Památky a zajímavosti Děčín

Bezesporu největší památkou ve městě je zámek umístěný na skále na pravém břehu Labe, nad soutokem Labe a Ploučnice. Do roku 1932 byl v majetku rodiny Thunů, poté ho převzal stát, který zde zřídil kasárna. Ta v areálu zámku přetrvala až do roku 1991.

Zámecké zahrady a parky zasahují i pod skálu, kterou je jako součást cesty parkem prokopán krátký skalní tunel pokračující řetězovou lávkou přes Mlýnský náhon.

Při prohlídce zámku je možné shlédnout tyto objekty:

Dlouhá jízda - přístupová cesta do děčínského zámku dlouhá 292m, po obou stranách je lemována zdmi, které se směrem vzhůru snižují a opticky tak komunikaci prodlužují, vznikla několik let trvající úpravou skalní ostrožiny

Kaple sv. Jiří – byla zřízena na konci 18. století, návštěvníky upoutá nádherné klenutí stropu, po celou dobu pobytu vojska sloužila kaple jako kuchyně, prostor kaple byl zrekonstruován a v současnosti slouží jako koncertní a přednáškový sál a oddací místnost.

Zámecká konírna – je patrně umělecky nejhodnotnější místností na zámku, nechal jí zřídit Maxmilián Thun-Hohenstein, velký milovník koní, stálo zde 23 koní a v čele se nacházela fontána také ve tvaru koně

Růžová zahrada – je jednou z nejcennějších uměleckých památek ve městě, je umístěna na skalní terase nad městem souběžně s Dlouhou jízdou, název získala poté, co zde bylo založeno rosarium, zahradě vévodí gloriet nesoucí soubor soch mytologických božstev

Sala terrena – na horní části Růžové zahrady, zdi a strop jsou vyzdobeny původními nástěnnými malbami z roku 1678, jejich námětem je příběh z řecké mytologie.

Gloriet – vznosná dvoupatrová vyhlídková stavba, korunují ji sochy dvou zápasníků a balustrádu zdobí sedm ženských skulptur, ukrývá vstup do kryté chodby přistavěné k severní zdi Dlouhé jízdy a spojující prostor zámku s kostelem Povýšení sv. Kříže

Mimo hlavní prohlídku je možné shlédnout expozici Okresního muzea (za samostatné vstupné) – barokní obrazy, veduty děčínska, zámecká zbrojnice obsahující část zbraní a exponátů zachráněných před devastací, je zdobena původními freskami a dřevěným stropem

www.zamekdecin.cz


Děčínské mosty

Dalšími zajímavostmi města Děčín jsou staré děčínské mosty z 15. a 16. století.

Staroměstský most přes Ploučnici - byl vystavěn v letech 1564–1569 poté co původní most strhla velká povodeň. Pískovcová, čtyřoblouková stavba ve stylu pozdní gotiky se zajímavým zbořezem po okrajích je dlouhá 84 m, široká 4,8 m a výška stavby nad hladinou je 7,7 m. Sochařská výzdoba v podobě soch s reliéfy jejich mučednické smrti - sv. Jana Nepomuckého, sv. Víta a sv. Václava pochází od M. J. Brokofa z roku 1714. Na památkově chráněné stavbě je vyloučen motorový provoz a přístupná je tak pouze pro pěší a cyklisty.

Ovčí můstek - krátké, přemostění Jílovského potoka v Podmoklech, charakteristické vysokým klenutím mostního oblouku, pocházející snad ze 17. století.


Kostely a kaple

Nedaleko náměstí najdeme barokní kostel sv. Václava a Blažeje. Původně gotická stavba, dokončená roku 1310, zničená roku 1749 a v letech 1754–1778 znovu vystavěna. Za Josefa II. byl kostel zrušen a přeměněn na skladiště, roku 1878 obnoven. Barokní trojlodí s tribunami, sakristií a kaplí sv. Anny. Nad trojosým průčelím s pilastry a volutami ční hranolová věž. Zařízení kostela je převážně barokní, klasicistní a z 19. století. Hlavní oltář pochází z 2. poloviny 18. století. Vedle kostela stojí barokní kaple Panny Marie Pomocné z roku 1726 se sochařskou výzdobou.

