Obecní znak
Základní informace
Kraj:Zlínský
Okres:Uherské Hradiště
Správní obvod:Uherský Brod
GPS souřadnice:48.946896N, 17.611568E
Nadmořská výška:302 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1261 (764 let)
Katastrální výměra:1 374 ha
Počet obyvatel:668
PSČ:687 64
Adresa URL:www.obecslavkov.cz

Okolí a příroda Slavkov

Slavkov se nachází v Chraněné kajinné oblasti Bílé Karpaty. Na katastru obce se nachází několik cenných přírodních lokalit. Jsou to národní přírodní rezervace Porážky, přírodní rezervace Dolnoněmčanské louky a přírodní památka Sviní hnízdo.

Přírodní rezervaci Dolnoněmčanské louky (29 ha) tvoří poslední zbytek druhově bohatých květnatých luk lučního komplexu Lesná. Rezervace leží 4 km jižně od obce Horní Němčí. Ze vzácných rostlin tady rostou např. vstavač mužský, vstavač vojenský, pětiprstka žežulník, prstnatec Fuchsův, prstnatec bezový, střevíčník pantoflíček, vstavač kukačka, hlavinka horská, vemeník dvoulistý, kozinec dánský a kosatec trávolistý. Na loukách žijí vzácní motýli jako ostruháček jilmový, přástevník užankový, přástevník angreštový, kovolesklec, perleťovec dvouřadý, žluťásek barvoměnný a otakárek fenyklový. Zajímavostí je výskyt kudlanky nábožné.

vstavač mužský
střevičník pantoflíček
ostruháček jilmový
kudlanka nábožná

Národní přírodní rezervaci Porážky tvoří část velkého komplexu Přední louky o výměře 50 ha s 371 ha velkým ochranným pásmem, asi 1,5 km severně od Vápenek. Hlavním důvodem ochrany je výskyt všivce statného- je to jeho jediné místo výskytu nejen u nás, ale v celé střední Evropě, a desítky druhů orchidejí, tří druhů kosatců, hořce hořepníku aj. Je prokázán výskyt bramborníčka hnědého, křepelky polní, strnada lučního a chřástala polního. Z ohrožených motýlů se zde vyskytuje mimo jiné jasoň dymnivkový, modrásek modrolesklý, žluťásek barvoměnný a bělopásek topolový.

tořič čmelákovitý
hořec hořepík
jasoň dymnivkový
bramborníček hnědý

Přírodní památka Sviní hnízdo (5 ha) se nachází se 1,5 km severně od obce Vápenky a tvoří ji dva lesní porosty s typickou skladbou dřevin původních dubohabrových lesů nižších poloh Bílých Karpat. Vyskytují se zde typičtí zástupci flóry a fauny dubohabrových lesů, z nichž někteří patří mezi druhy ohrožené. Roste tu například ostřice chlupatá, kyčelnice cibulkonosná, mařinka vonná, dymnivka dutá. Z orchidejovitých je zastoupen bradáček vejčitý, vstavač bledý a kruštík. V keřovém patře je zastoupen např. zimolez obecný. Dymnivka dutá je živnou rostlinou pro místní populaci jasoně dymnivkového. Z ptáků zde byl zaznamenán výskyt lejska bělokrkého, včelojeda lesního a čápa černého.

Tipy na výlet v obci Slavkov a jejím okolí.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Slavkov

Počasí meteostanice Lipov - Vinařství a penzion Kostelanský

Vzdálenost meteostanice od obce Slavkov: 11 km

Poslední data: 16.6.2025 03:50

Umístění: 256 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Lipov - Vinařství a penzion Kostelanský

Teplota
17,2
°C
Zdánlivá teplota
17,6
°C
Rosný bod
13,3
°C
Vlhkost
78,1
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1017,1
hPa
Směr větru
SZ
Rychlost větru
0,9
m/s
Nárazový vítr
1,1
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Lipov - Vinařství a penzion Kostelanský

Dnes
14/22
°C
Zítra
12/24
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Slavkov se také nachází

Bánov

Bánov

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 2 110

/
Blatnička

Blatnička

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 426

/
Boršice u Blatnice

Boršice u Blatnice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 3 km (JZ)
Počet obyvatel: 797

/
Březová

Březová

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (V)
Počet obyvatel: 1 009

/
Dolní Němčí

Dolní Němčí

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 3 km (SZ)
Počet obyvatel: 2 870

/
Havřice

Havřice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (S)

/
Hluk

Hluk

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 4 198

/
Horní Němčí

Horní Němčí

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 2 km (JV)
Počet obyvatel: 800

/
Korytná

Korytná

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 4 km (V)
Počet obyvatel: 885

/
Louka

Louka

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (Z)
Počet obyvatel: 927

/
Nivnice

Nivnice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 3 319

/
Nová Lhota

Nová Lhota

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (J)
Počet obyvatel: 615

/
Strání

Strání

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (JV)
Počet obyvatel: 3 352

/
Suchá Loz

Suchá Loz

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 1 176

/
Suchov

Suchov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (JZ)
Počet obyvatel: 470

