Obecní znak
Základní informace
Kraj:Zlínský
Okres:Zlín
Správní obvod:Luhačovice
GPS souřadnice:49.156966N, 17.847108E
Nadmořská výška:349 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1261 (757 let)
Katastrální výměra:965 ha
Počet obyvatel:583
PSČ:763 23
Adresa URL:www.slopne.cz

Historie obce Slopné

Název obce podle knihy P. Františka Mülera Luhačovsko, je odvozen od slova „Slopena" (tj.past), místo, kde se kladly pasti na zvěř. Historické názvy: villam SLOPNAM (1261), koncem 13. století, r. 1298 ZLOPNA (CDM V.83), v r. 1463 SLUPNU, r. 1481 SLOPNÉ, r. 1578 SLAUPNY, r. 1751 SLOPNA, r. 1872 SLOPNÁ, v r. 1881 SLOPNÉ. Za protektorátu se obec nazývala německy Slopne.

Počátky osídlení našeho údolí sahají až do pravěku, přesněji do doby bronzové. Po rozšíření hluboké orby došlo na polích u silnice mezi Sehradicemi a Slopným, v místech nazývaných „Mezníky", k narušení pravěkého pohřebiště. V letech 1962 - 1963 zde V. Dohnal provedl rozsáhlý záchranný výzkum, při kterém bylo plošným odkryvem zjištěno celkem 472 žárových hrobů kultury lužických popelnicových polí z mladší i pozdní doby bronzové (1250 - 750 let př.n.l.). Počtem hrobů se jedná o největší pohřebiště svého druhu na území zlínského regionu. Množstvím nalezené keramiky se vcelku neliší od jiných podobných lokalit, pokud jde ovšem o bronzové předměty, patří „Mezníky" snad k nejchudším pohřebištím popelnicových polí na Moravě, protože zde bylo nalezeno pouze 8 bronzových předmětů! Na téměř pět stovek hrobů tady připadá jenom osm bronzových předmětů. Je tedy pravděpodobné, že už tenkrát lidé lužické kultury poznali, že je v našem kraji "konec chleba a začátek kamení".

Kdy a kým bylo Slopné založeno, není známo. První písemná zmínka o obci je v zakládací listině cisterciáckého kláštera ve Vizovicích, ze dne 20. srpna 1261. Tento klášter založil se svolením českého krále, Přemysla Otakara II., kastelán brumovského hradu, pan Smil ze Střílek. V té době byla obec v držení vladyky Petra ze Slopného. Vladyka Petr tehdy daroval půl vsi obce Slopné klášteru a zavázal se, že druhá polovina mu připadne až po jeho smrti. Listinou ze dne 21. března 1298 splnil svůj slib a daroval „pro spásu duše své a z dobré vůle synů svých" klášteru i druhou polovinu Slopného.

Jako „zboží klášterské" je Slopné výslovně připomínáno ještě několikrát. Nejprve v soudním rozsudku z roku 1364, podle kterého měl lenník „...Stašek ze Sehradic, vrátiti les Studnu ležící mezi Slopným a hradem Sehradice a nahraditi klášteru 100 hřiven škody" (Čižmář, Dějiny a paměti Vizovic, r. 1933, str. 7). Později, v roce 1460, dne 13. prosince „...pohoní opat Matyáš i veškeren konvent Miroslava z Cimburka ze 100 hřiven groší dobrých stříbrných peněz, že drží klášterskou ves Slúpnú, nemaje k ní práva" (Peřinka, Okres Vizovský, r. 1907, str. 213). Dále je Slopné uvedeno v půhonech opata Beneše z let 1481 - 1482, podaných na pana Ctibora z Cimburka, „...jenž neprávem držel celé klášterství Smilheimské" (Peřinka, Okres Vizovský, r. 1907, str. 213).
Po zániku kláštera se v roce 1492 celé „klášterské zboží" stává majetkem pánů z Kunštátu. Roku 1521 pohnal pan Vilém Kuna z Kunštátu, který byl tehdy podkomořím markrabství moravského, pana Buriana z Vlčnova a na Bojkovicích ze 100 hřiven grošů „...že svému člověku Matějovi Škvaralovi v Sehradicích dopustil lidi ze Slopného stavovati a v té stávce trápiti a vězniti." Podle soudního rozhodnutí musel potom pan Burian „...těm lidem to obmeškání a škody napraviti a z rukojemství je propustiti." O rok později, v roce 1522, žaloval naopak pan Burian pana Viléma, „...že jemu lidi své z Loučky a Slopného ku svědomí postaviti nechce" (Čižmář, Dějiny a paměti Vizovic, r. 1933, str. 23). Dnes už nezjistíme, co tenkrát lidé z Loučky a ze Slopného panu Burianovi provedli, ale víme s jistotou, že Burian z Vlčnova a Vilém z Kunštátu určitě nebyli přátelé.

