Obecní znak
Základní informace
Kraj:Vysočina
Okres:Havlíčkův Brod
Správní obvod:Havlíčkův Brod
GPS souřadnice:49.604336N, 15.579655E
Nadmořská výška:422 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1234 (784 let)
Katastrální výměra:6 496 ha
Počet obyvatel:22 521
PSČ:580 01
Adresa URL:www.muhb.cz
Facebook:www.facebook.com

Památky a zajímavosti Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod můžete projít za chvíli nebo také za hodiny. Návštěvníka na první pohled osloví atmosféra půvabného náměstí a zelený pás v centru města, který tvoří více jak stoletý park „Budoucnost" a pěší zóna kolem řeky Sázavy.

Nejvíce estetiky bezpochyby soustřeďuje Havlíčkovo náměstí. Původně bývalo rynkem z druhé poloviny 13. století, od 16. století je renesanční s barokními štíty. Zdejší domy mají pěkně opravené fasády, poetické názvy a bohatou historii. Mnohé jsou sklepními prostorami spojené s podzemními chodbami, které prý vedly až do středu náměstí. Dnes podzemí přístupné není, jen někdy jeho část zpřístupňuje Galerie výtvarného umění v rámci některé ze svých akcí. Občas se tu na Mikuláše objevují čerti v Pekle nebo třeba egyptská mumie...

Na některých domech najdete informační tabule s legendou o jejich původu nebo významu. Pojmenovány byly většinou podle majitelů: Rolandovský (později Havlíčkův), Kašičkovský (čp. 174), kde často nocovali císaři – Leopold I., Josef I. i II., Karel VI., Ferdinand I. a také Marie Terezie, dům U Zlatého lva (čp. 176), což býval nejstarší brodský hostinec. Pravděpodobně zde zemřel v roce 1634 Jan Rudolf Trčka z Lípy, poslední potomek mocného rodu. Rekonstruovaný hostinec je i nyní snad nejoblíbenějším ve městě, hostí často významné návštěvy.

V domě zvaném Stará lékárna nebo také Chmelvodovský (čp. 18) z první poloviny 15. století sídlí Galerie výtvarného umění, kde kromě soudobých expozic najdeme také gotické a renesanční architektonické prvky a pozdně gotické prořezávané kachle.

Havlíčkův dům (čp. 19) je pro město nejvýznamnější a zároveň nejnápadnější svým arkýřem. „Dům s věžičkou" zakoupil v roce 1832 kupec Matěj Havlíček a jeho syn, literát a buřič Karel Havlíček zde žil až do svého zatčení a vyhoštění do severoitalského Brixenu. Dnes je v jeho bytě muzeum a z Brixenu se stalo partnerské město. V domě je také Muzeum Vysočiny. Nejvíce prostoru je pochopitelně věnováno památce života Karla Havlíčka, pro Čechy osudu zcela zásadního významu.

Jednou z nejkrásnějších staveb na náměstí je dům Malinův (čp. 50), dříve nazývaný Křečkovský. Pozdně gotický z konce 15. století byl v 16. století upraven renesančně. Průčelí je barokní z roku 1730.

Také obě radnice mají zajímavou historii. Starou radnici (čp. 87) z konce 15. století zdobí v později přestavěném renesančním štítu kostra hlásného Hnáta, který podle pověsti zradil v roce 1472 Brodské a otevřel bránu jihlavskému vojsku. Pradleny u Sázavy však včas zburcovaly město a Jihlavští nakonec ostrouhali. Hlásného Hnáta čekala potupná smrt a jeho kostra připomíná zrádcův osud. Na kose má výstražný nápis Qua hora nescis, což v doslovném překladu znamená „V kterou hodinu nevíš".

Druhá budova radnice (čp. 57) byla původně městská rychta ze 13. století přestavěná koncem 15. století. Zde sídlil od první poloviny 16. století městský pivovar, v 17. – 18. století hostinec a později vojenská posádka. Nakonec byl upraven v novobarokním slohu a přeměněn na radnici. Průčelí je z roku 1913.

V Rejnovském domě (čp. 160) se zabydlel varhaník Antonín Stamic a v roce 1717 se zde jeho ženě Rozině narodil později věhlasný hudební skladatel Jan Václav Stamic. Ten se vypravil do světa a proslavil kromě svého rodiště také Mannheim, kde se stal zakladatelem proslulé instrumentální hudební školy s novou technikou, tzv. mannheimskými vzdechy.

Pokud se na náměstí zdržíme, můžeme objevovat historické zajímavosti i dalších domů. V Městském informačním centru v budově radnice vám poskytnou informační výbavu.

