Obecní znak
Základní informace
Kraj:Královéhradecký
Okres:Jičín
Správní obvod:Hořice
GPS souřadnice:50.339246N, 15.651661E
Nadmořská výška:278 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1143 (881 let)
Katastrální výměra:627 ha
Počet obyvatel:282
PSČ:508 01
Adresa URL:www.trebnouseves.cz

Části obce Třebnouševes: Ostrov, Vinice

Historie obce Třebnouševes

Jméno obce se během let měnilo. První písemná zmínka je uvedena v zakládací listině Strahovského kláštera z r. 1143 - Trebuss wzi - psáno latinsky. Podle místopisného slovníku historického od Aug. Sedláčka byl původní staročeský název naší obce Třebnúše ves, tj. Třebnuchova ves. V knize Místní jména v Čechách od Ant. Profouse aj. Svobody, vydané r. 1957, najdeme údaje, že v r. 1778 se užíval název Třeboučeves, v r. 1835 Třeměšoves Hrubá a Malá, v r. 1835 uvádí též J.G. Sommer ( Das Königrreich Böhmen, díl III.) Grosz Třemeschowes a Klein Třemeschowes. V Retrospektivním lexikonu vydaném r. 1978 Federálním statistickým úřadem v Praze se píše, že v letech 1850 - 1869 bylo užíváno jméno Třeboučoves a v letech 1880 - 1910 Velká a Malá Třeměšoves. Od roku 1921 se užívá už výhradně jen název Třebnouševes. Proč se jméno měnilo, uváděno nikde není. Malou Třeměšovsí byla nazývána dnešní obec Vinice její založení podle knížky Dějiny Třeměšovsi se váže k r.1779 .
Tvrz v Ostrově po níž se nezachovaly památky se připomíná r. 1364 jako sídlo rytíře Ješka z Ostrova. Nástupci jeho vládli ke konci 14. století též čtvrtinou Hořic. Později byl Ostrov připojen k Třebnouševsi.
Krajina, kde teď žijeme my, byla osídlena už v době kamenné. Asi před sto lety byly na zahradě domu č. 11 na návsi nalezeny popelnice s kamennými deskami, na Vodárně drtidlo na obilí a při hluboké orbě na polích pana Duška z usedlosti č. 14 byla odkryta celá osada. Našel se tam kamenný nožík z pazourku, křemencové pilky, přeražený kamenný mlat. Řada nalezených ohnišť a odpadových jam ukazuje, že to byla osada dost velká. Žili v ní lovci v boudách 3-4 m dlouhých a 1-2 m širokých a každá měla své vlastní ohniště. Nebyly nalezeny žádné stopy po kovech, takže se jedná opravdu o osadu z mladší doby kamenné, jak to potvrdili archeologové p. Píč a p. Stránský. Nálezy byly uloženy v kabinetu naší školy a po jejím zrušení odvezeny do Jičína. Také u vinice se našly úlomky hliněných a kamenných nádob a rukou plácaných destiček

