Obecní znak
Základní informace
Kraj:Jihočeský
Okres:Český Krumlov
Správní obvod:Český Krumlov
GPS souřadnice:48.812735N, 14.317466E
Nadmořská výška:492 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1253 (771 let)
Katastrální výměra:2 215 ha
Počet obyvatel:11 986
PSČ:381 01
Adresa URL:www.mu.ckrumlov.cz

Památky a zajímavosti Český Krumlov

Hlavní dominantou města je zámek Český Krumlov, který je po Pražském hradě nejrozsáhlejší zámecký areál v České republice. Neméně významný je most Na plášti, který spojuje zámeckou zahradu se zámkem.

Středověké centrum města, které obklopuje meandry Vltavy, je od roku 1963 městskou památkovou rezervací a od roku 1992 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. V roce 2003 bylo městskou památkovou zónou vyhlášeno předměstí Plešivec (jižně od historického jádra).


Státní hrad a zámek Český Krumlov

– je původní gotický hrad přestavěný zejména v renesančním slohu. Skládá se z Dolního hradu (původního Hrádku) s dominující věží a Horního hradu. V původní půdorysné dispozici, hmotové skladbě, interiérové instalaci i architektonickém detailu je dochován stavební vývoj od 14. do 19. století. Monumentální komplex hradu a zámku Český Krumlov je situován na protáhlém vysokém skalním ostrohu, který z jihu obtéká řeka Vltava a na severní straně potok Polečnice.

Hrad patrně založil Vítek II. z Prčice, první písemná zmínka je v německé básni z roku 1240, roku 1253 se uvádí Witico de Chrumbenowe, který patrně vybudoval dnešní Hrádek s věží. Když roku 1302 krumlovská větev Vítkovců vymřela, zdědil hrad Jindřich I. z Rožmberka, který sem také přesídlil a Dolní hrad rozšířil. Jeho syn Petr I. z Rožmberka postavil Horní hrad, který Oldřich II. z Rožmberka (1403–1462) přestavěl. K velkým stavebním úpravám došlo za nejvyššího purkrabího Viléma z Rožmberka (1535–1592). Jeho bratr Petr Vok se tak zadlužil, že musel zámek prodat císaři Rudolfovi II., který jej daroval svému nemanželskému synovi Juliu Caesarovi (jinak také Juan d'Austria). Roku 1622 dal císař Ferdinand II. Krumlov rodině Eggenberků, kteří zadali barokní přestavby zámku, stavbu prvního dřevěného divadla (1680) a založení zahrad. V letech 1719–1947 patřil Krumlov rodu Schwarzenberků, kteří jej ve 2. polovině 18. století různě přestavěli ve stylu vídeňského baroka.Od roku 1871 však sídlili na Hluboké, takže Krumlov ztratil na významu.

Areál zahrnuje čtyřicet budov a palácových stavení soustředěných kolem pěti zámeckých nádvoří a 10 ha zámecké zahrady. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je zážitkem procházka jednotlivými nádvořími. Během exteriérové prohlídky zámku lze projít přes tzv. Dolní hrad, který tvoří I. nádvoří (Rejdiště) a II. nádvoří  zvané Gardové. Cesta dále pokračuje přes III. nádvoří a IV. nádvoří, která tvoří komplex Horního hradu. Přes Plášťový most se prochází na V. nádvoří a dále do rozlehlé zámecké zahrady se známým otáčivým hledištěm.

Areál můžeme také rozlišit do těchto celků:

Dolní hrad – nejpůvodnější část hradu, tzv. Hrádek s dominující věží

Horní hrad – hlavní část zámeckého areálu obklopující III. a IV. nádvoří

Plášťový most – několikaposchoďové přemostění Jelení zahrady spojující zámek, barokní divadlo a zámeckou zahradu z roku 1764

Zámecké barokní divadlo – jedno z mála dochovaných barokních divadel na světě z roku 1681

Letní a Zimní jízdárna

Zámecká zahrada – založena v 2. polovině 16. století, dlouhá 700 m, o celkové rozloze 10 ha. Zámecká zahrada je rozdělena na francouzskou a anglickou část. V první jmenované se nachází Kaskádová fontána, ve druhé pak barokní letohrádek Belárie spolu s otáčivým hledištěm, využívaným v letní sezóně k divadelním a operním inscenacím pod širým nebem.