V centru náměstí je kašna z 18. století zvaná Koudelova. Podle pověsti musel kašnu nechat postavit pekař Koudela za to, že pekl malé housky. Nepoctivcům hrozí, že budou v kašně zkoupáni i dnes. Dvakrát do roka totiž na náměstí pořádá radnice Trh řemesel s prodejci v dobovém oblečení, ukázkami zapomenuté rukodělné výroby, mnoha pochoutkami, vůní koření, medoviny a pražených mandlí... a s bohatým doprovodným programem. Tak se tu historie opakuje. Koudela je máchán v kašně, Hnát je ukamenován a pověšen pro výstrahu na zvonici, jindy se na šibenici houpají oběšenci. Na vrcholu Mariánského sloupu ze 17. století všechno sleduje Panna Marie Vítězná a na podstavcích sochy zemských a městských patronů – sv. Václava, sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriana a sv. Ondřeje, ve výklenku ještě malá soška sv. Rozálie.

Dominantou havlíčkobrodského náměstí je kostel Nanebevzetí Panny Marie, založený řádem německých rytířů ve 13. století. Původně raně gotická stavba byla několikrát přestavěna, barokní kopule vztyčena roku 1707. Krásný raně barokní oltář je z roku 1661. Mohutná čtyřboká věž vysoká 52 m s pravděpodobně nejstarším zvonem v Čechách – Vilémem z roku 1335 nese staročeské hodiny. Hodiny mají čtyřiadvacetihodinový ciferník.

Klášterní kostel sv. Rodiny ze 16. století se vyznačuje jedinečným barokním interiérem se sochami Ignáce Rohrbacha a obrazem od Siarda Noseckého na hlavním oltáři. Jako v jiném světě se ocitnete v kapli Božího hrobu, který je přistavěn při severní straně kostela.

Do středověku se můžete podívat, když navštívíte Štáflovu chalupu. Při rekonstrukci zde byla objevena starobylá dymná jizba s otvorem pro odchod kouře, která dům zařadila do skupiny našich nejstarších dochovaných staveb středověké tradice.

Směřujeme do parku Budoucnost. Podle pověsti prý v děkanské zahradě vyrostl tulipán se třemi květy, které symbolizovaly Nejsvětější Trojici, a to dalo podnět k postavení kostela Nejsvětější Trojice (1720). Na místě bývalé studánky – jak jinak než se zázračnou uzdravující vodou – byla v roce 1761 postavena trojboká kaple sv. Kříže. Škoda, že už tu zázračnou vodu dnes nenajdeme.

V městských hradbách jsou k vidění i rohové bašty, z nichž ta nejdochovalejší je Štáflova. V její blízkosti si rodina Štáflova zbudovala domek a v romantickém prostředí zde vyrůstal malíř Otakar Štáfl, který ve své tvorbě milovanou Vysočinu zachycuje. Jeho panoramatické obrazy ze života Karla Havlíčka jsou vystaveny v památníku, který se ve Štáflově baště dnes nachází.

Park Budoucnost založil okrašlovací spolek „Budoucnost" v roce 1889. Rozkládá se na 25 hektarech pozemků. Procházka kolem kaskády rybníků s romantickými názvy Valšička, Obora, Očko, Hastrman, Rantejch, Cihlářský, Hajdovec, Pfafendorfský, Zádušní a Štičí pod korunami stromů, z nichž některé jsou poměrně vzácné, je úchvatná. Pro milovníky flóry jsou zde dřeviny jako lyrovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera), zmarličník japonský (Cercidiphyllum japonicum) nebo jinan dvojlaločný (Ginkgo biloba). V centrální části parku najdeme skulptury významných osobností jako například Bedřicha Smetany, který v Brodě pobýval a navštěvoval Gymnázium, Havlíčkovy matky a zakladatele Sokola Miroslava Tyrše. Nejnápadnější je symbolicky zdvižená pěst z bronzu odlitého Karla Havlíčka, dohlížejícího shůry na město.

Trochu stranou od náměstí, v blízkosti rušné Masarykovy ulice, je skryta jedna z nejstarších památek. Hřbitov s kostelem sv. Vojtěcha pravděpodobně stojí na místě románského kostelíka, kolem něhož se nacházela slovanská kupecká osada Brod. Renesanční bránou z roku 1617 vstoupíme na hřbitov, kde jsou hroby významných osobností, jako například Zdenky Havlíčkové, dcery Karla Havlíčka. V kostele ze 16. století se snoubí pozdně gotické tvary s renesančními freskami. Moderní duch sem vnesly tři okenní vitráže výtvarníka Jana Exnara, které celkový dojem ještě umocňují. Ojedinělou atmosféru a výbornou akustiku občas využívají pořadatelé koncertů. Určitě se trefíte, pokud sem zajdete při Dnech evropského historického dědictví.