Když v roce 1549 prodal pan Zikmund z Kunštátu bývalé klášterní panství panu Václavovi z Boskovic, je Slopné opět výslovně připomínáno, podobně i při dalších převodech panství v letech 1568, kdy je koupil Zdeněk Říčanský Kavka z Říčan, a v roce 1578, když Zdeněk z Říčan oddělil Slopné spolu s ostatními vesnicemi farnosti Újezd od Vizovic a spojil je se statkem brumovským (Peřinka, Okres Vizovský, r. 1907, str. 214).
Magistr Josef Čižmář v knize Dějiny a paměti Vizovic uvádí, že pan Kafka z Říčan rychle zbohatl, žil v samých rozkoších a rád ukazoval svoje bohatství. Ke svým jízdám prý používal koně stříbrnými podkovami kované a rád viděl, když podkovy při jízdě s větrem o závod odskakovaly a lidé je sbírali. Vedle vyděračství postupoval často proti svým poddaným i násilím, a proto násilnou smrtí také zemřel. Byl zabit v horách na lesní cestě, nazvané po něm Kavkovou. Vězel v dluzích a vdova po něm, paní Johanka, je sotva stačila splácet.
Podobné nepřátelství, jako mezi sousedy panem Burianem z Vlčnova a panem Vilémem z Kunštátu, se v našem kraji objevuje o téměř 100 let později, a to mezi pány Emerichem Dóci, majitelem Vizovic a Janem starším z Říčan, majitelem Brumova. V roce 1611 se jejich vztahy vyostřily a do těchto sporů byli zataženi i obyvatelé Slopného. V tomto roce totiž poslal Jan z Říčan svého purkrabího z Dřevohostic, Jana Hračanského, s poddanými z dvanácti vesnic Brumovského panství (Slopné je zde uvedeno jako první) na pozděchovské grunty, „... kteřížto přijdouce zbrojně do Pozděchova, dobytek z domů, dvorů a ohrad jejich, moceně pobrali a uhnali" (Čižmář, Dějiny a paměti Vizovic, r. 1933, str. 55).
Od Jana staršího z Říčan koupil Brumovské panství v roce 1622 Pavel Appany z Nagy-Appanu. Jeho syn, svou poslední vůlí, předal panství v roce 1626 Mikuláši Forgáčovi z Gymeše, jeho choti Esteře a Aleně Appanyiové z Nagy - Appanu. Estera, která oba spolumajitele přežila a tím celé panství zdědila, ho odkázala v roce 1659 svým pěti dcerám: Esteře Brumov, Marii Klobouky, Žofii Vysoké Pole, Evě Haluzice a Juditě Návojnou. Slopné patřilo k haluzickému dílu.

V roce 1663 byl při turecko-tatarském vpádu v naší obci vypálen mlýn, čtyři další domy a zabiti čtyři lidé (Václavík, Luhačovické Zálesí, 1930). Ale už v roce 1670 nebylo ve Slopném, na rozdíl od mnoha okolních vesnic, ani jedno hospodářství pusté, o čemž svědčí lánový soupis, podle kterého bylo tehdy ve vsi 28 usedlostí (Pokluda, Zlínsko, Historický vývoj, 1995, str. 174).

V letech 1704 - 1710 byla celá východní Morava pustošena opakovanými nájezdy „kuruců", povstalců, vedených knížetem Františkem Rákoszym II. Lidé utíkali i s dobytkem do okolních lesů nebo se snažili proti menším oddílům nájezdníků bránit své statky se zbraní v ruce. Podle ústní tradice, zaznamenané V. Peřinou v knize Okres Vizovský, došlo k takovému boji v roce 1708 i ve Slopném: „Jednou prý se utkali Slopňané s Kuruci bitvou a v bitvě zvítězivše pobrali jim veškeru kořist. I dobytek už byl s Kuruci obeznámen; zavolal-li hospodář ve chvíli nebezpečí: „Kravičky, k horám", šly bez další pobídky." Záznam o stejné události, tentokrát ve starší formě místního nářečí uvádí i R. Vrla, v publikaci Horní

Lhota (1999): „...Slopňané, srdnatí ludé, viďa, že kurucú moc néni, obhrčili ich a dojedného pomlátili...".
V roce 1709 koupili haluzický díl bratři Antonín a Ignác, svobodní páni z Waldorfů, a v době, kdy jejich rod hospodařil na tomto dílu, došlo v roce 1767 díky rozparcelování stávajícího dvoru, ke znovuosazení pusté vsi Haluzice. Ze Slopného osídlovali Haluzice 3 rodiny Bližňáků a 2 rodiny Váňů.

