Obecní znak
Základní informace
Kraj:Královéhradecký
Okres:Náchod
Správní obvod:Jaroměř
GPS souřadnice:50.356772N, 15.841684E
Nadmořská výška:302 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1389 (635 let)
Katastrální výměra:797 ha
Počet obyvatel:736
PSČ:552 11
Adresa URL:www.obecvelichovky.cz

Části obce Velichovky: Hustířany

Historie obce Velichovky

Počátky lázeňství
Obě majitelky panství, baronky Berta Bess Chrostin a Gabriela Spens Boden, byly v úzkém styku s majitelem panství bělohradského, kde již slatinné lázně byly v provozu (založeny roku 1885). Při návštěvách poznaly jejich blahodárné účinky. Věděly, že v blízkosti jejich panství se nachází rovněž slatina, že tato má rovněž léčebné účinky. Bylo to zásluhou Dr. Kutíka, lékaře z blízkých Hořiček, který ji používal k léčení reumatických obtíží a baronkám navrhoval vybudování lázní. Když vídeňský balneolog Dr. Ludwig tuto odborně prostudoval a k léčbě doporučil, začaly vážně uvažovat o jejich vybudování.
Se svými nejbližšími příbuznými hledaly potřebný finanční kapitál. Z příslušníků okolní šlechty se utváří akciová společnost, (velkou roli sehrál hrabě Harrach z Hrádku u Nechaníc). Jičínská banka přislíbíla úvěr. Byly vypsány akcie po 1 000 K. Baronkám samým připadlo za 72 000 K akcií.
Prvním úkolem bylo získání luk, kde se nacházela slatina. Ta patřila rožnovským sedlákům. Byl jim přednesen návrh provést výměnu těchto neúrodných pozemků za úrodná pole z jejich panství, což oni rádi přijali.

Ing. F. J. Hellman z Jaroměře byl pověřen zhotovením stavebních plánů, včetně rozpočtu pro všechny objekty lázní. Celkový obnos činil 400 000 K.
Brzy z jara roku 1897 byl položen základní kámen a započato se stavbou lázeňských objektů. Obřad svěcení vykonal dubenecký farář Alexandr Jareš, za účasti školních dětí i místních občanů. Byla postavena léčebná budova se strojovnou a kotelnou, dále lázeňská restaurace s tanečním sálem a klubovnou a dvě budovy pojmenované jmény zakladatelek "Vojtěška" (Berta) a "Jela" (Gabriela). Nynější názvy Slovenka a Domov. Při tehdejším dostatku pracovních sil pokračovaly stavby rychle kupředu, takže v následujícím roce 1898 byly dokončeny. Na jejich slavnostním předání veřejnosti byl přítomen zemský a říšský poslanec Jan Jaroš a jmenovaný dubenecký farář.

Prvním lázeňským lékařem byl Dr. Wil. Sperber, ředitelem lázní se stal nájemce velkostatku Karel Seisser a účetním jeho syn Karel.
Ve snaze rozšířit lázně darovala baronka Berta pozemek na stavbu staviteli Ing. F.J.Hellmanovi, kde on roku 1899 postavil budovu "Jetty". (dnešní Zátiší). V roce 1901 postavil Karel Seisser na darovaném pozemku budovu "Jenny" (dnešní Čechie) nákladem 26 000 K a dcera baronky Berta budova "Skal" (dnešní Morava) za 24 000 K, která bylo prodána roku 1912 Alexandru Herzogovi a roku 1918 ji kupují manželé Němcovi z Hradce Králové. Další pozemek na stavbu dostala zdarma slečna poštmistrová Marie Koubková. Dnes na tomto místě stojí soukromý domek, naproti budově Zátíší. Darování pozemků zdarma byl jistě čin chvályhodný.

Lázně se úspěšně rozjely a baronka Berta, která byla onou hnací silou, s hrdostí sledovala vývoj díla, k němuž dala základ a od něhož si mnoho slibovala. Později stojí před skutečností, že její snaha pomalu, ale jistě ztroskotává. Způsobil to každoroční deficit v provozu lázní. Stojí před rozhodnutím lázně uzavřít nebo prodat. Roku 1907 prodává velkostatek p. Karlu Seisserovi za 240 000 K a lázně kupuje MUDr. Josef Moravec ze Dvora Králové nad Labem za 130 000 K. Částku za lázně převzala jičínská banka od níž byl úvěr a zbytek váznoucího dluhu musel být ještě doplacen (prý 30 000 K).
Prodejem velkostatku a lázní roku 1907 končí neslavně ve Velichovkách působnost šlechtického rodu Podivínů, kterou úspěšně zahájil Jan Podivín rytíř z Höpflingenu a Bergendorfu v roce 1803.