Tipy na výlet v obci Havlíčkův Brod a jejím okolí.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Havlíčkův Brod

Počasí meteostanice Havlíčkův Brod

Vzdálenost meteostanice od obce Havlíčkův Brod: 2 km

Poslední data: 20.7.2018 13:01

Umístění: 447 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Havlíčkův Brod

Teplota
24,9
°C
Zdánlivá teplota
24,7
°C
Rosný bod
13,3
°C
Vlhkost
45,7
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
808,8
W/m2
Atmosférický tlak
1014,8
hPa
Směr větru
SV
Rychlost větru
1,4
m/s
Nárazový vítr
2,1
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Havlíčkův Brod

Dnes
14/23
°C
Zítra
15/24
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Havlíčkův Brod se také nachází

Babice

Babice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Bartoušov

Bartoušov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (JV)
Počet obyvatel: 147

/
Bezděkov

Bezděkov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Bratroňov

Bratroňov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Břevnice

Břevnice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 153

/
Březinka

Březinka

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Čekánov

Čekánov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Česká Bělá

Česká Bělá

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 1 033

/
Chlístov

Chlístov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/
Chrast

Chrast

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (SV)

/
Chválkov

Chválkov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 10 km (JZ)

/
Dlouhá Ves

Dlouhá Ves

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 423

/
Dobrohostov

Dobrohostov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Dolní Krupá

Dolní Krupá

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (S)
Počet obyvatel: 411

/
Dvorce

Dvorce

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 3 km (SV)

/
Herlify

Herlify

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 3 km (JV)

/
Hlavňov

Hlavňov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Horní Krupá

Horní Krupá

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (S)
Počet obyvatel: 560

/
Hurtova Lhota

Hurtova Lhota

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (Z)
Počet obyvatel: 246

/
Jahodov

Jahodov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Jedouchov

Jedouchov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Jilemník

Jilemník

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (SV)

/
Klanečná

Klanečná

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (Z)

/
Kněžská

Kněžská

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Knyk

Knyk

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (S)
Počet obyvatel: 436

/
Kochánov

Kochánov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 171

/
Koječín

Koječín

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 10 km (JZ)

/
Kojetín

Kojetín

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 159

/
Kojkovičky

Kojkovičky

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Krásná Hora

Krásná Hora

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 524

/
Krátká Ves

Krátká Ves

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 135

/
Kvasetice

Kvasetice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Květinov

Květinov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 222

/
Květnov

Květnov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (J)

/
Kyjov

Kyjov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 149

/
Lípa

Lípa

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (JZ)
Počet obyvatel: 1 128

/
Lučice

Lučice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 631

/
Lysá

Lysá

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 10 km (S)

/
Michalovice

Michalovice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (JZ)
Počet obyvatel: 189

/
Mírovka

Mírovka

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (JV)

/
Okrouhlice

Okrouhlice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 371

/
Okrouhlička

Okrouhlička

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 240

/
Olešná

Olešná

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 347

/
Olešnice

Olešnice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Petrkov

Petrkov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (J)

/
Poděbaby

Poděbaby

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (Z)

/
Pohled

Pohled

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (V)
Počet obyvatel: 766

/
Radňov

Radňov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Radostín

Radostín

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (SZ)
Počet obyvatel: 157

/
Rozňák

Rozňák

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (S)

/
Rozsochatec

Rozsochatec

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 501

/
Simtany

Simtany

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (V)

/
Skřivánek

Skřivánek

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Skuhrov

Skuhrov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 10 km (S)
Počet obyvatel: 294

/
Šlapanov

Šlapanov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (JV)
Počet obyvatel: 791

/
Smilov

Smilov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Šmolovy

Šmolovy

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 3 km (JZ)

/
Stříbrné Hory

Stříbrné Hory

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 247

/
Studénka

Studénka

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 10 km (J)

/
Suchá

Suchá

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (J)

/
Svatý Kříž

Svatý Kříž

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (J)

/
Termesivy

Termesivy

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 3 km (V)

/
Údolí

Údolí

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Úhořilka

Úhořilka

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 10 km (J)
Počet obyvatel: 48

/
Utín

Utín

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Vadín

Vadín

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Veselice

Veselice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 3 km (Z)

/
Veselý Žďár

Veselý Žďár

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (SZ)
Počet obyvatel: 557

/
Věž

Věž

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 10 km (JZ)
Počet obyvatel: 810

/
Volichov

Volichov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Vysoká

Vysoká

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (JV)
Počet obyvatel: 220

/
Zálesí

Zálesí

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Zbožice

Zbožice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Ždírec

Ždírec

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (SV)
Počet obyvatel: 145


Reklama
Víte že?