1. listopadu 1781, v období, kdy Slopné patřilo Waldorfům, došlo k vydání Patentu císaře Josefa II. o zrušení nevolnictví. V roce 1796 odkázal Gottfried Ignác z Waldorfů haluzický díl svému sestřenci Františku Kajetánu, hraběti Chorinskému. Této šlechtě podléhali Slopňané až do roku 1848, kdy byla zrušena robota. V Haluzicích byla kancelář pro styk poddaných s vrchností.

V pamětech obcí Haluzice a Loučka se uvádí, že se poddaní vykupovali z roboty ještě před jejím zrušením. Zda se tak stávalo i ve Slopném, se nedá s určitostí tvrdit, protože ve Slopném dosud nebyl objeven ani jeden exemplář dokumentu o vyvázání z robotních povinností a naturálních a finančních odvodů vrchnosti, který byl uzavírán s každým bývalým poddaným. Po rozparcelování dvora na Haluzicích a rozdělení půdy po vladyku Petrovi ze Slopného, která byla ještě v roce 1659 obdělávána poddanými, nebylo ve skutečnosti na čem robotovat.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Slopné

Počasí meteostanice Zlín

Vzdálenost meteostanice od obce Slopné: 14 km

Poslední data: 18.7.2018 22:33

Umístění: 249 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Zlín

Teplota
16,9
°C
Zdánlivá teplota
17,5
°C
Rosný bod
15,8
°C
Vlhkost
93,3
%
Denní srážky
30,3
mm/den
Osvit
0,1
W/m2
Atmosférický tlak
1013,2
hPa
Směr větru
V
Rychlost větru
1,9
m/s
Nárazový vítr
1,9
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Zlín

Dnes
15/17
°C
Zítra
13/19
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Slopné se také nachází

Bohuslavice nad Vláří

Bohuslavice nad Vláří

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (JV)
Počet obyvatel: 370

/
Bratřejov

Bratřejov

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 768

/
Divnice

Divnice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Dolní Lhota

Dolní Lhota

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 3 km (JZ)
Počet obyvatel: 639

/
Drnovice

Drnovice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 410

/
Haluzice

Haluzice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 4 km (JV)
Počet obyvatel: 79

/
Horní Lhota

Horní Lhota

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 3 km (Z)
Počet obyvatel: 582

/ /
Kladná Žilín

Kladná Žilín

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Klečůvka

Klečůvka

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Křekov

Křekov

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 191

/
Lhotsko

Lhotsko

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 7 km (SV)
Počet obyvatel: 279

/
Lípa

Lípa

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 854

/
Lipová

Lipová

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 5 km (JV)
Počet obyvatel: 374

/
Loučka

Loučka

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 3 km (SV)
Počet obyvatel: 488

/
Ludkovice

Ludkovice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (JZ)
Počet obyvatel: 722

/
Luhačovice

Luhačovice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 5 068

/
Lutonina

Lutonina

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 410

/
Mirošov

Mirošov

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (V)

/
Nevšová

Nevšová

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 5 km (J)

/
Petrůvka

Petrůvka

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 6 km (JZ)
Počet obyvatel: 334

/
Podhradí

Podhradí

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 204

/
Pozlovice

Pozlovice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 6 km (JZ)
Počet obyvatel: 1 269

/
Pradlisko

Pradlisko

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Provodov

Provodov

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 797

/
Raková

Raková

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Řetechov

Řetechov

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Rudimov

Rudimov

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (J)
Počet obyvatel: 253

/
Sehradice

Sehradice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 2 km (JZ)
Počet obyvatel: 693

/
Slavičín

Slavičín

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 6 501

/
Ublo

Ublo

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 300

/
Újezd

Újezd

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 4 km (V)
Počet obyvatel: 1 170

/
Vizovice

Vizovice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 4 788

/
Vlachova Lhota

Vlachova Lhota

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 228

/
Vlachovice

Vlachovice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 1 482

/
Vrbětice

Vrbětice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Vysoké Pole

Vysoké Pole

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 835

/
Zádveřice

Zádveřice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Zádveřice-Raková

Zádveřice-Raková

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 7 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 433

/
Želechovice nad Dřevnicí

Želechovice nad Dřevnicí

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 860


Reklama
Víte že?