MUDr. Moravec zavedl v lázních nový pořádek a především větší šetrnost. Lékařskou praxi vykonával sám, sám řídil veškerý provoz, tím nepotřeboval ředitele. Pozornost zaměřil na propagaci vydáním secesního průvodce, plakátů atd. Na jedné léčebné budově zřídil sluneční lázně a v přilehlém bukovémlese vzdušné lázně, které byly ohrazeny vysokým dřevěným plotem. Obojí se však neosvědčily a zanedlouho zanikly.

MUDr. Moravec vlastnil lázně do 4. prosince 1912, kdy je kupuje Ústředí nemocenských pojišťoven v Praze. Postupně byly od soukromníků koupeny, restaurovány a přejmenovány všechny budovy. Od velkostatku bylo koupeno 10 hektarů polí k dalšímu jejich rozšíření.

Projekt nových lázní vypracoval architekt Dr. Milan Babuška. Na podzim roku 1923 byla započata stavba nového léčebného pavilonu, dnešní Masarykův dům. 3. května 1926 byl již v něm zahájen provoz. Budova byla jednopatrová, druhé patro přistavěno v roce 1936, Současně byla zahájena stavba Společenského domu.

V roce 1936 bylo vybudováno v lázeňském parku koupaliště. Je 38 m dlouhé, 18 m široké a u hráze 4 m hluboké. Do té doby se pacienti chodili koupat na nedaleké Jezírko (asi 1,5 km).

Na počátku druhé světové války je provoz lázní omezován. Kromě pacientů jsou zde ubytovány i německé děti. V březnu 1942 přestávají lázně sloužit svému účelu a do Velichovek je přemístěna plicní léčebna z Prosečnice nad Sázavou.

Dne 28. března 1945 je léčebna zrušena a všechny lázeňské budovy byly urychleně připravovány pro potřeby generálního štábu polního maršála Ferdinanda Schörnera, velitele armády Střed (Mitte). Zaměstnanci léčebny byli propuštěni, vážně nemocní pacienti byli přemístěni do jiných léčeben a méně nemocní posláni domů.

Se štábem přijíždí do Velichovek na jeden tisíc německých vojáků. Je zabrána škola, hotel, bývalý hostinec a v mnohých rodinných domcích museli majitelé uvolnit byt pro německé vojáky. Maršál Schörner se ubytoval ve vile po řediteli sanatoria, kde byla zřízena sauna a protiletecký kryt. Obsazení jednotlivých budov: "Morava" - zde byli ubytováni generálové a vyšší němečtí důstojníci; "Slovenka" - nižší důstojníci; "Domov" a "Staré lázně" - příslušnící zbraní SS; "Čechie" - kancelářské síly a německé ženy. Celá hlavní lázeňská budova "Masarykúv dům" sloužila jako kanceláře štábu, jehož náčelníkem byl gen. por. von Natzmer. V budově "Zimních lázní" byla umístěna spojovací ústředna. Celý objekt byl hermeticky uzavřen, střežen polním četnictvem a příslušníky SS. V okolí kopány kulometná hnízda, zákopy, prováděna příprava ke kruhové obraně. Ve školní zahradě byl zakopán lehký tank. Pod zalesněnou strání, severně od lázní, bylo vybudováno polní letiště. Maršál Schörner měl k dispozici osobní letadlo typu Čáp (Storch). Štáb měl krycí jméno Florian.

Dne 8. května v dopoledních hodinách přijíždí do Velichovek ozbrojený konvoj 23. průzkumné squadrony, která byla součástí 16. obrněné divize 3. armády USA generála George Pattona. Konvoj, pod velením pplk. Roberta H. Pratta, přivezl kurýra Dönitzova štábu plk. Majera Detringena k doručení kapitulace německé armády. Schörner před jejich příjezdem odlétá. Jednání probíhají s jeho zástupcem. Krátce na to německý štáb, v posledních hodinách, opouští Velichovky. V zápětí odjíždí i konvoj americké armády.

V roce 1997 byl v lázeňském parku k této události vybudován památník. Každý rok, 8. května, je pořádána vzpomínková jízda historických vozidel 2. světové války z Prahy do Velichovek pod názvem "Mise Velichovky".