V r. 1318 je Třeměšoves už sídlem zemanským, jeho majitelé se však velmi často měnili. Jedním z nejvýznamnějším byl Procek z Třeměšovsi, který se zúčastnil jako zástupce zemanů slavného sněmu čáslavského r. 1421, na kterém se sešla reprezentace husitů a odmítla přijmout Zikmunda Lucemburského za krále českého a schválila 4 pražské artikuly jako husitský program.Samotná výtězná bitva Žižkova na Gothardě r. 1423 se naší obce přímo nedotkla, ale nedaleko na Hořehlidu ( u Vinice směrem na mohejlik) bylo nalezeno množství kostí a různé železné věci.
Na místě, kde dnes stojí dům s čísly popisnými 31 a 49, naproti obchodu, stávala zemanská tvrz. Založil ji ve třicátých letech 16. století Jan Otmar z Holohlav. Rod Otomarů ji vlastnil přes 50 let a proslul prudkostí a častými spory s okolními zemany. S Kateřinou Košťálovou z Ostrova se přel o rybníčky, s Albrechtem ze Smiřic o koně ...Některé příběhy jsou zaznamenány v Sedláčkových Hradech a zámcích.
Majitelé se zde často střídali, prodávalo se, kupovalo. V r. 1546 byla prodána tvrz, statek i ves Třeměšoves a Ostrov Adamu Silvarovi z Pilníkova za 2 530 českých grošů. Po bitvě na Bílé hoře r. 1620 byla třeměšovská tvrz zabavena, neboť zeman i lid byli evangelického vyznání. Adam Silvar jako účastník stavovského povstání přišel o velkou část svého majetku a třeměšovská tvrz i se vsí připadla Albrechtu z Valdštejna. Po jeho smrti daroval část jeho majetku i naši obec císař Ferdinand italskému hraběti Strozzimu.
Vzpomínkou na dobu roboty je zvonek, který byl původně na kovárně a svolával poddané na robotu. Později byl na památku zavěšen na dřevěné zvoničce na návsi vedle sochy sv. Trojice. Je na něm letopočet 1886 a písmena M.Š.K. To je rok, kdy byl opravován a začáteční písmena mistra kováře Matěje Šafky.
V době tažení proti Napoleonovi na počátku 19. století ( kolem r. 1812) táhli Třebnouševsí ruští kozáci. Na zahradách zapalovali ohně, pálili ploty a mnozí z nich tu zemřeli, znaveni dlouhými pochody . Někteří z nich jsou snad pochováni pod dřevěným křížem v Ostrově.
Na začátku 19. století byli v obci ubytováni v jednotlivých staveních po dobu 10 let maďarští husaři, kteří tu měli na Obci své cvičiště. Pro obyvatele to byla velká zátěž.
A pak přišel rok 1866. Pruské vojsko postupovalo od Jičína k Hořicím. Rakouské vojsko bylo nedaleko - u Lípy a Sadové. Třebnouševští občané schovávali svůj majetek. Nebylo dne, aby náves nebyla plná rakouských vojáků. 30. června přišel rozkaz vyklidit obec. Vozy, chodci s ranečky na zádech, rodiny s dětmi, dobytek, to byl smutný průvod směrem k Ostrovu, Nechanicím a dál do Čech. Dva dny nato se objevily pruské hlídky. Rakouské vojsko zmizelo. Prusové se hnali přes luka, přes pole, obilím. Od rána se ozývala střelba, hořela Sadová, Lípa, Chlum. Do večera bylo rozhodnuto o vítězství. Prusové brali všechno, co se dalo, vybírali daně po zlém, žádali vozy, potahy a jinou práci. Této války se z naší obce zúčastnilo 5 vojáků. Měli štěstí, nikdo z nich nezahynul.
