Obecní znak
Základní informace
Kraj:Královéhradecký
Okres:Jičín
Správní obvod:Hořice
GPS souřadnice:50.372278N, 15.514824E
Nadmořská výška:252 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1281 (743 let)
Katastrální výměra:365 ha
Počet obyvatel:286
PSČ:508 01
Adresa URL:www.sobcice.cz

Památky a zajímavosti Sobčice

Dominantami obce jsou raně barokní zámeček postavený na místě tvrze a kostel sv. Prokopa ze 14. století, barokně přestavěn. Patřily Kartuziánskému klášteru ve Valdicích. V obci najdete zajímavé pískovcové sochy, památné lípy a zachovalé stavby lidové architektury.

Zámek je vystavěn v raně barokním stylu. Jednotlivé přestavby a úpravy probíhaly v letech
1572 - z tvrze se stává kamenný dům
1584 - opravy po požáru
1611 - další stavební úpravy
1630 až 1634 - upraven pro potřeby Kartuziánů
Majitelé se střídali - rodina Dohalských vlastnila Sobčice od roku 1585 až do roku 1624, kdy zámek odkoupil Albrecht z Valdštejna. Statek Sobčice ale nadále nechal „lénem" Dohalským. Po Valdštejnově smrti odkoupil roku 1665 statky Sobčice a Podhorní Újezd Aledius Mikšič, převor Kartuziánského kláštera ve Valdicích.
Zámek byl v letech 1737 až 1739 stavebně upraven pro potřeby mnichů. Ti pobývali na zámečku od roku 1665 až do zrušení klášterů v lednu 1781.
Po zrušení kláštera ve Valdicích byl sobčický statek roku 1782 předán náboženskému fondu a spolu se statkem v Chotči spravován správcem, přičemž dvůr poplužní Sobčice byl roku 1784 enfitentisován (rozparcelován). Od toho času již rolníci byli za určitý roční plat z roboty propuštěni.
Roku 1824 byl statek prodán Ferdinandovi knížeti z Trauttmansdorfu. Ten ho připojil k panství kumburskému a tak vše zůstalo až do roku 1945.
V dalších letech přešel majetek do majetku Národního pozemkového fondu a od 16.11.1950 budovu zámečku spravovala obec, respektive MNV Sobčice. Budova byla využívána k bydlení nájemníků. V letech 1980 až 1990 byla budova využívána jako galerie. Stálou expozici zde měl malíř pan Karel Šlengr. Budova potřebovala velkou opravu a proto bylo v devadesátých letech zastupiteli OÚ rozhodnuto budovu prodat. Prodej se uskutečnil a nový majitel pan Jan Tomášek do konce století budovu generálně opravil a využíval k rekreaci. Od roku 2004 je zámeček v majetku firmy „Zámeček Sobčice sro." budovy.

Kostel sv. Prokopa
Nejstarší zpráva o kostele v Sobčicích je z roku 1369 v rejstříku papežských desátků, kdy se ze zdejšího kostela platilo každé pololetí 12 grošů. Kostel patřil k Bydžovskému děkanátu (Nový Bydžov). Podací právo - schvalovat nové faráře(plebány), měl hradecký arcijáhen. Kostel sv. Prokopa - stavba vznikla na místě starého kostela v letech 1761-1777. Za působení kartuziánského prebáta Červinky a chomutického faráře Jana Chmelíka. Nejdříve bylo vystavěno kněžiště a hlavní loď, v dalších letech pak klenutí a celá stavba byla zastřešena a omítnuta. Vnitřní výzdoba byla dokončena a 2.září 1770 byl kostel vysvěcen. Teprve potom byla přistavěna dvoupatrová věž vysoká 19m. V prvním patře jsou varhany a ve druhém patře je zvonice. Kdysi se zvonilo čtyřmi zvony, dnes máme ve věži zvony dva. Zdivo je z lomového kamene omítnuté hladkou omítkou. Stavba celého kostela trvala 16 let.
Kolem kostela býval hřbitov. Dnes je zde jen několik náhrobních kamenů zazděných do obvodové zdi. Jeden z nich nese zbytek nápisu „Letha Panie 1628...", na druhé desce je zobrazen rytíř v brnění, který klečí před křížem. „...unrzel urozený Pan Jan starssy z Rokytníka...". Reliéf třetí desky zpodobňuje ženskou postavu před křížem s nápisem „...Barbora z Wostromierze...". Kostel v Sobčicích byl filiálním již ve 14 století. Z dalšího dokumentu je zřejmé, že roce 1675 byl pod správou hořického a potom chomutického faráře. Dnes patří do hořické farnosti. Bohoslužby se v něm nekonají.
Kostel byl několikrát opravován. Při poslední opravě v roce 1994 se při sváření ručiček na ciferníku vzňala střecha kostela a během jednoho odpoledne byla několikaletá práce znehodnocena. Prohořelo veškeré zařízení ve věži. Zvony žárem pukly. Byla to nepěkná podívaná. Dalších deset roků trvalo, než OÚ za pomoci církve a dotací z kraje dokázal novou opravu kostela uzavřít žehnáním nových zvonů. Zvony vysvětil pan biskup Josef Kajnek z Hradce Králové.
Od roku 2009 je Kostel sv. Prokopa a hřbitov majetkem obce Sobčice.