Sovětská armáda ještě 9. května, ve večerních hodinách, sváděla úporný boj na přístupech k Náchodu z Polska. Jaroměře dosáhla 10. května v 07,10 hod. a teprve potom pokračuje v dalším postupu na západ. Velichovky byly osvobozena 11. května 1945.

První písemná zmínka o vsi (Welichow) se vztahuje k roku 1389.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Velichovky

Počasí meteostanice Jaroměř-Josefov

Vzdálenost meteostanice od obce Velichovky: 6 km

Poslední data: 20.7.2024 09:20

Umístění: 256 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Jaroměř-Josefov

Teplota
23,7
°C
Zdánlivá teplota
23,7
°C
Rosný bod
13,7
°C
Vlhkost
54,6
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
295,4
W/m2
Atmosférický tlak
1016,4
hPa
Směr větru
SV
Rychlost větru
1,9
m/s
Nárazový vítr
3,0
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Jaroměř-Josefov

Dnes
15/27
°C
Zítra
14/30
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Velichovky se také nachází

Běluň

Běluň

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SV)

/
Benátky

Benátky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 117

/
Bílé Poličany

Bílé Poličany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 157

/
Boháňka

Boháňka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (Z)
Počet obyvatel: 264

/
Brod

Brod

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Čáslavky

Čáslavky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Čenice 2.díl

Čenice 2.díl

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Cerekvice nad Bystřicí

Cerekvice nad Bystřicí

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 783

/
Černožice

Černožice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (JV)
Počet obyvatel: 1 058

/
Chotěborky

Chotěborky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (Z)

/
Choustníkovo Hradiště

Choustníkovo Hradiště

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (S)
Počet obyvatel: 566

/
Číbuz

Číbuz

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Cihelny

Cihelny

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (V)

/
Dolany

Dolany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 680

/
Dolní Dolce

Dolní Dolce

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (V)

/ / /
Doubravice

Doubravice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 388

/
Dubenec

Dubenec

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SZ)
Počet obyvatel: 675

/
Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové nad Labem

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 14 816

/
Habřina

Habřina

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (J)
Počet obyvatel: 316

/
Heřmanice

Heřmanice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 420

/
Holohlavy

Holohlavy

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (J)
Počet obyvatel: 920

/
Hořenice

Hořenice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (V)
Počet obyvatel: 142

/
Hořiněves

Hořiněves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 705

/
Horní Dolce

Horní Dolce

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (V)

/ /
Hřibojedy

Hřibojedy

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (S)
Počet obyvatel: 227

/
Hubíles

Hubíles

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Hustířany

Hustířany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (Z)

/
Hvězda

Hvězda

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (SZ)

/ /
Jaroměř

Jaroměř

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (V)
Počet obyvatel: 11 849

/
Jeřičky

Jeřičky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (Z)

/
Jezbiny

Jezbiny

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (JV)

/
Josefov

Josefov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (V)

/
Kašov

Kašov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SV)

/
Krabčice

Krabčice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Kuks

Kuks

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 269

/
Lanžov

Lanžov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SZ)
Počet obyvatel: 215

/
Lejšovka

Lejšovka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (JV)
Počet obyvatel: 222

/
Lhotka

Lhotka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Libotov

Libotov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (SZ)
Počet obyvatel: 175

/
Lipnice

Lipnice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Litíč

Litíč

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (S)
Počet obyvatel: 192

/
Lochenice

Lochenice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (J)
Počet obyvatel: 582

/
Lužany

Lužany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (JZ)
Počet obyvatel: 131

/
Máslojedy

Máslojedy

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 222

/
Miřejov

Miřejov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Neděliště

Neděliště

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (JZ)
Počet obyvatel: 379

/
Neznášov

Neznášov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (J)

/
Nouzov

Nouzov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 1 km (S)

/
Nová Ves

Nová Ves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (S)

/
Nový Ples

Nový Ples

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JV)
Počet obyvatel: 361

/ /
Račice nad Trotinou

Račice nad Trotinou

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (JZ)
Počet obyvatel: 147

/
Rasošky

Rasošky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (JV)
Počet obyvatel: 704

/
Řečice

Řečice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Rodov

Rodov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Rožnov

Rožnov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (JV)
Počet obyvatel: 375

/
Rtyně

Rtyně

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (V)

/
Rychnovek

Rychnovek

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 644

/
Sedlec

Sedlec

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Semonice

Semonice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (JV)