Ke dni 31.12.2016 žilo ve Zlínském kraji 583 698 obyvatel, z toho 285 855 mužů a 297 843 žen?

Ke dni 31.12.2016 měl Zlínský kraj rozlohu 3 963 km2 a hustota osídlení činila 147 obyvatel na 1 km2?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Dnes má svátek Drahomíra a ve správním obvodu obce Luhačovice se toto jméno vyskytuje přibližně 26x?

Nejvýše ležící obec ČR

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Nejčastější jména ve správním obvodu Luhačovice jsou: Marie (861x), Josef (550x), Jana (465x), Petr (456x), Ludmila (368x), Jiří (365x), Pavel (349x), Jaroslav (342x), Miroslav (335x), Jan (333x), František (331x), Martin (326x), Tomáš (319x), Anna (282x), Zdeněk (259x)?

Nejvyšší hora ČR

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Zřícenina hradu Lukov

Zřícenina hradu Lukov je ve vzdušné vzdálenosti 18 km od obce Slopné?

Hrad Lukov, jednen z nejrozlehlejších moravských hradů, je zasazen do malebné přírody Hostýnských hor nad stejnojmennou obcí blízko Zlína.

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Slopné zvýšil o 3?

Rozhledny v ČR

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již 370 rozhleden celé České republiky?

Ke dni 31.12.2016 bylo ve Zlínském kraji 307 obcí, z toho se statutem města 30?

Zámek Nový Světlov

Zámek Nový Světlov je ve vzdušné vzdálenosti 14 km od obce Slopné?

Hrad, přebudovaný na zámek v tudorovském stylu, stojí na plochém vrcholu kopce nad Bojkovicemi. Dnes je významné kulturní centrum.

Hrad Malenovice

Hrad Malenovice je ve vzdušné vzdálenosti 19 km od obce Slopné?

Mohutný gotický hrad stojí na skalnatém výběžku asi 5 km od Zlína. Z původního středověkého hradu se vyvinul na renesanční a později barokně upravené sídlo zámeckého typu.

ZOO Zlín

ZOO Zlín je ve vzdušné vzdálenosti 16 km od obce Slopné?

ZOO Zlín je od centra Zlína vzdálena asi 10 km a známější je pod označením ZOO Lešná. Jde o jednu z nejoblíbenější zoologických zahrad v České republice.

Nejčastější příjmení ve správním obvodu Luhačovice jsou: Machů (85x), Váňová (83x), Váňa (75x), Kozubíková (69x), Fojtík (68x), Kozubík (64x), Žáčková (63x), Plášek (63x), Žáček (61x), Martincová (60x), Fojtíková (56x), Semelová (54x), Martinec (53x), Semela (51x), Maňasová (51x)?

Chráněná území

Ke dni 31.12.2015 bylo na území Zlínského kraje evidováno: 2 CHKO, 2 národní přírodní památky, 6 národních přírodních rezervací, 154 přírodních památek a 44 přírodních rezervací?

Název obce Slopné se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Střecha Evropy v ČR

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Ostrava

Nejbližší obec nad 150 000 obyvatel je Ostrava s 288 923 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 80 km?

Ostrava je statutární město na rozhraní Slezska a Moravy. Metropole Moravskoslezského kraje je rozlohou třetím největším městem republiky, a také třetím největším počtem obyvatel. Má výhodnou strategickou polohu – nachází se 10 km jižně od státní hranice s Polskem

Arboretum Semetín

Arboretum Semetín je ve vzdušné vzdálenosti 24 km od obce Slopné?

Ve městě Vsetín si můžete prohlédnout arboretum, které spravuje společnost Městské lesy Vsetín, s.r.o. Na ploše 7 ha Vás okouzlí téměř 1 000 cizokrajných dřevin a rostlin rozčleněných do jednotlivých oddílů z hlediska geografického.

Nejníže ležící obec ČR

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Nejvyšším bodem ve Zlínském kraji je Čertův Mlýn (1 206 m n.m.) v pohoří Moravskoslezské Beskydy, nejnižším bodem je hladina Moravy (173 m n.m.).

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Reklama