Sochy a sousoší
Jsou pozůstatkem prací našich předků. Mnozí z našich dědů a pradědů byli významní kameníci a sochaři. Práce v lomech v Podhorním Újezdě a Vojicích zajišťovala obživu mnoha rodinám. Sochy rozmístěné při cestách z obce jsou situovány tak, že tvoří symbolický kříž a svým pohledem směřují ke kostelu.
Sousoší Rafaela, anděla strážce s malým Tobiáškem pochází z poloviny 18. století a je nejvzácnějším sousoším u nás. Pomáhá pocestným v nouzi a drží nad nimi stráž. Nedávno opravený sv. Jan Nepomucký, patron mlynářů, lodníků a zpovědníků, byl vytvořen kolem roku 1714. Je umístěn u památní lípy blízko kostela. Obě sochy jsou s největší pravděpodobností z dílen sochařů okolo Matyáše Bernarda Brauna.
Panna Marie, ochránkyně všech lidí, stojí u dnes již neexistující cesty, tzv. „umrlčí cesty", kterou využívali ostroměřští občané, když vyprovázeli své mrtvé na hřbitov do Sobčic.
Další rozcestí polních cest zdobí sousoší sv. Judy Tadeáše s andílkem. Socha byla vytvořena kolem roku 1761.
Svatého Vojtěcha, biskupa a zemského patrona, najdeme u cesty do Podhorního Újezdu. Jde o mohutnou sochu, která byla zhotovena v pozdně barokním období kolem roku 1760.
Svatý Linhart je umístěn u cesty směrem na Kabáty. Jde o svatého, který ochraňuje zajatce, zámečníky, sedláky,čeledíny a dobytek.
Boží muka jsou dnes v polích. Byla postavena nákladem místního sedláka Václava Maťátky. Kříž je také v polích a je v místech, kam byli pohřbíváni nebožtíci při morové epidemii.
Na památku všem 26 padlým vojínům z I. světové války je sousoší z roku 1920.
Sochy tvoří významnou součást výzdoby obce.

Pověst o Sobčických lipách
Na jaře roku 1423 se rozhodl Jan Žižka z Trocnova ztrestat nejvyššího purkrabího krále Zikmunda - proradného Čeňka z Vartemberka, jehož statky se rozprostíraly mezi Jičínem a Novým Bydžovem. V dubnu dorazil slepý hrdina do Hradce Králové a tam v starobylé síni gotické radnice připravoval se svými hejtmany Loudou a Divišem tažení proti odbojnému Čeňkovi. Na hrad Valečov, k Žižkovým blízkým přátelům a spojencům bratřím Bartošovi a Bernatovi z Valečova, byl vypraven rychlý posel - Jiřík z Ostromíře. Při zpáteční cestě ho však u Konecchlumí zajali Čeňkovi lidé.
Druhého dne navečer pak dorazila k slavnému vojevůdci panna Zdeňka, dcera sobčického zemana, a s pláčem vyprávěla, jak k Sobčicům znenadání dorazilo Čeňkovo vojsko a zaútočilo na tvrz pod Chlumy. Boj proti přesile byl těžký - v zoufalém okamžiku rozhodl sobčický zeman opustit tvrz a stáhnout se zadem do blízké doubraviny „Kabátů". Většina se dostala do bezpečí, ale Zdeňčin otec i její bratr Javor padli. Zemřela i Zdeňčina matka, která byla v boji zraněna. Dřevěná sobčická tvrz pod Chlumy byla spálena a Zdeňka zůstala poslední z rodu sobčických zemanů. Je však odhodlána spolu s dalšími věrnými bojovníky pomstít padlé i zničenou sobčickou tvrz.
Žižka i ostatní táborští hejtmani s dojetím vyslechli Zdeňčina žalující slova, a Diviš Hradecký, jenž dobře znal zdejší kraj, radil vytáhnout ještě v noci s veškerým vojskem k Hořicím. 20. dubna 1423 se Žižka se svým vojskem opevnil u kostela svatého Gotharda na stejnojmenném vršku nad Hořicemi. S bujarým jásotem za ním přispěchala i nepřátelská jízda. Čeněk, jistý si svým vítězstvím, poručil jezdcům sesednout s koní a útočit pěšmo. Táborité však byli připraveni. Pěší útok odrazili střelbou, a teprve pak vyrazili z vozové hradby.
V husitských předních řadách bojovala i statečná panna se svým oddílem. Zle dotírala svým pádným mečem na železné rytíře a ti, ač neradi, se dávali na ústup. Připoután k opodál stojícímu vozu napjatě sledoval rozhodný boj i Čeňkův zajatec Jiřík z Ostromíře, jenž měl být svědkem Žižkovy porážky. A zvláštním řízením osudu to byla právě Zdeňka, kdo ve válečné vřavě a zmatku Jiříka zahlédla, osvobodila a dovedla do Žižkova tábora. Bitva vyvrcholila vítězstvím husitů, které bylo na vrchu Gothardě přijato s velikým jásotem.
Po díkůvzdání poručil Žižka odtáhnout k Sobčicům pod Chlumy. Opodál spálené tvrze nakázal zasadit mladou lípu. Pod ní pak byla rozložena archa (skříňový oltář), u které byl před svědky Janem Žižkou z Trocnova, Divišem a Loudou oddán Jiřík z Ostromíře se Zdeňkou ze Sobčic.