/
Sendražice

Sendražice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (JZ)
Počet obyvatel: 432

/
Skála

Skála

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Skalice

Skalice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (J)
Počet obyvatel: 655

/
Skalička

Skalička

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (J)

/
Slotov

Slotov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Smiřice

Smiřice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (J)
Počet obyvatel: 2 909

/
Smržov

Smržov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 533

/
Stanovice

Stanovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (SV)
Počet obyvatel: 55

/
Starý Ples

Starý Ples

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Střeziměřice

Střeziměřice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SV)

/
Třebovětice

Třebovětice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Trotina

Trotina

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Újezd

Újezd

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (J)

/
Velehrádek

Velehrádek

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Velký Vřešťov

Velký Vřešťov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 248

/
Vestec

Vestec

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (SV)

/
Vilantice

Vilantice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (Z)
Počet obyvatel: 212

/
Vlčkovice v Podkrkonoší

Vlčkovice v Podkrkonoší

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 363

/
Vlkov

Vlkov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (JV)
Počet obyvatel: 384

/
Vrchovnice

Vrchovnice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 66

/
Záborov

Záborov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Zábřezí

Zábřezí

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Zábřezí-Řečice

Zábřezí-Řečice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SZ)
Počet obyvatel: 142

/
Zálesí

Zálesí

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Zaloňov

Zaloňov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 455

/
Zboží

Zboží

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Želkovice

Želkovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Žireč

Žireč

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (S)

/ /
Žíželeves

Žíželeves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Zvole

Zvole

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (V)

/ /
Hospital Kuks

Hospital Kuks

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SV)

/ / / /
Rozhledna Chlum

Rozhledna Chlum

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 11 km (JZ)

/ / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Reklama
Víte že?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Nejvyšším bodem v Královéhradeckém kraji je nejvyšší hora ČR Sněžka (1 602 m n.m.), nejnižším bodem je hladina Labe (202 m n.m.).

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

ZOO Dvůr Králové

ZOO Dvůr Králové je ve vzdušné vzdálenosti 9 km od obce Velichovky?

ZOO Dvůr Králové je jednou z největších a asi také nejznámějších zoologických zahrad v České republice. Chová se zde více jak 360 druhů zvířat na rozloze 71 ha. Zoo leží na okraji Dvora Králové nad Labem a je jednou z nejuznávanějších zoologických zahrad ve světě, která se zaměřuje především na chov afrických zvířat.

Ke dni 26.3.2021 žilo v Královéhradeckém kraji 538 303 obyvatel, z toho 266 017 mužů a 272 286 žen?

Rychlebské stezky

Rychlebské stezky je ve vzdušné vzdálenosti 94 km od obce Velichovky?

Rychlebské stezky v Černé Vodě jsou oblíbeným místem pro milovníky horských kol. Nabízí více než 70 km různorodých stezek, které jsou sjízdné i za deště.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Přehrada Les Království

Přehrada Les Království je ve vzdušné vzdálenosti 13 km od obce Velichovky?

Gravitační přehradní nádrž byla postavená v letech 1910–1919 na Labi z důvodu rozsáhlé potopy v roce 1897. Nádrž slouží jako ochrana před povodněmi a hydroenergetickým účelům. Leží u samoty Tešnov v katastrálním území Bílá Třemešná,

Název obce Velichovky se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Městské muzeum v Jaroměři

Městské muzeum v Jaroměři je ve vzdušné vzdálenosti 5 km od obce Velichovky?

Městské muzeum ve městě Jaroměř bylo založeno v r. 1883, od r. 1947 sídlí ve Wenkeově domě.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Ke dni 1.1.2024 žilo v obci Velichovky 359 mužů a 377 žen?

Hradec Králové

Nejbližší obec nad 20 000 obyvatel je Hradec Králové s 87 668 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 16 km?

Metropole východních Čech leží na okraji polabské nížiny na soutoku Labe s Orlicí. Mezi místní části města patří: Březhrad, Hradec Králové, Kukleny, Malšova Lhota, Malšovice, Moravské Předměstí, Nový Hradec Králové, Piletice, Plačice, Plácky, ...

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové je ve vzdušné vzdálenosti 66 km od obce Velichovky?

Rotunda sv. Kateřiny, kterou najdeme na okraji města Česká Třebová směrem na Skuhorv, pochází zřejmě z počátku 13. století.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Reklama