Nedaleko zámku v ulici Křížová se nachází kostel Povýšení sv. Kříže. Kostel byl postaven v letech 1687–1691 po požáru staršího chrámu. Barokní jednolodí s bočními kaplemi a tribunami, příčnou lodí, kopulí (nad křížením) a obdélným presbytářem. Nad průčelím atika se sochařskou výzdobou. Kostel je bohatě vyzdoben freskami z legendy o svatém Kříži a na závěrné stěně presbytáře je freska Povýšení svatého Kříže. Zařízení je převážně barokní a rokokové. Kostel je spojen krytou chodbou s děčínským zámkem.

Kostel sv. Františka Serafínského v Podmoklech je pseudorománská stavba z let 1856–1858. Jednolodní s polygonálním presbytářem a bočními kaplemi. Cenný zejména renesanční hlavní oltář z roku 1605.

Evangelický kostel v Podmoklech – pseudorománský a pseudogotický z roku 1881.

Kostel sv. Václava v Rozbělesech – postaven roku 1579 na místě staršího kostela, roku 1731 zbořen, poté proběhla stavba dnešního kostela. Kostel je barokní podélný s osmibokou lodí, obdélným presbytářem, dvouvěžovým průčelím a mansardovou střechou. Zařízení pochází převážně z 18. století, kamenná křtitelnice ze 17. století.

Kostel sv. Františka Xaverského v Bělé – pozdně barokní z roku 1787. Jednolodní s užším a trojboce uzavřeným presbytářem, sakristií a hranolovou věží nad průčelím. Průčelí vyzdobeno sochami. Zařízení barokní a hlavní oltář pseudobarokní.

Kaple sv. Jana Nepomuckého – pseudogotická stavba s věží z let 1869–1871 postavena na místě starší stavby Josefem Mockerem. V kapli jsou pohřbeni majitelé děčínského panství hrabata Thun-Hohensteinové.

Barokní výklenková kaple při bráně na Dlouhou jízdu.

Kaple Nejsvětější Trojice – barokní z 1. poloviny 18. století.

Barokní výklenková kaple na Starém Městě.


Ostatní zajímavosti

Za zmínku také stojí budova synagogy, z počátku 20. století, v Podmoklech, při cestě na Pastýřskou stěnu. Synagoga stojí ve čtvrti secesních vil. Synagoga, zbavená všech náboženských symbolů, sloužila v době okupace nejdříve jako skladiště wehrmachtu, od roku 1941 jako letecká modelárna Hitlerjugend a po té znovu jako vojenské skladiště.

Židovská obec získala synagogu zpět v roce 1994 darem od okresního národního výboru. Synagoga byla tehdy již ve značně zuboženém stavu. Z interiéru během pohnuté doby zmizelo prakticky veškeré vybavení, bohužel včetně toho nejpodstatnějšího - Tóry. Zůstaly holé stěny. Dne 18. 4. 1996 Státní ústav památkové péče zapsal synagogu do Ústředního seznamu kulturních památek České republiky. Od té doby prošel objekt díky péči Židovské obce Děčín a dalších subjektů náročnou rekonstrukcí, která jí vrátila důstojnost a půvab. Dnes se řadí mezi významná centra kulturního a společenského dění ve městě.

Muzeum Děčín

Oblastní muzeum v Děčíně sídlí od roku 1957 v bývalém loveckém dvoře (postaven kolem roku 1735) významného hraběcího rodu Thun-Hohensteinů, naproti hlavnímu vlakovému nádraží v Děčíně-Podmoklech.

V průběhu doby se muzeum specializovalo na dějiny labské plavby a získalo v tomto oboru celorepublikový i mezinárodní význam. Po roce 1989 se začalo výrazněji zaměřovat také na historii regionu. Nabízí expozice věnované archeologickému výzkumu středověkého Děčína, gotickému sochařskému umění v regionu či ornitologickému obrazu Děčínska, ale také galerii a tématické i výtvarné výstavy.