www.zamekceskykrumlov.eu


Městská část Vnitřní město

Vnitřní město je centrální městská část se spolu přiléhajícím Ostrovem, kterou zcela obklopuje meandr řeky Vltavy. Spojení s ostatními městskými částmi zajišťují tři mosty – Lazebnický most, most Dr. Edvarda Beneše, most Na Horní bráně; a tzv. Jelení lávka. Systém ulic s pravidelným náměstím je téměř nezměněn od doby svého založení. Nalezneme zde velký počet zachovalých městských domů – gotických, renesančních a v menší míře i barokních. Jmenujme alespoň tyto:

– Radnice – renesanční stavba ze 2. poloviny 16. století

– Kašna s morovým sloupem – původně morový sloup z roku 1716 s přistavěnou kašnou z 19. století

– Kaplanka – pozdně gotický dům s raně renesančními prvky

– Kostel sv. Víta – gotický trojlodní kostel z let 1408–1439

– tzv. Krčínův dům – stavba s renesanční fasádou ze 16. století, tradičně spojována s osobou Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan

– Vlašský dvůr – gotická stavba s renesanční výzdobou a fasádou, jež v minulosti patřila Jakubu Krčínovi

– Jezuitská kolej– čtyřkřídlá renesanční budova z let 1586–1588 vystavěná z příkazu Viléma z Rožmberka

– Široká ulice – nejširší městská ulice v minulosti využívaná k trhům


Městská část Latrán

Latrán, kdysi samostatné město, je další historická čtvrť za řekou, severně od Vnitřního města, v podhradí zámku, ke kterému ve středověku správně náležela. S Vnitřním městem je spojen dřevěným Lazebnickým mostem a i zde nalezneme velké množství menších gotických domů. Při čtvrti leží i bývalá městská část tzv. Neustadt, dnes ulice – Nové Město, kde bylo archeologickými výzkumy prokázáno nejstarší lidské osídlení ve městě z 5. tisíciletí před naším letopočtem. V části Latrán jmenujme alespoň tyto památky:

– Budějovická brána (Latrán čp. 104) – nejmladší a zároveň jediná dochovaná brána z původního středověkého městského opevnění. Byla zbudována nákladem Petra Voka z Rožmberka v letech 1598–1602 architektem Domenikem Benedettem Comettou z Eckthurnu.

– Kostel sv. Jošta – tzv. Německý kostel (Latrán čp. 6) je původně gotický kostel z období kolem roku 1330 založený Petrem I. z Rožmberka, za Petra Voka z Rožmberka byl v letech 1594–1599 renesančně přestavěn (architekt D. B. Cometta z Eckthurnu) a věnován krumlovským protestantům, až do roku 1773 ho spravovali jezuité, v tomto období byl barokizován. V roce 1787 byl za josefinských reforem zrušen. Od 20. století je využívaný jako obytný dům. V budově také sídlí muzeum marionet.

– Zámecký pivovar – dříve Schwarzenberský pivovar, dnes Pivovar Eggenberg

– Minoritský klášter – dnes klášter Řádu Křížovníků s červenou hvězdou. Unikátní trojklášteří, které zaujímá hned druhé místo co do rozlohy po krumlovském zámku, bylo založeno v polovině 14. století držiteli jihočeského panství – Rožmberky. Stávající podoba kláštera vychází z několika významných stavebních etap zahrnujících založení kláštera, jeho pozdně gotickou úpravu v období mezi lety 1490–1500 (z tohoto období se zachoval unikátní soubor pozdně gotických krovů) a barokní přestavbu probíhající v průběhu 17. a 18. století, která komplexu dala jeho stávající podobu. Klášterní areál prošel rozsáhlou revitalizací. Během ní v bývalých klášterních objektech vzniklo moderní kulturně vzdělávací centrum. Mezi stálé expozice se řadí interaktivní expozice, expozice o životě klarisek a expozice pivovarnictví. K zajímavostem patří řemeslné dílny, v nichž si zájemci mohou zkusit vyrobit vlastní výrobek z kovářské, knihtiskářské či např. sklářské dílny. Nejedno překvapení čeká na návštěvníky v nádherných historických krovech klášterů – Dance macabre, Camera obscura či model města a muzeum stavitelství.