Dříve rychtáři neměli samostatně rozhodovat ani o vydání vyšším než 5 zlatých. Ve 2. polovině 19. století se konečně obcím dostalo práva samostatně rozhodovat o věcech obecních. Začalo se se stavbou silnic.První cesta byla postavena r. 1864 a vedla k Jeřicům, byla však jen zasypána hlínou. Po bitvě u Sadové se začala stavět silnice k Vinici, ta byla už dobře sjízdná. Pak následovali cesty další. Na pusté návsi stály původně u sv. Trojice čtyři kaštany . V r. 1892 byla nerovná náves srovnána a později na ní vysázely školní děti 120 ovocných stromů. Náves byla pak ještě několikrát upravována.
Začátek 19. století přinesl i k nám národní obrození. „ Písmáci" se scházeli u tkalce Baudyše v č. 43. Jejich hlavou byl starý Jandera z č. 26. Četli náboženské knihy, Havlíčkovy noviny, které odebíral Hrázecký Dušek, a i jiné noviny. Z podnětu místního truhláře Václava Šulce byl založen divadelní spolek.Z dobrovolných příspěvků občanů bylo postaveno jeviště,na kterém se uskutečnilo 44 divadelních her. Byla založena Hospodářsko-čtenářská beseda, která pořádala přednášky, založila knihovnu, nakoupila spolkové hospodářské stroje. Bylo zřízeno obecní osvětlení a v r. 1906 byla postavena vlastní škola. Prvním učitelem byl František Skalický, který sem přesídlil z Cerekvice. Měla 47 žáků. R. 1913 byla rozšířena na školu dvojtřídní, r. 1914 zvýšena o jedno patro, r. 1965 dostala novou fasádu a v r. 1977 byla bohužel zrušena. Posledním učitelem zde byl pan Zajíc.
V roce 1913 byl založen také Sokol. Prvním starostou byl učitel Skalický, prvním náčelníkem Jos. Dušek (č. 37) měl 30 dospělých členů. V 1. sv. válce přestal téměř pracovat, ale po ní došlo k rychlému rozvoji.
Vznikala také různá družstva, např. Rolnické družstvo pro zpracování a prodej zemědělských plodin, jehož členy byli i naši občané, nebo Vodní družstvo, jehož předsedou byl p. Dušek (č.14). Mělo za úkol v letech 1902 - 1918 svépomocí upravit tok potoka a odvodnit 472 parcel z površí rabínského potoka až po Bříšťany.
Po první světové válce, ze které se nevrátilo 11 mužů naší obce, byla na jejich památku u Husova pomníku zasazena 10. listopadu r. 1918 Lípa svobody a koncem května roku 1922 usazen pomník padlým občanům , který je dílem sochařů Vejse a Dejla. Zaplacen byl z výtěžku sbírek, divadel a darů. Život v obci i zemědělství se po válce bouřlivě rozvíjelo.Zaváděla se elektřina, v Ostrově začali svítit v r. 1921 a v Třebnouševsi o rok později. Dokončovala se meliorace započatá před válkou a dokončovaly se také silnice.
17.ledna 1926 se místní občané seznámili s vynálezem rádia v hostinci U Jarošů.9.července1928 získala obec telefonní spojení se světem. Stanice byla umístěna ve škole v zadní místnosti.Téhož roku koupil pan Dušek z č. 14 první auto v obci značky PRAGA. V roce 1929 byl založen místní hasičský sbor. Začátkem dubna r. 1935 se začaly kopat základy kampeličky a už o posvícení 5. září se konala slavnost otevření. Její činnost byla ukončena v roce 1950, kdy byly vklady převedeny do spořitelny v Hořicích. Rychlý rozvoj obce zpomalila 2. světová válka. Od roku 1948 do roku 1989 spravoval obec MNV, V tomto období bylo vykonáno mnoho práce pro občany pro zlepšení jejich životních podmínek.Zpevnily se místní komunikace, vybudovaly chodníky, opravila škola, postavila MŠ, upravoval se vzhled návsi, místo rybníka „ Ve dvoře" máme dnes koupaliště s restaurací a hřištěm na míčové hry.. V roce 1998 byla dokončena plynofikace obcí a od roku 1995 jsou u všech domů telefonní přípojky. V roce 2007 -2008 dostala náves novou parkovou úpravu.