Tipy na výlet v obci Sobčice a jejím okolí.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Sobčice

Počasí meteostanice Kacákova Lhota

Vzdálenost meteostanice od obce Sobčice: 8 km

Poslední data: 19.4.2024 10:20

Umístění: 266 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Kacákova Lhota

Teplota
7,3
°C
Zdánlivá teplota
5,5
°C
Rosný bod
2,9
°C
Vlhkost
71,2
%
Denní srážky
0,3
mm/den
Osvit
218,0
W/m2
Atmosférický tlak
1010,1
hPa
Směr větru
JZ
Rychlost větru
0,0
m/s
Nárazový vítr
0,0
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz


V okolí obce Sobčice se také nachází

Bašnice

Bašnice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 212

/
Bertoldka

Bertoldka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Bílsko u Hořic

Bílsko u Hořic

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (V)
Počet obyvatel: 119

/
Bříšťany

Bříšťany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (JV)
Počet obyvatel: 251

/
Brtev

Brtev

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SV)

/
Butoves

Butoves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 277

/
Černín

Černín

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SV)

/
Červená Třemešná

Červená Třemešná

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (V)
Počet obyvatel: 170

/
Chloumky

Chloumky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (V)

/
Chlum

Chlum

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (V)

/
Chodovice

Chodovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (V)

/
Chomutice

Chomutice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (JZ)
Počet obyvatel: 590

/
Chomutičky

Chomutičky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (JZ)

/
Choteč

Choteč

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 220

/
Chotělice

Chotělice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Chvalina

Chvalina

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (V)

/
Dobeš

Dobeš

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Dobrá Voda u Hořic

Dobrá Voda u Hořic

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JV)
Počet obyvatel: 588

/
Dolánky

Dolánky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/ / /
Domoslavice

Domoslavice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (JV)

/
Holovousy

Holovousy

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (V)
Počet obyvatel: 532

/
Hořice

Hořice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 8 080

/ /
Hradíšťko

Hradíšťko

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Hřídelec

Hřídelec

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Hrobičany

Hrobičany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Hubálov

Hubálov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Kacákova Lhota

Kacákova Lhota

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 171

/
Kamenice

Kamenice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (SZ)

/
Kanice

Kanice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Konecchlumí

Konecchlumí

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SZ)
Počet obyvatel: 410

/
Kouty

Kouty

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Kovač

Kovač

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SZ)
Počet obyvatel: 141

/
Lány

Lány

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Lázně Bělohrad

Lázně Bělohrad

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 3 569

/
Libín

Libín

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SV)

/
Libonice

Libonice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (V)

/
Lískovice

Lískovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (JV)
Počet obyvatel: 247

/
Loučná Hora

Loučná Hora

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Lukavec u Hořic

Lukavec u Hořic

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 322

/
Lužany

Lužany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SZ)
Počet obyvatel: 615

/
Mezihoří

Mezihoří

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (SV)

/
Milíčeves

Milíčeves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Milovice u Hořic

Milovice u Hořic

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (JV)
Počet obyvatel: 285

/
Mlázovice

Mlázovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (S)
Počet obyvatel: 544

/
Myštěves

Myštěves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (J)
Počet obyvatel: 183

/
Náchodsko

Náchodsko

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Nevratice

Nevratice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (JZ)
Počet obyvatel: 187

