen?

Reklama