Nejvyšší hora ČR

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Nejčastější příjmení ve správním obvodu Havlíčkův Brod jsou: Novotná (275x), Novotný (257x), Nováková (241x), Novák (236x), Beránková (198x), Beránek (193x), Kubát (184x), Kubátová (183x), Svobodová (159x), Dvořák (153x), Fikar (151x), Doležalová (150x), Dvořáková (149x), Svoboda (148x), Fikarová (142x)?

Ke dni 31.12.2016 měl kraj Vysočina rozlohu 6 796 km2 a hustota osídlení činila 75 obyvatel na 1 km2?

Nejníže ležící obec ČR

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Jihlava

Nejbližší obec nad 20 000 obyvatel je Jihlava s 49 102 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 23 km?

Město Jihlava, nejstarší královské horní město českých zemí, leží na hranici mezi Čechami a Moravou, což dodnes připomínají čtyři hraniční kameny.

Střecha Evropy v ČR

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Hrad Lipnice nad Sázavou

Hrad Lipnice nad Sázavou je ve vzdušné vzdálenosti 12 km od obce Havlíčkův Brod?

Hrad Lipnice v Lipnici nad Sázavou je jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů – zdaleka viditelnou dominantou Havlíčkobrodska.

Hamzův park a arboretum

Hamzův park a arboretum je ve vzdušné vzdálenosti 45 km od obce Havlíčkův Brod?

Park založil profesor MUDr. František Hamza v prvním desetiletí 20. století cíleně jako lesopark v severní části Českomoravské vrchoviny, v obci Luže-Košumberk, zhruba 12 km jihozápadně od města Vysoké Mýto.

Ke dni 31.12.2016 žilo v kraji Vysočina 508 952 obyvatel, z toho 252 695 mužů a 256 257 žen?

Nejvyšším bodem v kraji Vysočina je hora Javořice (837 m n.m.), Jihlavské vrchy, nejnižším bodem je hladina řeky Jihlava (239 m n.m.).

Chráněná území

Ke dni 31.12.2015 bylo na území kraje Vysočina evidováno: 2 CHKO, 3 národní přírodní památky, 7 národních přírodních rezervací, 115 přírodních památek a 72 přírodních rezervací?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Zámek Přibyslav

Zámek Přibyslav je ve vzdušné vzdálenosti 12 km od obce Havlíčkův Brod?

Původně renesanční zámek s výraznými barokními a klasicistními úpravami leží ve městě Přibyslav. V současnosti je zámek majetkem Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a sídlí zde Hasičské muzeum. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Nejvýše ležící obec ČR

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Vodní nádrž Pařížov

Vodní nádrž Pařížov je ve vzdušné vzdálenosti 25 km od obce Havlíčkův Brod?

Vodní nádrž Pařížov byla postavena v letech 1910–1913 na řece Doubravě z důvodu ochrany před vlivem povodní. Přehradní nádrž byla postavena z rulového kamene z nedalekého lomu a má tvar trojúhelníku. Výška hráze je 31 m, v koruně pak má 142 m.

Rozhledny v ČR

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již 370 rozhleden celé České republiky?

Dnes má svátek Ilja a ve správním obvodu obce Havlíčkův Brod se toto jméno nevyskytuje?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Nejčastější jména ve správním obvodu Havlíčkův Brod jsou: Marie (2 220x), Jan (1 636x), Jiří (1 589x), Josef (1 563x), Jana (1 553x), Petr (1 372x), Jaroslav (1 203x), Pavel (1 057x), Václav (913x), Martin (897x), Hana (892x), Tomáš (828x), Zdeněk (787x), Eva (712x), Miroslav (709x)?

Ke dni 31.12.2016 bylo v kraji Vysočina 704 obcí, z toho se statutem města 34?

Ke dni 1.1.2018 žilo v obci Havlíčkův Brod 10 925 mužů a 11 596 žen?

Název obce Havlíčkův Brod se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

UNESCO - Žďár nad Sázavou

UNESCO - Žďár nad Sázavou je ve vzdušné vzdálenosti 26 km od obce Havlíčkův Brod?

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře nedaleko města Žďár nad Sázavou v samém srdci Českomoravské vysočiny byl na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 1994.

Reklama