/
Nové Smrkovice

Nové Smrkovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (JV)

/
Obora

Obora

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (J)

/
Ohnišťany

Ohnišťany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (J)
Počet obyvatel: 330

/
Ostroměř

Ostroměř

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (V)
Počet obyvatel: 1 296

/
Ostrov

Ostrov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (JV)

/ /
Podhorní Újezd a Vojice

Podhorní Újezd a Vojice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (S)
Počet obyvatel: 632

/ /
Pustá Proseč

Pustá Proseč

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (S)

/
Řeheč

Řeheč

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Šaplava

Šaplava

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (J)
Počet obyvatel: 112

/
Šárovcova Lhota

Šárovcova Lhota

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (SV)
Počet obyvatel: 212

/
Sběř

Sběř

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 325

/
Slatiny

Slatiny

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 552

/
Smidary

Smidary

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (J)
Počet obyvatel: 1 527

/
Staré Smrkovice

Staré Smrkovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (J)
Počet obyvatel: 268

/
Stříbrnice

Stříbrnice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Sukorady

Sukorady

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JV)
Počet obyvatel: 231

/
Svatojanský Újezd

Svatojanský Újezd

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (S)
Počet obyvatel: 96

/ /
Tereziny Dary

Tereziny Dary

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (J)

/
Tikov

Tikov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Třtěnice

Třtěnice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (Z)
Počet obyvatel: 343

/
Tuř

Tuř

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (Z)
Počet obyvatel: 128

/
Úlibice

Úlibice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 322

/
Velešice

Velešice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Veselská Lhota

Veselská Lhota

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Vinice

Vinice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Vitiněves

Vitiněves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (Z)
Počet obyvatel: 336

/
Vlhošť

Vlhošť

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Vojice

Vojice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (S)

/
Volanice

Volanice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 230

/
Vrbice

Vrbice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 156

/
Vysoké Veselí

Vysoké Veselí

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 836

/
Žeretice

Žeretice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 240

/ / / / / /
Hrad Pecka

Hrad Pecka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 13 km (SV)

/ / / / / / / / / / /
Rozhledna Chlum

Rozhledna Chlum

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 19 km (JV)

/

Reklama
Víte že?

Skiareál Vrchlabí Kněžický vrch

Skiareál Vrchlabí Kněžický vrch je ve vzdušné vzdálenosti 30 km od obce Sobčice?

Skiareál Vrchlabí Kněžický vrch se nachází 400 m od centra Vrchlabí (na obchvatu Praha – Špindlerův Mlýn).

Vodní nádrž Jahodnice

Vodní nádrž Jahodnice je ve vzdušné vzdálenosti 11 km od obce Sobčice?

Vodní nádrž Jahodnice vybudovaná v roce 1964 se nachází u obce Úbislavice. Její vodní plocha zabírá 51 ha a v nejhlubším místě dosahuje hloubky 12,5 m. Nádrž slouží hlavně k vodní rekreaci.

Hrad Pecka

Hrad Pecka je ve vzdušné vzdálenosti 13 km od obce Sobčice?

Malebná silueta hradu Pecka dominuje vrchu nad stejnojmenným městysem, v krajině mezi Novou Pakou a Zvičinou. Hradu se také říká "perla Podkrkonoší".

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Ke dni 26.3.2021 žilo v Královéhradeckém kraji 538 303 obyvatel, z toho 266 017 mužů a 272 286 žen?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Zřícenina hradu Kumburk

Zřícenina hradu Kumburk je ve vzdušné vzdálenosti 14 km od obce Sobčice?

Zřícenina gotického hradu Kumburk leží na strmém stejnojmenném vrchu zhruba 6 km západně od Nové Paky.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Název obce Sobčice se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Aqua centrum Jičín

Aqua centrum Jičín je ve vzdušné vzdálenosti 13 km od obce Sobčice?

Aquapark Jičín nabízí bazény, tobogán, vířivku, sauny, páru, plavecké kurzy či aqua arerobik.

Nejvyšším bodem v Královéhradeckém kraji je nejvyšší hora ČR Sněžka (1 602 m n.m.), nejnižším bodem je hladina Labe (202 m n.m.).

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Sobčice zvýšil o 9?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Hradec Králové

Nejbližší obec nad 30 000 obyvatel je Hradec Králové s 87 668 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 28 km?

Metropole východních Čech leží na okraji polabské nížiny na soutoku Labe s Orlicí. Mezi místní části města patří: Březhrad, Hradec Králové, Kukleny, Malšova Lhota, Malšovice, Moravské Předměstí, Nový Hradec Králové, Piletice, Plačice, Plácky, ...

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Reklama