/
Uherský Brod

Uherský Brod

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (S)
Počet obyvatel: 15 771

/
Vápenky

Vápenky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Velká nad Veličkou

Velká nad Veličkou

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (JZ)
Počet obyvatel: 2 728

/
Vlčnov

Vlčnov

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 2 951

/ / / / /
Rozhledna Drahy

Rozhledna Drahy

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 12 km (JZ)

/
Ski park Filipov

Ski park Filipov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 12 km (JZ)

/ / / / / / /
Rozhledna Rovnina

Rozhledna Rovnina

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 16 km (SZ)

/ / / / / / / / / / /
Zámek Bílovice

Zámek Bílovice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 17 km (S)

/ /
Muzeum Bojkovska

Muzeum Bojkovska

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 18 km (SV)

/ / /
Zámek Luhačovice

Zámek Luhačovice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 19 km (SV)

/
Zámek Březolupy

Zámek Březolupy

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 19 km (S)

/ /

Reklama
Víte že?

Singletrails Bílá

Singletrails Bílá je ve vzdušné vzdálenosti 83 km od obce Slavkov?

Single traily Bílá se nachází v Beskydech nedaleko slovenských hranic. Středisko disponuje menší restaurací a lanovkou.

V České republice je přes 2000 hradů, zřícenin a zámků? Je to jedna z největších koncentrací hradů na území jednoho státu.

Dnes má svátek Zbyněk a ve správním obvodu obce Uherský Brod se toto jméno vyskytuje přibližně 103x?

Název obce Slavkov se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části 5x?

Název obce Slavkov v jednotlivých krajích: Středočeský: 1x, Jihočeský: 1x, Olomoucký: 1x, Zlínský: 1x, Moravskoslezský: 1x.

Labe - jedna z hlavních středoevropských řek s povodím zasahujícím do čtyř zemí (Německa, České republiky, Rakouska a Polska) vzniká soutokem mnoha pramenných potoků v Krkonoších na severu České republiky?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Lázně Ostrožská Nová Ves

Lázně Ostrožská Nová Ves je ve vzdušné vzdálenosti 15 km od obce Slavkov?

Malebné sirnaté lázně Ostrožská nová Ves leží v srdci Moravského Slovácka cca 8 km od Uherského Hradiště, v kraji vína a vinic, uprostřed rozsáhlého lesoparku.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Nejčastější jména ve správním obvodu Uherský Brod jsou: Marie (2 706x), Josef (1 895x), Petr (1 371x), František (1 155x), Ludmila (1 117x), Pavel (1 093x), Jana (1 065x), Jan (1 000x), Anna (994x), Jiří (974x), Miroslav (863x), Martin (835x), Tomáš (830x), Jaroslav (815x), Zdeněk (704x)?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

V České republice je v provozu 87 letišť? Šest z nich je mezinárodních a čtyři vojenské.

Arboretum Semetín

Arboretum Semetín je ve vzdušné vzdálenosti 52 km od obce Slavkov?

Ve městě Vsetín si můžete prohlédnout arboretum, které spravuje společnost Městské lesy Vsetín, s.r.o. Na ploše 7 ha Vás okouzlí téměř 1 000 cizokrajných dřevin a rostlin rozčleněných do jednotlivých oddílů z hlediska geografického.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Uherský Brod

Nejbližší obec nad 10 000 obyvatel je Uherský Brod s 15 771 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 10 km?

Správní město Uherský Brod leží asi 25 km jižně od krajského města Zlín a 23 km na severozápad od hraničního přechodu se Slovenskou republikou Starý Hrozenkov.

Dřevěná kaple sv. Huberta u Valašských Klobouk

Dřevěná kaple sv. Huberta u Valašských Klobouk je ve vzdušné vzdálenosti 37 km od obce Slavkov?

Dřevěná kaplička sv. Huberta stojí v lese u Valašských Klobouk na úpatí hory Královec (655 m).

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Nejvyšším bodem ve Zlínském kraji je Čertův Mlýn (1 206 m n.m.) v pohoří Moravskoslezské Beskydy, nejnižším bodem je hladina Moravy (173 m n.m.).

Velká Javořina (970 m)

Velká Javořina (970 m) je ve vzdušné vzdálenosti 11 km od obce Slavkov?

Hora Velká Javořina se tyčí v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí.

Ke dni 30.9.2024 žilo ve Zlínském kraji 579 180 obyvatel?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Ke dni 1.1.2025 žilo v obci Slavkov 329 mužů a 339 žen?

Nejčastější příjmení ve správním obvodu Uherský Brod jsou: Popelková (264x), Mahdal (242x), Popelka (239x), Mahdalová (224x), Jančová (181x), Janča (173x), Kadlčková (169x), Kadlček (161x), Bartoš (155x), Machala (139x), Bartošová (137x), Ševčík (135x), Koníčková (135x), Koníček (135x), Beníčková (134x)?

Reklama