Z Králického Sněžníku, třetího nejvyššího pohoří v ČR, odtéká voda do 3 různých úmoří – Černého, Baltského a Severního moře?

| Kraj: | Pardubický |
| Okres: | Svitavy |
| Správní obvod: | Svitavy |
| GPS souřadnice: | 49.782712N, 16.427383E |
| Nadmořská výška: | 478 m n. m. |
| První pís. zmínka: | rok 1317 (709 let) |
| Katastrální výměra: | 570 ha |
| Počet obyvatel: | 435 |
| PSČ: | 568 02 |
| Adresa URL: | www.obecjavornik.cz |
Vzdálenost meteostanice od obce Javorník: 21 km
Poslední data: 12.7.2026 14:50
Umístění: 680 m.n.m
Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz
Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz
Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz
Z Králického Sněžníku, třetího nejvyššího pohoří v ČR, odtéká voda do 3 různých úmoří – Černého, Baltského a Severního moře?
Přehrada Vír je ve vzdušné vzdálenosti 25 km od obce Javorník?
Vír I je přehradní nádrž s hrází o výšce 76,5 m a délce 390 m na řece Svratce nad obcí Vír. Stavba vodní nádrže byla zahájena v roce 1947 a roku 1958 byla uvedena do plného provozu. Vzniklé jezero dosahuje maximální rozlohy 223,5 ha.
Labe - jedna z hlavních středoevropských řek s povodím zasahujícím do čtyř zemí (Německa, České republiky, Rakouska a Polska) vzniká soutokem mnoha pramenných potoků v Krkonoších na severu České republiky?
Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?
Nejčastější jména ve správním obvodu Svitavy jsou: Marie (917x), Jiří (910x), Jana (834x), Petr (793x), Jan (788x), Josef (781x), Pavel (713x), Martin (601x), Jaroslav (539x), Miroslav (507x), Eva (489x), Tomáš (470x), Zdeněk (458x), Lenka (435x), Milan (429x)?
Nejvyšším bodem v Pardubickém kraji je Králický Sněžník (1 424 m n. m.), okres Ústí nad Orlicí, nejnižším bodem je hladina Labe (201 m n.m.)?
Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.
Dnes má svátek Bořek a ve správním obvodu obce Svitavy se toto jméno vyskytuje přibližně 2x?
Ke dni 30.9.2024 žilo v Pardubickém kraji 530 000 obyvatel?
Název obce Javorník se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části 9x?
Název obce Javorník v jednotlivých krajích: Středočeský: 2x, Jihočeský: 1x, Liberecký: 1x, Královéhradecký: 1x, Pardubický: 2x, Jihomoravský: 1x, Olomoucký: 1x.
Nejčastější příjmení ve správním obvodu Svitavy jsou: Janků (169x), Svobodová (118x), Dvořák (118x), Dvořáková (109x), Svoboda (99x), Nováková (92x), Kučerová (92x), Marková (89x), Novotná (84x), Benešová (80x), Beneš (80x), Báčová (79x), Kučera (78x), Kopecká (76x), Marek (75x)?
Boskovické stezky je ve vzdušné vzdálenosti 37 km od obce Javorník?
Přijeďte si vyzkoušet singltraily pro vyznavače terénní cyklistiky o celkové délce 9,61 km, které se nacházejí 2,5 km severovýchodně od centra města Boskovice v prostoru smíšeného lesa Doubravy poblíž Westernového městečka.
Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.
Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.
V České republice je v provozu 87 letišť? Šest z nich je mezinárodních a čtyři vojenské.
V České republice je přes 2000 hradů, zřícenin a zámků? Je to jedna z největších koncentrací hradů na území jednoho státu.
Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.
Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?
Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?