Roku 1992 bylo na nádvoří muzea zřízeno lapidárium, kde se soustřeďují umělecká díla, například barokní sochy Panny Marie Immaculaty či sv. Heleny z kostela Povýšení sv. Kříže, sv. Jana Nepomuckého z Dívčího skoku u Jakub, Ecce homo z Rozběles atd., ale i kamenné heraldické a ostatní památky.


Rozhledna Velký Chlum

Rozhledna byla postavena koncem 20. let minulého století, nicméně zájem organizovaných turistů do těchto míst směřoval již v roce 1879, kdy členové horského spolku pro České Švýcarsko postavili na sousedním Malém Chlumu (447 m. n. m.) malou turistickou chatu. Její střecha pak sloužila návštěvníkům jako vyhlídkové místo.

Stavba na Malém Chlumu se těšila velkému náporu turistů a vedení horského spolku začalo pomalu uvažovat o rozšíření objektu o opravdovou rozhlednu. Ačkoli se původně plánovalo s věží kamennou, omezené finanční prostředky nakonec dovolily pouze rozhlednu ze dřeva, vysokou 14 m. Ta byla slavnostně otevřena 20. listopadu 1898. Životnost rozhledny však nebyla příliš dlouhá, několikrát byla vyvrácena a v roce 1915 se definitivně zřítila.

Nová stavba z lomového kamene a betonových tvárnic byla dle projektu děčínského architekta Jahnela zbudována v letech 1928–1929. Šestnáctimetrová rozhledna nacházející se v nadmořské výšce 488 m byla slavnostně otevřena 18. května 1930. V letech 1996–1997 byla rozhledna díky finanční podpoře města Děčína opravena, horní vyhlídkový ochoz byl opatřen stříškou. Opětovné zpřístupnění věže se konalo 12. července 1997.

Tipy na výlet v obci Děčín a jejím okolí.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Děčín

Počasí meteostanice Ústí nad Labem

Vzdálenost meteostanice od obce Děčín: 19 km

Poslední data: 28.5.2024 09:20

Umístění: 240 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Ústí nad Labem

Teplota
-40,0
°C
Zdánlivá teplota
-46,4
°C
Rosný bod
-0,1
°C
Vlhkost
0,0
%
Denní srážky
8,1
mm/den
Osvit
51,1
W/m2
Atmosférický tlak
1129,0
hPa
Směr větru
SV
Rychlost větru
3,2
m/s
Nárazový vítr
3,8
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Ústí nad Labem

Dnes
11/18
°C
Zítra
9/19
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Děčín se také nachází

Arnoltice

Arnoltice

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 423

/
Benešov nad Ploučnicí

Benešov nad Ploučnicí

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 3 579

/
Borek

Borek

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Brložec

Brložec

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 7 km (V)

/
Bynovec

Bynovec

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 348

/
Čermná

Čermná

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Choratice

Choratice

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 5 km (J)

/ / / / /
Děčín IX-Bynov

Děčín IX-Bynov

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 4 km (Z)

/ /
Děčín VI-Letná

Děčín VI-Letná

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 2 km (JZ)

/ / /
Děčín X-Bělá

Děčín X-Bělá

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 3 km (SZ)

/ / / / /
Děčín XIX-Čechy

Děčín XIX-Čechy

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 3 km (SZ)

/ / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /
Dobkovice

Dobkovice

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 7 km (J)
Počet obyvatel: 651

/
Dobrná

Dobrná

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 6 km (V)
Počet obyvatel: 446

/
Dolní Habartice

Dolní Habartice

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 595

/
Fojtovice

Fojtovice

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Františkov nad Ploučnicí

Františkov nad Ploučnicí

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 10 km (JV)
Počet obyvatel: 385

/
Františkův Vrch

Františkův Vrch

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 7 km (V)

/
Heřmanov

Heřmanov

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 466

/
Hliněná

Hliněná

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Horní Habartice

Horní Habartice

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 444

/
Huntířov

Huntířov

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 816

/
Javory

Javory

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Jedlka

Jedlka

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 6 km (JV)