Městská část Plešivec

je část města ležící jižně od jeho historického jádra na levém břehu Vltavy. Skládá se z historického předměstí, které přiléhá k jižnímu okraji historického jádra města, a stejnojmenného sídliště. Zachovala se zde řada cenných domů počínaje renesančními.

– Synagoga – první železobetonová konstrukce v Rakousku-Uhersku; s osmibokou věží a střídmým užitím novorománských prvků byla postavena v roce 1909 místní Židovskou obcí.

– Plešivecké náměstí – velké množství renesančních domů

– Fotoateliér Josefa Seidela – jeden z mála dochovaných a funkčních historických foto-ateliérů v Evropě, který najdeme v rodinném domě z roku 1905 s původním vybavením


Kaple na Křížové hoře

Osmiboká kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže postavená roku 1710 je zaklenutá osmidílnou klenbou a pokrytá stanovou střechou korunovanou lucernou s makovicí a patriarším (dvojitým) křížem. Kapli spravuje českokrumlovský farář, který zde od roku 1991 každoročně koná pouť na svátek Povýšení sv. Kříže (14. 9.). Během roku je kaple nepřístupná.


 

V Českém Krumlově je samozřejmě plno dalších historických památek, technických zajímavostí, sakrálních staveb, kašen a napajedel apod.

Tipy na výlet v obci Český Krumlov a jejím okolí.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Český Krumlov

Počasí meteostanice Roudné

Vzdálenost meteostanice od obce Český Krumlov: 18 km

Poslední data: 23.4.2024 22:10

Umístění: 400 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Roudné

Teplota
4,4
°C
Zdánlivá teplota
1,5
°C
Rosný bod
0,0
°C
Vlhkost
73,4
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1009,7
hPa
Směr větru
SZ
Rychlost větru
1,2
m/s
Nárazový vítr
1,2
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Roudné

Dnes
0/4
°C
Zítra
-1/4
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Český Krumlov se také nachází

Bohdalovice

Bohdalovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 295

/
Boletice

Boletice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Boletice

Boletice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Bor

Bor

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (V)

/
Černice

Černice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (SV)

/
Čertyně

Čertyně

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Červený Dvůr

Červený Dvůr

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Chabičovice

Chabičovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 3 km (V)

/
Chlumec

Chlumec

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 106

/
Chvalšiny

Chvalšiny

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 232

/
Dobrné

Dobrné

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Dolní Pláně

Dolní Pláně

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Dolní Svince

Dolní Svince

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (SV)

/
Dolní Třebonín

Dolní Třebonín

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 1 340

/
Domoradice

Domoradice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 2 km (SV)

/
Dubová

Dubová

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (J)

/
Hašlovice

Hašlovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Hejdlov

Hejdlov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Holubov

Holubov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 1 089

/
Horní Brána

Horní Brána

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 0 km (JV)

/
Horní Svince

Horní Svince

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (V)

/
Horní Třebonín

Horní Třebonín

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (SV)

/
Kájov

Kájov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 4 km (Z)
Počet obyvatel: 1 884

/
Kaliště

Kaliště

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Kladenské Rovné

Kladenské Rovné

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Kladné

Kladné

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 3 km (Z)

/
Krasetín

Krasetín

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Křenov

Křenov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (Z)

/
Krnín

Krnín

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Latrán

Latrán

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 0 km (S)

/
Lazec

Lazec

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/
Lužná

Lužná

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Malčice

Malčice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (V)

/
Markvartice

Markvartice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Mezipotočí

Mezipotočí

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Mirkovice

Mirkovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (V)
Počet obyvatel: 468

/
Mojné

Mojné

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 297

/ /
Němče

Němče

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 4 km (JZ)

/
Nové Dobrkovice

Nové Dobrkovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 2 km (Z)

/
Nové Spolí

Nové Spolí

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 2 km (J)

/
Novosedly

Novosedly

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (Z)

/
Plešivec

Plešivec

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 1 km (J)

/
Plešovice

Plešovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Práčov

Práčov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Přelštice

Přelštice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Přídolí

Přídolí

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 4 km (JV)
Počet obyvatel: 689

/
Přísečná

Přísečná

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 3 km (SV)
Počet obyvatel: 187