 

 

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Třebnouševes

Počasí meteostanice Vrchovnice

Vzdálenost meteostanice od obce Třebnouševes: 8 km

Poslední data: 14.4.2024 17:10

Umístění: 280 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Vrchovnice

Teplota
20,3
°C
Zdánlivá teplota
19,0
°C
Rosný bod
11,5
°C
Vlhkost
57,9
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
203,9
W/m2
Atmosférický tlak
1016,4
hPa
Směr větru
Z
Rychlost větru
2,5
m/s
Nárazový vítr
5,0
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Vrchovnice

Dnes
8/22
°C
Zítra
11/14
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Třebnouševes se také nachází

Bašnice

Bašnice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (Z)
Počet obyvatel: 212

/
Benátky

Benátky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JV)
Počet obyvatel: 117

/
Bertoldka

Bertoldka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Bílé Poličany

Bílé Poličany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 157

/
Bílsko u Hořic

Bílsko u Hořic

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (SZ)
Počet obyvatel: 119

/
Boháňka

Boháňka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (SV)
Počet obyvatel: 264

/
Březovice

Březovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (SV)

/
Bříšťany

Bříšťany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (JZ)
Počet obyvatel: 251

/
Čenice 2.díl

Čenice 2.díl

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (V)

/
Cerekvice nad Bystřicí

Cerekvice nad Bystřicí

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (V)
Počet obyvatel: 783

/
Černín

Černín

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Červená Třemešná

Červená Třemešná

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 170

/
Chloumek

Chloumek

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SV)

/
Chloumky

Chloumky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Chlum

Chlum

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (JV)

/
Chlum

Chlum

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Chmelovice

Chmelovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (JZ)

/
Chodovice

Chodovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Chotěborky

Chotěborky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (V)

/
Chvalina

Chvalina

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (S)

/
Čistěves

Čistěves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 189

/
Dlouhé Dvory

Dlouhé Dvory

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (JV)

/
Dobeš

Dobeš

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Dobrá Voda u Hořic

Dobrá Voda u Hořic

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (Z)
Počet obyvatel: 588

/
Dohalice

Dohalice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JV)
Počet obyvatel: 438

/ / /
Domoslavice

Domoslavice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Doubrava

Doubrava

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (S)

/
Dub

Dub

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (J)

/
Hněvčeves

Hněvčeves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (JV)
Počet obyvatel: 168

/
Holovousy

Holovousy

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SZ)
Počet obyvatel: 532

/
Hořice

Hořice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (SZ)
Počet obyvatel: 8 080

/
Hořiněves

Hořiněves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 705

/ /
Horní Dohalice

Horní Dohalice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Janatov

Janatov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Jeřice

Jeřice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (V)
Počet obyvatel: 404

/
Jeřičky

Jeřičky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Kanice

Kanice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Klenice

Klenice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (J)

/
Kouty

Kouty

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Lanžov

Lanžov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 215

/
Lhotka

Lhotka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SV)

/
Libín

Libín

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Libonice

Libonice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/
Lípa

Lípa

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Lískovice

Lískovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (Z)
Počet obyvatel: 247

/
Lodín

Lodín

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 419

/
Lukavec u Hořic

Lukavec u Hořic

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 322

/
Lužany

Lužany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (V)
Počet obyvatel: 131

/
Máslojedy

Máslojedy

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JV)
Počet obyvatel: 222

/
Miletín

Miletín

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (S)
Počet obyvatel: 883

/
Milovice u Hořic

Milovice u Hořic

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (JZ)
Počet obyvatel: 285

/
Miřejov

Miřejov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Mokrovousy

Mokrovousy

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 361

/
Myštěves

Myštěves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (JZ)
Počet obyvatel: 183

/
Mžany

Mžany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (J)
Počet obyvatel: 428

/
Nerošov

Nerošov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (J)

/ /
Ostroměř

Ostroměř

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 296

/
Ostrov

Ostrov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 1 km (JZ)

/
Petrovice

Petrovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 288

/
Petrovičky

Petrovičky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (JZ)
Počet obyvatel: 47

/
Podoliby

Podoliby

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (JZ)

/
Popovice

Popovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (J)

/
Pšánky

Pšánky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (JZ)
Počet obyvatel: 71

/
Rašín

Rašín

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (V)
Počet obyvatel: 108

/
Rohoznice

Rohoznice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SV)
Počet obyvatel: 313

/
Sadová

Sadová

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (JV)
Počet obyvatel: 308

/
Šaplava

Šaplava

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 112

/
Šárovcova Lhota

Šárovcova Lhota

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SZ)
Počet obyvatel: 212

/
Sedlec

Sedlec

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SV)

/
Skála

Skála

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (V)

/
Sobětuš

Sobětuš

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (J)