/
Jílové

Jílové

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 4 987

/
Kámen

Kámen

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 254

/
Kamenec

Kamenec

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Kamenná

Kamenná

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Labská Stráň

Labská Stráň

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 227

/
Ludvíkovice

Ludvíkovice

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 950

/
Malá Veleň

Malá Veleň

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 5 km (JV)
Počet obyvatel: 442

/
Malšovice

Malšovice

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 5 km (JZ)
Počet obyvatel: 1 001

/
Martiněves

Martiněves

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Mlatce

Mlatce

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Modrá

Modrá

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Nová Bohyně

Nová Bohyně

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Nová Oleška

Nová Oleška

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Ovesná

Ovesná

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 6 km (JV)

/
Poustka

Poustka

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Prosetín

Prosetín

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Roztoky

Roztoky

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 10 km (J)

/
Růžová

Růžová

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 10 km (SV)
Počet obyvatel: 579

/
Rytířov

Rytířov

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Slavošov

Slavošov

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 10 km (JZ)

/
Sněžník

Sněžník

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Soutěsky

Soutěsky

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 4 km (JV)

/
Stará Bohyně

Stará Bohyně

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Stará Oleška

Stará Oleška

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Těchlovice

Těchlovice

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 530

Zámek Děčín

Zámek Děčín

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 1 km (S)

/ / /
ZOO Děčín

ZOO Děčín

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 1 km (SZ)

/ / / / / / /
Rozhledna Kohout

Rozhledna Kohout

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 10 km (JV)

/ /
Rozhledna Janov

Rozhledna Janov

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 11 km (S)

/ / /
Skanzen Zubrnice

Skanzen Zubrnice

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 14 km (J)

/ /
Víťova rozhledna

Víťova rozhledna

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 14 km (J)

/ / / / /
ZOO Ústí nad Labem

ZOO Ústí nad Labem

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 16 km (JZ)

/ / / /
Rozhledna Větruše

Rozhledna Větruše

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 18 km (JZ)

/ /
Rozhledna Studenec

Rozhledna Studenec

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 18 km (V)

/

Reklama
Víte že?

Ke dni 26.3.2021 žilo v Ústeckém kraji 789 098 obyvatel, z toho 388 965 mužů a 400 133 žen?

Jezero Milada

Jezero Milada je ve vzdušné vzdálenosti 23 km od obce Děčín?

Jezero Milada (dříve užíván také název Chabařovické jezero) je rekultivační jezero vytvořené v těžební jámě hnědouhelného dolu Chabařovice, v místě bývalých obcí Hrbovice, Tuchomyšl a Vyklice.

Nejvyšším bodem v Ústeckém kraji je vrchol Macecha (1 113 m n.m.) v Krušných horách, nejnižším bodem je hladina Labe u Hřenska (115 m n.m.).

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

UNESCO - Praha

UNESCO - Praha je ve vzdušné vzdálenosti 78 km od obce Děčín?

Praha – historické centrum bylo na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsáno v roce 1992.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Botanická zahrada Děčín-Libverda

Zahradnická a zemědělská škola A. E. Komerse v Děčíně-Libverdě byla založena v roce 1850. Škola s touto dlouhou historií vyučovala nejprve pouze zemědělské obory.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Děčín snížil o 3 254?

Hasičské muzeum Nový Oldřichov

Hasičské muzeum Nový Oldřichov je ve vzdušné vzdálenosti 16 km od obce Děčín?

V Hasičském muzeu v Novém Oldřichově se můžete těšit například na PARNÍ STŘÍKAČKU nebo SANITNÍ VŮZ zn. Renault

Název obce Děčín se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Ústí nad Labem

Nejbližší obec nad 50 000 obyvatel je Ústí nad Labem s 87 590 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 17 km?

Město se nachází zhruba 26 km jihozápadně od Děčína. Ústí nad Labem je sedmé největší město České republiky. Město se dělí na městské části:

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Lyžařské středisko Telnice

Lyžařské středisko Telnice je ve vzdušné vzdálenosti 21 km od obce Děčín?

Lyžařské středisko Zadní Telnice je největší lyžařský areál ve východní části Krušných hor.

Reklama