/
Prostřední Svince

Prostřední Svince

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (SV)

/
Provodice

Provodice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Radostice

Radostice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Rájov

Rájov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (SV)

/
Šebanov

Šebanov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (JZ)

/
Sedlice

Sedlice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Skláře

Skláře

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Skřidla

Skřidla

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Slavkov

Slavkov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Slubice

Slubice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Slupenec

Slupenec

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 2 km (J)

/
Spolí

Spolí

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (J)

/
Srnín

Srnín

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 321

/
Staré Dobrkovice

Staré Dobrkovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 2 km (Z)

/
Štěkře

Štěkře

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (SV)

/
Střítež

Střítež

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (JV)
Počet obyvatel: 356

/
Svachova Lhotka

Svachova Lhotka

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 4 km (SV)

/
Třísov

Třísov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Větřní

Větřní

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (JZ)
Počet obyvatel: 3 769

/
Věžovatá Pláně

Věžovatá Pláně

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 158

/
Vnitřní Město

Vnitřní Město

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 0 km (JZ)

/
Všeměry

Všeměry

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Vyšný

Vyšný

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 3 km (SZ)

/
Zahořánky

Zahořánky

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Záhorkovice

Záhorkovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (V)

/
Zahrádka

Zahrádka

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 4 km (V)

/
Zahrádka

Zahrádka

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (JV)

/
Žaltice

Žaltice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (V)

/
Záluží

Záluží

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (SV)

/
Záluží

Záluží

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Zátoň

Zátoň

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (J)

/
Zátoňské Dvory

Zátoňské Dvory

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Zlatá Koruna

Zlatá Koruna

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 773

/
Zubčice

Zubčice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 427

/
Zubčická Lhotka

Zubčická Lhotka

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Zvíkov

Zvíkov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (V)
Počet obyvatel: 98


Reklama
Víte že?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Rotunda sv. Jana Křtitele ve Zborovech

Rotunda sv. Jana Křtitele ve Zborovech je ve vzdušné vzdálenosti 86 km od obce Český Krumlov?

Původně románská rotunda sv. Jana Křtitele ve Zborovech, ve východní části klatovského okresu, byla vystavěna okolo roku 1200

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Ke dni 26.3.2021 žilo v Jihočeském kraji 631 803 obyvatel, z toho 312 168 mužů a 319 635 žen?

Nejvyšším bodem v Jihočeském kraji je Plechý, pohoří Šumavy (1 378 m n.m.), nejnižším bodem je hladina Orlické přehrady (330 m n.m.).

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Český Krumlov snížil o 1 062?

Název obce Český Krumlov se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Hrad a zámek Český Krumlov

Majestátní dominantu historického města Český Krumlov, jednoho z našich nejkrásnějších a architektonicky nejhodnotnějších sídel, zapsaného na seznam památek UNESCO, tvoří areál hradu a zámku

Rozhledna na Kleti

Rozhledna na Kleti je ve vzdušné vzdálenosti 6 km od obce Český Krumlov?

Nejstarší kamenná rozhledna v Čechách stojí na hoře Kleť (1 084 m n. m.), zhruba 5 km severně od Českého Krumlova. Rozhledna byla postavena v letech 1822–1825 knížetem Josefem Janem Schwarzenbergem.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Dřevěná Rosenauerova kaple u Jelení

Dřevěná Rosenauerova kaple u Jelení je ve vzdušné vzdálenosti 32 km od obce Český Krumlov?

Rosenauerova kaple se nachází cca 2,5 km jižně od šumavské osady Jelení, na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu.

České Budějovice

Nejbližší obec nad 10 000 obyvatel je České Budějovice s 89 509 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 22 km?

České Budějovice (německy Budweis, popřípadě Böhmisch Budweis) jsou statutární město a správní a kulturní metropole Jihočeského kraje. Leží v Českobudějovické pánvi na soutoku řek Vltava a Malše.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Aquaworld Lipno

Aquaworld Lipno je ve vzdušné vzdálenosti 20 km od obce Český Krumlov?

Vodní ráj Aquaworld Marina Lipno nad Vltavou je skvělým místem, kde je možné relaxovat za každého počasí. Aquaworld Marina Lipno nabízí možnost relaxace a zábavy pro celou rodinu, ...

Reklama