/
Sovětice

Sovětice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (JV)
Počet obyvatel: 233

/
Stračov

Stračov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (J)
Počet obyvatel: 308

/ /
Suchá

Suchá

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Sukorady

Sukorady

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (Z)
Počet obyvatel: 231

/ / /
Tereziny Dary

Tereziny Dary

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Tetín

Tetín

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (S)
Počet obyvatel: 158

/
Tikov

Tikov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Třebovětice

Třebovětice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (V)

/
Třesovice

Třesovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (J)
Počet obyvatel: 268

/
Trotina

Trotina

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 83

/
Tůně

Tůně

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Velehrádek

Velehrádek

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SV)

/
Velký Vřešťov

Velký Vřešťov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 248

/
Vidoň

Vidoň

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Vinice

Vinice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 1 km (Z)

/
Votuz

Votuz

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SV)

/
Vrchovnice

Vrchovnice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 66

/
Záborov

Záborov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Zábřezí

Zábřezí

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SV)

/
Zábřezí-Řečice

Zábřezí-Řečice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SV)
Počet obyvatel: 142

/
Zdobín

Zdobín

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 141

/
Želkovice

Želkovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (V)

/
Žíželeves

Žíželeves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (V)

/ /
Rozhledna Chlum

Rozhledna Chlum

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JV)

/ / / / / / /
Hrad Pecka

Hrad Pecka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 16 km (S)

/ / /
Hospital Kuks

Hospital Kuks

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 18 km (V)

/ / / / /

Reklama
Víte že?

UNESCO - Kutná Hora

UNESCO - Kutná Hora je ve vzdušné vzdálenosti 52 km od obce Třebnouševes?

Historické jádro Kutné Hory s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci byly na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsány v roce 1995.

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Třebnouševes snížil o 10?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Rozhledna Masarykova věž samostatnosti

Rozhledna Masarykova věž samostatnosti je ve vzdušné vzdálenosti 4 km od obce Třebnouševes?

Jednou z nepřehlédnutelných kulturně historických památek města Hořice je Masarykova věž samostatnosti, která je umístěna přímo nad městem na hřebeni Hořického chlumu ve výšce 408 m n. m.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Ski Areál Mladé Buky

Ski Areál Mladé Buky je ve vzdušné vzdálenosti 32 km od obce Třebnouševes?

Areál Mladé Buky leží ve východních Krkonoších, nedaleko města Trutnova a necelé dvě hodiny jízdy z Prahy.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Ke dni 26.3.2021 žilo v Královéhradeckém kraji 538 303 obyvatel, z toho 266 017 mužů a 272 286 žen?

Dřevěný kostel sv. Jiří v Loučné Hoře

Dřevěný kostel sv. Jiří v Loučné Hoře je ve vzdušné vzdálenosti 11 km od obce Třebnouševes?

Počátky kostela v Loučné Hoře nejsou přesně známy – kostel vznikl před polovinou 14. století. Zasvěcení sv. Jiří dokonce připouští možnost románského původu

Název obce Třebnouševes se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Zřícenina hradu Kumburk

Zřícenina hradu Kumburk je ve vzdušné vzdálenosti 23 km od obce Třebnouševes?

Zřícenina gotického hradu Kumburk leží na strmém stejnojmenném vrchu zhruba 6 km západně od Nové Paky.

Hradec Králové

Nejbližší obec nad 20 000 obyvatel je Hradec Králové s 87 668 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 19 km?

Metropole východních Čech leží na okraji polabské nížiny na soutoku Labe s Orlicí. Mezi místní části města patří: Březhrad, Hradec Králové, Kukleny, Malšova Lhota, Malšovice, Moravské Předměstí, Nový Hradec Králové, Piletice, Plačice, Plácky, ...

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Nejvyšším bodem v Královéhradeckém kraji je nejvyšší hora ČR Sněžka (1 602 m n.m.), nejnižším bodem je hladina Labe (202 m n.m.).

Reklama